Nejlepší na swapu je, že se tam sejdou různé typy lidí. Istockphoto.com

Nejlepší na swapu je, že se tam sejdou různé typy lidí. | Istockphoto.com

Proč utrácet v obchodech, když můžete zadarmo swapovat, tedy měnit věci. Jak na to?

Že neznáte swap? Je to super způsob, jak se zbavit přebytečných věcí v domácnosti a sehnat zadarmo to, co zrovna potřebujete. Třeba získáte plyšového krtečka za domácí marmelády. Jaká platí pravidla a jak swap funguje?

Slovo SWAP je pro mnoho lidí zahaleno tajemstvím, ale vlastně nejde o nic jiného než o výměnu. Co přesně se mění, záleží už na jednotlivých akcích nebo lidech, kteří si swap domlouvají. Může jít o oblečení, knihy, domácí potřeby, vybavení domácnosti, potraviny, či dokonce služby.

Je to už několik let, co jsem vyrazila na svou první swapovou akci. Když jsem na místo vláčela dvě plné igelitky oblečení, které jsem už nenosila, netušila jsem, co můžu čekat. Mísilo se ve mně nadšené očekávání, touha po novém oblečení, které seženu zadarmo, a taky trochu obavy, protože nemám ráda davy a nerada se s někým dohaduju. Představovala jsem si, že na místě budou hromady krásného oblečení a já budu muset vybojovat to, co si budu chtít odnést.

Dětské věci frčí

No, má očekávání ani obavy se nenaplnily. S nikým jsem se prát nemusela, ale domů jsem si odnesla jen pár obyčejných triček. A to hlavně proto, abych neodešla s prázdnou. Ta trička jsem nikdy nenosila a na některý z dalších swapů je opět odnesla. Ano, první zkušenost mě neodradila a navštívila jsem několik dalších akcí.

Obecně jsem, co se oblečení pro mne týká, moc úspěšná nebyla. Žádný kousek, který jsem si přinesla domů, mi k srdci nepřirostl, vše jsem měla jen párkrát a zase to poslala dál.

Nejvíc mě potěšil swap dětského oblečení, kde jsem sehnala několik slušných kousků. Maminky malých miminek by byly nadšené asi nejvíc, protože ty nejmenší velikosti se na takovém výměnném bazárku objevují nejčastěji. Já ulovila čepici a tričko s Bleskem McQueenem, což je synova oblíbená pohádková postava, a pár dalších kousků, které hodně nosil.

Jde to i online

Také na Facebooku je mnoho swapových skupin, nejčastěji pojmenovaných podle místa, kde výměna probíhá. Každý, kdo chce něco vyměnit, svůj předmět nafotí a nabídne v online prostoru. Pak už je na něm, s kým a za co si výměnu domluví.

Tenhle způsob se mi osvědčil asi nejvíc, protože do skupiny lze napsat poptávku nebo potřebnou věc vyhledat pomocí lupy. Takhle jsem pro syna pořídila plyšového krtečka, kterého jsem vyměnila za čtyři domácí jahodové a rybízové marmelády.

Fotky na síti ale občas vedou k impulzivním výměnám. Máme tak pro děti plátěný stan na zahradu, který vlastně nikdo nepoužívá, ale je hrozně hezký, nebo super mouky z luštěnin, které jsem prostě chtěla, ale za několik dlouhých měsíců k žádnému pečení nepoužila.

Swap má svá pravidla

Asi nejdůležitějším pravidlem každého swapu je nezamlčovat pravý stav věci. Netvařte se, že vámi nabízený kousek je v pořádku, když není. Pokud jde o super věc, může se najít zájemce i v případě, že je kousek lehce poškozený nebo je třeba jej opravit.

Jinak ale nabízejte k výměně věci, které byste sami chtěli dostat, a ve stavu, v jakém byste je chtěli. Vše by mělo být tedy čisté, oblečení vyprané a vyžehlené. Online skupiny mají často svá pravidla, která vám určují rovnou napsat, co chcete výměnou a kde proběhne předání. Swapové akce také mají pravidla, která říkají, kolik věcí a jakých můžete přinést.

Nejhorší porušení pravidel pak je, když věci, které nasbíráte na swapu, dále přeprodáváte. Pravé swaperky takové podnikavce přímo nesnáší, navzájem si jejich jména a podoby sdělují a postupně s nimi přestávají všichni měnit.

Swap se může hodit, pokud se rozhodnete udělat doma pořádný úklid a zbavit se nepotřebných věcí. Jak na to? Čtěte ZDE: 

Lucie Kořistová

Doporučujeme

Články odjinud