Květy jsou důkazem, že o rostlinu pečujete na jedničku. Foto: iStock

Květy jsou důkazem, že o rostlinu pečujete na jedničku. | Foto: iStock

Proč oleandr nekvete a co s tím? 7 chyb, které při pěstování možná děláte

Jak na úspěšné pěstování oleandrů? Identifikujte s námi a následně odstraňte jednu ze sedmi příčin, která způsobuje, že se nemůžete těšit pohledem na bohatě kvetoucí oleandry. Jaké choroby a škůdci oleandry napadají, jak je poznat a léčit? I to se dozvíte v našem článku!

Tak jako u všech rostlin platí i pro oleandry, že často nestačí jen základní péče, abyste se dočkali kýženého výsledku, v tomto případě bohaté násady květů, ale je potřeba brát ohled i na nároky konkrétního druhu.

Nejčastější chyby při pěstování oleandru: Děláte je?

Na vině bývá nejčastěji nesprávné zkracování výhonů a odstraňování odkvetlého květenství. Druhé místo drží nesprávná zálivka a další v pořadí je nevhodné umístění rostlin včetně jejich zimování.

Své udělá také malá pěstební nádoba a samostatnou kapitolou, která v počátku nemusí být tak docela ve vaší režii, jsou škůdci a choroby. Pojďme si jednotlivé chyby probrat detailně a vysvětlit si, co a jak dělat, aby vám oleandry bohatě kvetly a dařilo se jim.

Chyba číslo 1: Seříznutí oleandru v nesprávnou dobu

Je-li oleandr dostatečně košatý, nemusíte jej vůbec seřezávat. Je známo, že tento druh kvete jen na starém dřevě. Znamená to, že pokud seříznete na jaře nebo ještě před vykvetením staré větve, připravíte se o květy, jež by se objevily během léta.

Je proto třeba staré větve i loňské výhony řezat až po odkvětu, nejlépe v září. Můžete je také jen zaštípnout, jestliže nemají dostatek přeslenů a chcete, aby se co nejvíce rozkošatěly. 

Potřebuje-li rostlina seříznout, zkracujte větve maximálně o jednu třetinu, ne více. Řez proveďte těsně nad takzvaným přeslenem, což je místo, odkud vyrůstají u oleandru vždy tři listy najednou. Na zkrácené větvi by měl zůstat jeden až tři přesleny. Z přeslenu pod seříznutím vyraší opět tři nové výhony, které už budou mít schopnost v příštím roce vykvést.

Chyba číslo 2: Předčasné odstranění květů oleandru

Oleandr nakvétá postupně a v místě jednoho květenství se může během léta objevit ještě další. Proto ani uschlé květy neodstříhávejte a jejich odstranění nechte až na dobu, kdy se už samy oddělí od rostliny.

Naprosto odkvetlé květenství můžete odstříhnout koncem září, až budete oleandr tvarovat. Mnoho pěstitelů z obavy, že jim příště nenasadí na květ, nechává uschlá květenství na rostlině, dokud neodpadnou sama – a skutečně jim v dalším roce oleandry bohatě vykvetou.  

Chyba číslo 3: Nevychytaná zálivka oleandrů   

Nedostatečná zálivka má v době nasazení na květ za následek uschnutí poupat, přílišná zálivka nebo působení intenzivního deště se projeví hnitím a opadem poupat či hnědnutím a zplihnutím květů. O větší přísun vody si oleandr řekne zešednutím listů a posléze jejich kroucením a opadáním. 

Tato středomořská rostlina nemá ráda tvrdou vodu, pokud je to tedy možné, používejte na zalévání vodu měkkou, nejlépe dešťovou. V každém případě musí být odstátá.  

Během vegetace je třeba zálivka vyšší, zvláště v horkých dnech. Oleandru svědčí i rosení, v takových dnech nejlépe v podvečer. Pozor však na přílišné namočení květů, mohlo by dojít k jejich hnití.  

Je-li oleandr na letním bytě v zahradě nebo na otevřené terase, zalévejte ho jen tehdy, neprovede-li za vás zálivku vydatný déšť. Ušetříte tak čas i energii, ale buďte přece jen ve střehu, protože v tomto případě zároveň hrozí přemokření.

Co s tím? Vhodnější je neumísťovat rostlinu ven v obalu, ze kterého nemůže odtékat přebytečná voda – květináč pak dlouhou dobu stojí ve vodní lázni, jež může zapříčinit zahnívání kořenů.  

Nechcete-li se přesto takové nádoby vzdát, musíte ji pravidelně po dešti kontrolovat, případně přemístit při deštivém počasí oleandr na kryté místo. To však bude doslova únosné jen u menších rostlin, s nimiž se snadno manipuluje. Zimujete-li oleandry v chladné místnosti, musíte zálivku značně omezit, aby nedošlo k zahnívání kořenů a následnému napadení rostliny škůdci.  

Chyba číslo 4: Stanoviště oleandrů je v průvanu nebo s nedostatkem slunce   

Oleandr nesnáší průvan, během vegetačního období miluje teplo a přímé slunce, pokud jej nemá, kvete málo nebo vůbec. Ideální je, když nádobu s oleandrem přes léto umístíte venku, ať už v zahradě nebo na terase či balkóně.
 
Nádobu – obal s plným dnem – můžete v zahradě postavit přímo na zem. U květináče s odtokovými otvory nechte raději podmisku nebo ho podložte, aby se do něj nenastěhovali nevítaní hmyzí podnájemníci. Pro nabrání sil je pro oleandr nejvhodnější zimování v chladné místnosti s teplotou mezi třemi až deseti stupni Celsia.  

Chyba číslo 5: Špatná velikost květináče

Aby oleandr dobře rostl a především bohatě kvetl, potřebuje odpovídající velikost květináče, která mu umožní rozrůstání kořenů. Mladé rostliny je vhodné každým rokem přesadit do o něco málo většího květináče, u starých exemplářů už stačí vyměnit pouze vrchní část zeminy. V potaz berte i vlastnosti materiálu, z něhož je květináč vyroben.

Chyba číslo 6: Nevhodný substrát

Jaký substrát oleandr potřebuje? Při jeho výběru upřednostněte těžší, dobře propustnou směs drnovky, pařeništní zeminy a písku. Její pH by se mělo pohybovat od 6,7 do 7,5.

Chyba číslo 7: Absence hnojení oleandru

Kvetení rostliny podpoříte tím, že během vegetačního období, které trvá od dubna do srpna, budete hnojit každé dva týdny kombinovaným hnojivem. Vhodný je například osvědčený Kristalon plod a květ nebo hnojicí tyčinky.

Škůdci a choroby oleandrů: Jak je rozpoznat a zbavit se jich?

Pokud jde o škůdce, nejčastěji tuto okrasnou rostlinu napadají čerň, houby, mšice, puklice a svilušky. V tabulce najdete, jaké jsou příčiny a jak s konkrétními škůdci bojovat. 

Nejčastější choroby a škůdci oleandru
Škůdci Příznaky Důvod Ošetření
Čerň Listy vypadají jako posypané sazemi, většinou je na nich i lepkavá medovice Houba, jež se objevuje na medovici, kterou vylučuje savý hmyz Prevence: občasné omytí listů mýdlovou vodou nebo postřik listů přípravkem na bázi oleje; při napadení odstranit příčinu, tedy savý hmyz
Houby poškozující květy Nejčastěji se jedná o plíseň šedou, vytvářející šedé povlaky na květech, květy jsou znetvořené Vysoká vzdušná vlhkost nebo intenzivní deště Prevence: snižování vlhkosti; napadené rostliny ošetřit fungicidem
Mšice Drobný hmyz, zeleně, nažloutle či načervenale zbarvený; mladé části rostliny jsou slabé, povadlé, mohou být i deformované Vysoké teploty a příliš suchý vzduch Omýt mýdlovou vodou, použít Biool nebo Svilustop
Půdní houby Rostlina neroste, vadne, nenasazuje na květ Napadení kořenů houbou buď z nakažené zeminy, nebo jako důsledek přemokření Prevence: dezinfekcí zeminy například horkou párou; při napadení vyprat důkladně kořeny a přesadit rostlinu do nového květináče i zeminy
Puklice, štítěnky Savý hmyz vylučující lepkavou medovinu, která vytváří na černajících listech povlak; žluté nebo hnědé voskovité stroupky na spodní straně listů jsou štíty puklic; štítěnky mají ploché kulovité štítky, sundatelné z larev Objeví se při suchém vzduchu a vysoké teplotě Mechanické odstraňování, otírání listů vatou namočenou v silně zředěném lihu nebo mýdlovém roztoku; účinnější je systémový insekticid, například Applaud 25 WP a dále přípravek na bázi parafínového oleje: například Oleokol, vhodný je i nejedovatý insektici
Svilušky Drobný půlmilimetrový načervenalý savý hmyz, vytvářející na rubu listů jemné pavučinky; po čase se tvoří na listech skvrny, nové výhony jsou zakrnělé a deformované, listy opadávají Suchý vzduch a vysoká teplota Prevence: sprchování rostlin vlažnou vodou a časté rosení; při slabším napadení postačí několikrát rostlinu osprchovat, neboť svilušky nesnášejí vlhko, v těžkých případech použít insekticid, například Svilustop

Doporučujeme

Články odjinud