Ať už pěstujete růže popínavé, keřové či stromkové, všechny budou s blížící se zimou potřebovat ochranu před mrazy, i když u každé se bude něčím lišit. Poradíme vám, jak postupovat.
Stříhání růží na podzim: Odstraňte plody a vlky
Růže stejně jako další kvetoucí druhy vytváří po odkvětu plody. Ty ubírají rostlinám živiny a zabraňují růstu dalších květů, proto je odstraňte. Pokud pěstujete velkokvěté druhy, zkracujte je těsně nad nejvyšším vyvinutým očkem, u mnohokvětých růží těsně pod odkvetlým květenstvím.
Dále růže prohlédněte, jestli neprodukují podnože neboli vlky. Jsou to silné a vysoké vzpřímené výhony, které však odebírají růži sílu a mohou ji tím až zahubit. Je proto nutné, abyste je co nejdříve odstranili. Ale jak je poznáte? Některé jsou snadno k nalezení. Vyznačují se světlejší barvou a jsou méně olistěné než ostatní části výhonů.
Jindy jsou ale téměř k nerozeznání. I na ně však můžete snadno přijít. Pokud nemáte jistotu, jestli se jedná právě o vlky, odhrňte u výhonu, který se vám zdá podezřelý, zeminu. Když uvidíte výhon, z něhož vyrůstají hlavní větve, pak se jedná o podnož. Tu okamžitě odstraňte.
Obnažte výhon tam, kde vyrůstá z kořenů, a beze zbytku jej oddělejte. Pokud vyrůstá přímo na kmeni, co možná nejvíce ho zastřihněte a sledujte, zda se vám zde nevytváří jiný.
Jak zazimovat keřové, pnoucí a stromkové růže
Máme různé druhy růží, které můžeme rozdělit do podskupin. Jedná se o keřové, popínavé a stromkové odrůdy. U každé podskupiny se při zazimování postupuje jiným způsobem, proto si nyní představíme každou zvlášť.
Keřové růže
Jejich citlivé místo je schované tři až pět centimetrů pod povrchem země. Abyste měli jistotu, že vám rostlina nezmrzne, navršte na ni zeminu asi patnáct až dvacet centimetrů vysoko. Vzniklé brázdy vyplňte listím.
U těchto růží si pamatujte ještě jednu radu: Čím méně je stříháte na podzim, tím méně choulostivé jsou v zimě. Pokud jim zkrátíte pouze vršky a staré dřevo, uděláte nejlépe.
Popínavé růže
Pokud pěstujete choulostivé odrůdy, sejměte výhony z konstrukce, položte je na půdu a přikryjte chvojím. Ostatním odrůdám postačí chvojí přiložit k jejich kořenům.
Stromkové růže
Pokud se dají růže ještě ohnout, korunu přikloňte k zemi a připevněte pevným kůlem. Ovšem pozor, toto můžete dělat pouze za bezmrazého počasí. Od poloviny listopadu potom očistěte korunu od listí, svažte výhony v koruně k sobě a připevněte k zemi. Přihrňte na korunu zeminu do výšky deset centimetrů, ale vrcholky výhonků nezakrývejte.
Ke starším dřevinám, jež byste mohli ohýbáním zlomit, přivažte ke korunovým výhonům smrkové chvojí nebo dlouhou slámu. Takováto ochrana by měla postačit.