vytisknout velikost písma Připravte růže na zimu

Ať už pěstujete růže popínavé, keřové či stromkové, všechny budou s blížící se zimou potřebovat ochranu před mrazy, i když u každé se bude něčím lišit. Poradíme vám, jak postupovat.

Stříhání růží na podzim: Odstraňte plody a vlky

Růže stejně jako další kvetoucí druhy vytváří po odkvětu plody. Ty ubírají rostlinám živiny a zabraňují růstu dalších květů, proto je odstraňte. Pokud pěstujete velkokvěté druhy, zkracujte je těsně nad nejvyšším vyvinutým očkem, u mnohokvětých růží těsně pod odkvetlým květenstvím.

Dále růže prohlédněte, jestli neprodukují podnože neboli vlky. Jsou to silné a vysoké vzpřímené výhony, které však odebírají růži sílu a mohou ji tím až zahubit. Je proto nutné, abyste je co nejdříve odstranili. Ale jak je poznáte? Některé jsou snadno k nalezení. Vyznačují se světlejší barvou a jsou méně olistěné než ostatní části výhonů.

Jindy jsou ale téměř k nerozeznání. I na ně však můžete snadno přijít. Pokud nemáte jistotu, jestli se jedná právě o vlky, odhrňte u výhonu, který se vám zdá podezřelý, zeminu. Když uvidíte výhon, z něhož vyrůstají hlavní větve, pak se jedná o podnož. Tu okamžitě odstraňte.

Obnažte výhon tam, kde vyrůstá z kořenů, a beze zbytku jej oddělejte. Pokud vyrůstá přímo na kmeni, co možná nejvíce ho zastřihněte a sledujte, zda se vám zde nevytváří jiný.

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Nejkrásnější růže: Pokochejte se jejich krásou ve fotogalerii

Jak zazimovat keřové, pnoucí a stromkové růže

Máme různé druhy růží, které můžeme rozdělit do podskupin. Jedná se o keřové, popínavé a stromkové odrůdy. U každé podskupiny se při zazimování postupuje jiným způsobem, proto si nyní představíme každou zvlášť.

Keřové růže

Jejich citlivé místo je schované tři až pět centimetrů pod povrchem země. Abyste měli jistotu, že vám rostlina nezmrzne, navršte na ni zeminu asi patnáct až dvacet centimetrů vysoko. Vzniklé brázdy vyplňte listím.

U těchto růží si pamatujte ještě jednu radu: Čím méně je stříháte na podzim, tím méně choulostivé jsou v zimě. Pokud jim zkrátíte pouze vršky a staré dřevo, uděláte nejlépe.

Ochraňte růže před zimou, ať o ně nepřijdete

Ochraňte růže před zimou, ať o ně nepřijdete

Popínavé růže

Pokud pěstujete choulostivé odrůdy, sejměte výhony z konstrukce, položte je na půdu a přikryjte chvojím. Ostatním odrůdám postačí chvojí přiložit k jejich kořenům.

Stromkové růže

Pokud se dají růže ještě ohnout, korunu přikloňte k zemi a připevněte pevným kůlem. Ovšem pozor, toto můžete dělat pouze za bezmrazého počasí. Od poloviny listopadu potom očistěte korunu od listí, svažte výhony v koruně k sobě a připevněte k zemi. Přihrňte na korunu zeminu do výšky deset centimetrů, ale vrcholky výhonků nezakrývejte.

Ke starším dřevinám, jež byste mohli ohýbáním zlomit, přivažte ke korunovým výhonům smrkové chvojí nebo dlouhou slámu. Takováto ochrana by měla postačit.

Růže: jejich choroby a škůdci

Růže: jejich choroby a škůdci

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory