vytisknout velikost písma Proč se staly nadzemní bazény bestsellerem a jak o ně pečovat, aby dlouho vydržely?

Nadzemní bazény zažívají v posledních letech boom. Proč to tak je? Jedná se o poměrně levné a geniální řešení, jak si užít v létě příjemné osvěžení ve vodě. Oproti zapuštěnému bazénu má nadzemní totiž řadu nesporných výhod.
Proč se staly nadzemní bazény bestsellerem a jak o ně pečovat, aby dlouho vydržely?

Proč je nadzemní bazén lepším řešením než zapuštěná varianta?

Jestli sníte o zahradním bazénu, ale představa bagrování zahrady se vám tak trochu příčí, bude vám vyhovovat nadzemní bazén. Menší variantu pro děti koupíte už od 2 000 Kč. Větší bazén například o rozměru 5,5 m x 3,66 m pak pořídíte okolo 30 000 Kč a může do něj naskákat celá rodina. Bazény seženete i v akci, podívejte se na stránky Hawaj.cz, kde najdete všechny druhy za neodolatelnou cenu. Proč hloubit jámu a řešit drahé zastřešení, když nadzemní zahradní bazén jednoduše nafouknete a vyfouknete. Neřešíte žádné zazimování a zahrada zůstane čistá, bez toho, abyste během zimy museli obcházet nefunkční zapuštěný bazén.

Klepněte pro větší obrázek

Kam ho postavit a jak zachovat teplotu?

Pro bazén vždy vybírejte místo na rovném povrchu, kde se se nenacházejí žádné travnaté drny. Při úpravě nepřihrnujte žádnou zem, raději nějakou odházejte, aby nedošlo k nerovnostem. Pod nádrž umístěte speciální podložku, její fólie zabrání poškození zahradního bazénu. Po celodenním koupání bazén zakryjte plachtou. Ta zabrání, aby se do vody dostaly nečistoty a aby se odpařovala chemie, která zabraňuje růstu mikroorganismů. Pokud chcete v bazénu udržet teplo, pořiďte si solární plachtu, která udrží vodu příjemně vyhřátou od sluníčka.

Jak na to, aby voda ke koupání zůstala čistá?

Aby voda během radovánek zůstala čistá a neměli jste s její údržbou příliš starostí, dodržujte pár pravidel:

  • Než se jdete koupat, vždy se opláchněte. Zamezíte tím nanášení nečistot a zároveň uchráníte vodu od mastných skvrn (například od opalovacích prostředků).
  • Do bazénu nikdy nepouštějte domácí zvířata. Nejenom, že vodu znečistí línající srstí, ale mohla by poškodit povrch bazénu ostrými drápy nebo zuby.
  • Chemii do vody používejte vždy v množství, které doporučuje výrobce. Nadměrným používáním chemie byste nejenom mohli poničit bazén, ale také si zadělat na případné podráždění kůže.
  • Případné nečistoty ze dna bazénu odstraníte pomocí bazénového vysavače. Skvěle vám poslouží i filtrace. Do menších bazénů postačí kartušová filtrace, do těch větších si pořiďte pískovou filtraci.

Pozor, ať při napouštění nejste trnem v oku sousedům

Bazén napouštějte vždy pod okraj nafouknutého prstence, aby stěny zahradního bazénu zůstaly stabilní. Pokud použijete vodu z vlastní studny, ještě před prvním použitím zkontrolujte kyselost a případně upravte pomocí chemických přípravků. Na stupnici pH by se mělo jednat o rozmezí 6,6 – 7. Veřejná pitná voda je již upravená, ale dejte si pozor na vyhlášky obcí, které v období sucha zakazují napouštění bazénů nebo zalévání zahrady. Zjistěte si, jaká pravidla platí u vás, anebo zavolejte do vodáren a zeptejte se, v které hodiny můžete bazén napustit, abyste neohrozili zásobu pitné vody pro sousedy. 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Kaki: Jak je pěstovat a jak je jíst

Zářivě oranžové plody někteří milují, jiní je nemusí. Výrazně sladká chuť se projeví až u přezrálých plodů, které však v obchodech nedostanete. Příznivci hurmi kaki si je však mohou vypěstovat i doma.

13.  2.  2018 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

18.  2.  2018 |
Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslouží pozornost

Voděnka – nenáročná pokojovka, která si zaslo…

Kdysi patřila k běžné květinové výzdobě oken městských činžáků, venkovských stavení a nechyběla ani v kancelářích. Většinou se o ni nikdo moc nestaral, a přece rostla jako z vody. Inu, voděnka.

11.  2.  2018 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, je právě teď v únoru nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Poradíme vám, jak si vlastní sazeničky vypěstovat ze semínek.

6.  2.  2018 |
Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Pokud jste si, stejně jako já, oblíbili spíše stříbro než zlato, všimli jste si už určitě, že tyto řetízky, náramky a prstýnky po čase nevypadají tak pěkně, jako když byly nové. Zmatní a začnou černat. Pokud ale víte jak na to, můžete je doma snadno vyčistit a původní lesk jim rychle vrátit. Všechno, co k tomu budete potřebovat, najdete doma.

9.  2.  2018 |