Pro sklizeň květů z hlíz je zapotřebí cit

Pro sklizeň květů z hlíz je zapotřebí cit

Trs sasanek, svazek frézií či kytice mečíků ve váze okouzlí oko každého z nás. Pokud si však pro čerstvé květiny namísto do oblíbeného krámku vyrazíme na vlastní zahradu, měli bychom být vybaveni určitými vědomostmi.

Nařezat hlíznaté květiny tak, aby nás těšily ve váze několik dní, vyžaduje cit. Ještě než vyrazíme mezi trsy s nožem či nůžkami, měli bychom vědět, v jakém stádiu vývoje je vhodné květ uříznout. Čím je méně otevřený, tím déle ve váze vydrží, ale uřízneme-li ho příliš brzy, nemusí vůbec vykvést. Pro různé druhy platí odlišné zásady.

Boubelku (Alstroemeria) stříháme ve chvíli, kdy se první květy již otevírají, ostatní poupata v hroznu jsou zcela vybarvená.

Frézie (Fresia) by měla mít prví poupě již plně vyvinuté, těsně před rozvitím nebo rozkvetlé.

Mečík (Gladiolus) v době vhodné k řezu má na svém jednostranném hroznu dvě spodní poupata již zcela vyvinutá a vybarvená.

Glorióza (Gloriosa) se sklízí až plně rozkvetlá.

Jiřiny (Dahlia) se stříhají do vázy, když jsou plně rozkvetlé.

Sasanka (Anemone) má v době řezu poupata ještě zavřená, ale musí být již plně vyvinutá a vybarvená.

Trvanlivost ve váze ovlivňuje rovněž denní doba, kdy květ uřízneme. Nejdéle vydrží ty nařezané večer, v té chvíli je v rostlině nashromážděno největší množství zásobních látek. Vhodným způsobem sklizně květů je uříznutí stonku ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami.

Péče o květy ve váze

Po uříznutí květu musíme co nejdříve obnovit přísun vody do stonku a zabránit mikroorganismům poškozování pletiv. Pro květy je vhodná převařená a vychladlá vodovodní voda, ale postačí, když ji necháme několik hodin odstát. Voda by měla být mírně teplá, okolo 30 °C, protože ve studené je obsaženo mnoho kyslíku, jenž může poškodit vodivá pletiva stonku.

Rozvoj mikroorganismů ve vodě lze omezit přídavkem speciálního dezinfekčního prostředku. Ten seženeme v zahradnictví nebo květinářství. Dobrým prostředkem omezujícím výskyt bakterií ve vodě je okyselení kyselinou citrónovou v dávce 0,5 g na litr. Při aplikaci dezinfekčních přípravků z obchodu se řídíme návodem na obale.

Čistota půl zdraví!

Nezbytná je také čistota nádoby. Nalít čistou vodu do znečištěné vázy nemá smysl. Každá nádoba na květiny by měla mít takový tvar, abychom ji mohli po použití dokonale vyčistit a dezinfikovat některým přípravkem s obsahem chlóru (SAVO). Vázu musíme pečlivě vypláchnout před i po použití. Keramické nádoby bez vnitřní glazury nejsou pro květiny příliš vhodné, mikroorganismy i po dezinfekci zůstávají v porézní keramice.

Velmi důležitá je pravidelná výměna vody ve váze a zkracování stonků. Jsou-li květy umístěny v čisté vodě bez dezinfekce, je nutné ji měnit každý den. Váza by se měla vždy znovu vydezinfikovat a vymýt. Je to sice velmi pracné, ale odměnou jsou pak dlouho svěží a krásné květiny. Stonek rostliny se zkrátí ostrým čistým nožem asi o 2 cm. Řez musí být dlouhý a hladký. Pokud do vody přidáváme některý z dezinfekčních přípravků, je možné interval mezi výměnou vody a seříznutím stonků prodloužit na 2 – 3 dny podle teploty prostředí. V teplém prostředí se mikroorganismy rychleji množí.

Doporučujeme

Články odjinud