Rostliny se chystají k zimnímu odpočinku. Aby se na jaře probudily silné, potřebují vaši pomoc. V pěkných podzimních dnech jde práce od ruky a nemusíte se bát, že zabere příliš času. Poradíme vám, jak postupovat.
Dobrý sestřih dělá divy: trvalky, které na zimu zatahují (například srdcovky), vás budou potřebovat spíše na jaře k dočištění trsů od zbytků zaschlých lodyh.
Pozornost proto věnujte druhům, jimž přes zimu zůstávají zdřevnatělé nadzemní části, odkvetlá květenství a prosychající olistění.
Nejdřív přijdou ke slovu nůžky – zkraťte nadzemní část trvalek několik centimetrů nad zemí, a pokud nemáte jiný materiál na přikrytí rostlin, klidně použijte, co jste ostříhali.
Kopretiny patří k druhům, které potřebují zakrátit
Stálezelené trvalky neřežte, odstraňte jen nepěkná odkvetlá květenství a rostliny očistěte, okrasné trávy neřežte před zimou vůbec. Jejich trsy svažte, aby se nerozklesly pod tíhou sněhu nebo nepolámaly větrem, budou vám zdobit zahradu celou zimu.
Mladé a neotužilé trvalky
Pokud jste koncem léta sázeli nové rostliny nebo dělili trsy starších, bude jim lépe pod přikrývkou z chvojí nebo listí. Abych nezapomněla!
Ještě před tím, než trvalky zakryjete, prokypřete zem mezi trsy a přidejte jim vrstvu dobrého, uleželého kompostu. Prokypření omezí odpařování vláhy z půdy a kompost poslouží jako pokryv a zásobárna živin pro příští rok.
Kompost dodá potřebné látky
Čím starší, tím pěknější
Mnohé trvalky jsou dlouhověké a s přibývajícími lety získávají na kráse. Jmenovat mohu například srdcovky, třemdavu, čemeřice, bohyšky, pivoňky, terčovky a palmovou lilii (Yucca filamentosa).
Jsou hodně odolné proti mrazům, ale nic nezkazíte, pokud použijete kryt z chvoje na Kniphofii nebo Yuccu – jde spíše o zastínění listů, jež bývají v zimě poškozeny sluncem nebo ledovým větrem. Během roku nepotřebují tyto mnoholeté krásky téměř žádnou péči, zjara přivítají přihnojení kompostem, jako ostatně všechny trvalky.
Nenáročná hosta se hodí do každé zahrady
Prohlédněte trsy vašich vytrvalých kopretin; ušlechtilé kultivary potřebují každý druhý rok rozdělit, jinak špatně přežívají zimu. Podzimní astry se bujně rozrůstají, proto se stává, že kvetou po obvodu trsů, ale střed nemá dostatek živin – tam rostlina skomírá. Pomoc je jednoduchá: rozdělit a přesadit alespoň každý třetí rok.
Když chybí bílá peřina
Mrazy bez sněhu trvalkám nesvědčí, zvláště trvají-li delší dobu. Jestliže pěstujete méně odolné druhy, musíte je přikrýt ještě před příchodem pravidelných nočních mrazů.
Choulostivá je z okrasných trav Cortaderia, jež navíc potřebuje ochranu proti vlhkosti. Trs trávy svažte, zasypte vyšší vrstvou listí a zakryjte fólií proti vlhku. Navrchu jej zatižte chvojím, a až se na jaře oteplí, odstraníte přikrývku a rostlinu seříznete.
Okrasné trávy nestříhejte, nechte to na jaro
Zimní přikrývku dopřejte i paznehtníku, sasankám, střevíčníkům nebo nízkým kosatcům (Iris kaempferi). Kryt z chvojí neuškodí žádným trvalkám – je vhodný jako přistínění v zimních slunečných dnech, kdy vyrovnává vysoké teplotní rozdíly.
Skalničky jsou také trvalky
Holomrazy skalničkám neprospívají, proto partie s nově vysázenými a choulostivými rostlinami zakryjte chvojím. Není to sice plnohodnotná náhražka sněhu, ale uchrání skalničky hlavně v předjaří, kdy slunko nabírá na síle a probouzí rostliny, jež se pak v noci musí vypořádat se silnými mrazy.
Trpí i celkem odolné druhy jako floxy, iberky či devaterníky, jimž slunko popálí listy – neuhynou, ale dost utrpí jejich jarní vzhled. V místech s pravidelnou sněhovou pokrývkou a mírnými mrazy kolem minus pěti stupňů je zimní kryt skalky celkem zbytečný.
Listí dejte raději do kompostu
Na kryt skalkových rostlin nepoužívejte listí (hodí se ale k zakrytí kořenového systému pěnišníků a azalek), nedostane se pod ně vzduch (ale myši zaručeně). Opakované tání a předjarní deště přemokří půdu, která pod slehlou vrstvou listí neoschne, a rostliny uhnijí.
Přesazeným kosatcům sem tam nějaký list kolem nevadí, ale jako hlavní kryt použijte chvojí
Pod chvojí se také lépe kontrolují skalničky, jež raší a kvetou už v únoru. V tom případě je pak budete moci částečně odkrýt. Zjara pak spolu s chvojím oberte i odumřelé nadzemní části rostlin, skalničky přitlačte (bývají vytažené mrazem) a dosypte zeminu.
Nespěchejte s vítáním jara
Nenechávejte kryt na trvalkách dlouho, aby rostliny nežloutly a nevytahovaly se nedostatkem světla, ale neuspěchejte ani jarní „otužování“ a chvoj nevyhazujte. Počasí nebývá jisté a po teplých dnech může přijít opětovné období mrazů – pak se bude lehká přikrývka hodit.
I když všechny trvalky přivítají jarní slunko s radostí, odkryjte je raději v podmračeném dni nebo postupně chvoj nadlehčujte – rostlinám hrozí na prudkém slunci popálení, musí si nejprve pár dnů zvykat na plné světlo.
Při vší práci nezapomeňte obdivovat barvy podzimu
Máte vodní rostliny?
A k nim i přiměřeně hluboké jezírko? Pak jste bez starostí a rostliny přezimují pod vodou. Potřebujete-li ale jezírko na zimu vypustit, musíte mít alespoň padesát centimetrů hlubokou nádrž.
Rostliny umístěné na jejím dně zasypte až po okraj vrstvou listí a zakryjte chvojím proti rozfoukání větrem. Na jaře očistíte rostliny i jezírko a napustíte vodu. Ranní mrazíky už leknínům ani ostatním vodním druhům neublíží.
Máte hotovo? Pak popřejte svým trvalkám klidný zimní spánek, občas zkontrolujte, jak se jim daří, a těšte se na nové jaro.