Profesionální aranžérka radí: Jak správně postupovat při tvorbě aranžmá ze sušených kytek

Aranžmá ze sušených květin nám v zimním období zútulní domov. Které rostliny použít, jak je usušit, jakou barvu zvolit? Na tyto a další otázky jsem se zeptala profesionální aranžérky Vladimíry Bartošové.

Jaké rostliny mohu k aranžování použít?

Určitě tradiční rostliny, které se takto používají již dlouhou dobu; jedná se například o růže, slaměnky nebo trávy. Můžete ale pracovat v podstatě se vším, co najdete třeba na procházce v lese nebo doma i na zahradě. Většinou se však zaměřujeme na sezonní aranžmá.

aranžmá4.jpg
Součástí aranžmá jsou často i exotické rostliny či jejich části, které se dají koupit v květinářstvích

Jak se dají rostliny usušit nejlépe?

Nejlepší je, když rostliny umístíte na půdě nebo někde, kde je sucho a temno. Možností, jak je usušit, máme spoustu – ve vodě, glycerinem nebo třeba Savem, existují i speciální granulky, které můžeme použít třeba na narcisy nebo jiné křehké květy.

Místo granulek lze naložit květy i do pracího prášku: jednoduše položíme jednu vrstvu prášku, poté květiny a nakonec je jemně zasypeme. Krásně se nám vylisují a mají hezký barevný květ, jako když byly živé.

Již zmíněný glycerin se používá na keře nebo rostliny s tučnějšími listy. (Pozn. autorky: Smíchejte jeden díl glycerínu koupeného v lékárně se dvěma díly teplé vody. Konečky stonků, jež hodláte sušit, rozklepejte jemně malým kladívkem a vložte do nádoby, do které vlijete vzniklou tekutinu. Ponořená část stonků by měla být zhruba čtyřcentimetrová. Nádobu umístěte na světlo a po třech týdnech z ní vydělejte rostliny, omyjte jim stonky a klasicky je dosušte.)

Naopak Savo aplikujeme tam, kde chceme, aby nám vydržela barva rostlin – například na různé trávy a takové druhy, u nichž se ze zelené barvy stane žlutá nebo béžová.

aranžmá2.jpg
Žlutá a oranžová jsou jasné barvy, které dodají světlo a teplo do vašeho domova

Podle odborníků je zásadní barva květin. Jaké barvy bychom měli sjednotit a kolik jich můžeme dát k sobě?

Preferují se výrazné barvy. V tomto ohledu záleží na století a době. Dříve se rostliny vázaly do buketů, dnes se upřednostňuje jeden druh květiny, k němuž se přidávají třeba bambusové hole, kroucené vrby nebo větvičky ořechu.

Podle zásady se používají všechny možné tóny, maximálně však do tří barev. Třeba zelená barva se u sušených rostlin moc nevyskytuje.

Důležitou funkci jistě mají i doplňky. Existují nádoby přímo určené k aranžování, nebo při jejich výběru záleží jen na nás?

Všechno je závislé na fantazii. Můžete použít různé keramické nádoby, vázy nebo jen tácy, na které navrstvíte květiny. Hodně se užívají vysoké a úzké nádoby, ale že by se konkrétně prodávaly jen nádoby na aranžmá, o tom nic nevím.

aranžmá3.jpg
Červená je barvou vysoce estetickou, kterou si v sobě uchovávají hojně užívané růže

Když už tedy máme vybrány rostliny i nádobu, jak s aranžováním začít?

Nejdříve je třeba pořádně připravit rostliny, všechny je zastřihneme do potřebné délky, svážeme k sobě a ostříháme uschlé a nevzhledné květy. Dále musíme mít po ruce hmotu, do níž budeme rostliny vkládat.

Máme na výběr z pletiva, hmoty na aranžování nebo mechu, ale ne toho, který můžete nasbírat v lese. To je zakázané. Dále si připravíme tavicí pistoli, kterou používáme k tvorbě téměř všech aranžmá.

Do všech hmot aranžujeme stejně. Existuje pouze několik zásad, kterými bychom se měli řídit. Do středu vkládáme vždy mohutnější květiny, dále již používáme jemnější a většinou postupujeme od nejdelších po nejkratší. I když vše zase záleží na fantazii.

Ze sušených rostlin si můžeme naaranžovat nejen kytici do vázy, ale i věnce. Jak bychom měli postupovat v takovém případě?

Věnce se většinou aranžují buď do hmoty z polystyrenu nebo do slámy, která je již k tomu připravená. Zde zase používáme téměř ke všemu tavicí pistoli. Lze také pracovat s obyčejným pletivem, k němuž však většinou přikládáme pouze rostliny živé.

aranžmá1.jpg
Jako základy kytic jsou vhodné právě podzimní barvy, jako je zelená, hnědá, bílá a béžová

Aranžování má údajně uklidňující účinky. Pozorujete tuto skutečnost i na sobě?

Určitě. Když aranžujete nějakou květinu nebo vůbec jakýkoliv předmět, uvolníte se u toho, zapomenete na všechna svoje trápení a myslíte jen na to, kam kterou květinu přiložit. Navíc pokud jdu na procházku a vidím nějakou rostlinu, šišku nebo kytku, tak už před očima vidím, jak tu konkrétní kytici naaranžuji.

Paní Vladimíra Bartošová, jež v současné době působí jako aranžérka pro Luxor (Palác knih), mi ještě ke konci našeho rozhovoru doporučila knihu, do které by se měl podívat každý, kdo se o aranžování rostlin zajímá. Publikace nese název Velká kniha sušených rostlin a napsala ji Tatiana Kuťková.

Doporučujeme

Články odjinud