Jeden z našich čtenářů si před rokem pořídil zahradu, na níž se nachází vzrostlé, starší ovocné stromy. Některé z nich mají poškozený kmen – konkrétně se jedná o třešeň, višeň a meruňku. Protože cílem nového majitele je stromy zachovat, žádá o radu, jakým způsobem by měl poškozená místa ošetřit.
S dotazem a fotografiemi těchto stromů jsme se obrátili na Ing. Stanislava Bočka, Ph.D., odborného asistenta na Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin Zahradnické fakulty Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Možná že podobný problém řešíte i vy a jeho odpověď vás bude zajímat.
Třešeň • Višeň • Meruňka
Třešeň a višeň
Ing. Boček předpokládá, že v případě třešně i višně se může jednat buď o mechanické poškození kmenů (odření), nebo o poškození mrazové. Vzhledem k tomu, že rány se celkem pěkně hojí, nedoporučuje žádné radikální zásahy.
Stromy by bylo vhodné přihnojit, čímž se urychlí proces jejich hnojení, a případně lze nožem, nejlépe zahradnickou žabkou, odstranit zbytky poškozené kůry, aby nebránila zarůstání ran kalusem (hojivé pletivo, které se vytváří při regeneraci ran na stromech).
Detail poškození třešně a višně
Meruňka
Co se meruňky týče, jedná se o pahýl suché větvě, přičemž příčina vzniku tohoto poškození je neznámá. Zahradnické, respektive ovocnářské řešení nabízí dvě varianty. Jednou z nich je, že majitel může celý strom odstranit a místo něj vysadit strom nový.
Druhá možnost spočívá v odřezání pahýlu v místě větevního kroužku, ovšem s následným doufáním, že se rána ještě zatáhne. S ohledem na stáří meruňky a předpokládaný značný rozsah nekrotického pletiva se Ing. Boček domnívá, že tento způsob řešení už pravděpodobně nemá význam.
Na meruňce se kromě pahýlu dají najít ještě další zraněná místa
Doporučuje proto pahýl neodstraňovat a připomíná, že jeho ponecháním je možné alespoň vytvořit nebo zachovat prostor pro živočišné organismy včetně těch, které mohou být vaší zahradě užiteční.