5
Fotogalerie

Připravte balkony na start!

První jarní dny jsou na dosah, proto je správný čas připravit se na nejpříjemnější práci jara. Vybírejte, čím se až do podzimu potěšíte na balkonech a terasách!


Jen pro letošní rok 

Máte-li rádi změnu, pak si pro každou sezonu vyberte jiné letničky. Najdete mezi nimi rostliny vhodné pro všechny typy nádob, letničky vzpřímené, převislé i pnoucí, a to ve všech barvách, na které jen pomyslíte.

Vzdát se nemusíte ani popínavek, i ty se mezi letničkami najdou: voňavý hrachor s povijnicí utvoří v krátké době na opoře kvetoucí stěnu vysokou přes dva metry. Zvláštní, postupně se vybarvující květy má kobea, ta umí vystoupat až do šesti metrů!

balkon 1.jpg
Na jaře máte opravdu z čeho vybírat

Neříká-li vám nic jméno Thunbergie křídlatá, pak možná Černooká Zuzana vám bude povědomá: mohutná ovíjivá letnička s množstvím oranžových nápadných kvítků s černým očkem

Nebojte se vysadit do truhlíků rostliny, které se dříve pěstovaly výhradně na záhonech, například pomněnky, letní tabák, gazánie, afrikány, nestařec či kosmatce nebo šruchu.

Jednoletá klasika

Milovníci petúnií a surfinií se mnou budou jistě souhlasit, že když se těmto rostlinám daří, je pohled na rozkvetlý truhlík nebo závěsnou nádobu pastvou pro oči. Ještě než se objevily surfinie, byla Petunia hybrida nejčastěji pěstovanou balkonovou letničkou.

Ještě dnes má mnoho příznivců, kteří pěstují petúnie s jednoduchými i plnými květy, jež mají barvy od bílé přes růžovou, mnoho odstínů červené až po temně fialovou. Některé novější hybridy se pyšní květy vícebarevnými nebo plnými. Jsou vhodné jak do závěsných nádob, tak do truhlíků, velké oblibě se pak těší ty hybridy, jejichž závěsy jsou až metr a půl dlouhé.

Surfinie je blízká příbuzná petúnie, kterou lze i přezimovat. Pokud se vám to povede, můžete si ji sami namnožit – semeníky nemá, ale dobře se řízkuje. Oproti petúniím vyžaduje mírně kyselejší zem a chráněnou polohu, dost choulostivá na vítr je skupina Grandiflora.

 balkon 4 zvonek.jpg
Zvonek je vhodnou trvalkou do truhlíku

Keříčkové surfinie ze skupiny Nana dorůstají jen třiceti centimetrů, proto budou dobře vypadat v nádobách na podlaze terasy. Jsou ze všech surfinií nejodolnější proti padlí a nepříznivému počasí. Nejžádanější jsou surfinie ze skupiny Pendula – jak říká název, jde o jedinečně převislé, bohatě kvetoucí rostliny.

Nezapomeňte mladé rostliny zaštipovat, aby byly košaté. Nelitujte několika poupat, z nerozvětvené petúnie či surfinie nikdy nevypěstujete kvetoucí vodopád. Nachová surfinie ‘Gigant Purple’ se dobře uplatní sama nebo v kombinaci s okatou růžovou surfinií ‘Pink Vein’ nebo modrou ‘Blue’.

Půvab z loňska

Vysévali jste v létě dvouletky? Pak máte vystaráno už teď. Než nakoupíte nebo vypěstujete letničky pro balkon, spoustu parády nadělají třeba macešky (Viola witrockiana) s veselými očky v květech. Mezi posledními novinkami jsou oblíbené hybridy Carneval F1 – čistě bílá ‘White’ nebo ‘Purple White’ fialová s očkem.

Když si vysadíte sedmikrásky do mis, máte nejméně na sedm měsíců v roce kvítka růžová, červená, bílá i dvoubarevná. Současné plnokvěté hybridy mají úbory až pět centimetrů v průměru, a to už stojí za to.

Toužíte-li po něžných barvách a plných květech, pak vysaďte ‘Tasso Weilai’ nebo ‘Tasso Rosai’. Nemáte-li vlastní, koupíte dvouletky v zahradnických centrech, a protože nejsou drahé, zkuste dát do truhlíku různorodou kombinaci rostlin – pestrost se letos nosí!

Trvalky známé …

I když se to nezdá, pak muškáty, fuchsie, durmany, ale třeba i hlíznaté begonie můžeme zařadit k balkonovým trvalkám. V tento čas už určitě víte, jak vám rostliny přečkaly zimu, a v klidu si k nim můžete přibrat nějaké novinky. Stává se, že balkonovky nepřežijí, ani to není důvod k zoufalství – nic vám totiž nebrání nakoupit samé novinky.

Začneme třeba u fuchsií: v zahradnictví se poptejte po mrazuvzdorné, bíle kvetoucí novince ‘Magellenica Alba‘, již můžete pěstovat i jako stromek v nádobách na terase. Převislá ‘Medusa‘ s dlouhými plnými květy v červenobílé barvě je vhodná do závěsu a určitě se vám na první pohled zalíbí.

 balkon 3 Fuchsie .jpg
Fuchsie patří k balkonovým trvalkám

Kompaktní fuchsií pěstovanou jako nádobovou rostlinu se může na vaší terase stát ‘Fridolín‘ s plnými kulatými kvítky.

Už naše babičky pěstovaly v oknech muškáty (Pelargonium), a do dnešního dne patří mezi nejoblíbenější balkonovky. Pnoucí, velkokvěté, anglické, s vonícími listy – chcete-li zkusit osadit terasu či balkon jen muškáty, máte na výběr z několika desítek druhů.

V poslední době jsou oblíbené převislé muškáty s dvoubarevnými květy, například ‘Mexicanerin‘ (bílý květ s červeným lemováním) či ‘Mexica Tomcat‘, jenž kvete v kombinaci tmavočervené s bílou.

Poměrně nedávnou novinkou jsou „andělské oči“ – bohatě kvetoucí muškáty vhodné do závěsu díky kompaktnímu převisajícímu vzrůstu. Květy jsou poněkud drobnější, růžovobílé a červenobílé, v mnoha odstínech těchto barev.

 balkon pelargonie.jpg
Pelargonie patří k nejoblíbenějším balkonovkám

… i nevšední

Rozhodnout se, zda vysadit Dipladenii nebo Mandevilu, není žádný problém: jedná se o jedinou rostlinu - pnoucí trvalku (pokud se vám ji povede přezimovat). Pěstovat se dá v nádobách u opory, k níž ji musíte vyvazovat. Neseřezávejte ji, nemá to ráda.

Možná vás někde zaujala v závěsném květináči či nádobě (a taky na záhonu) polopřevislá rostlina se stříbřitými listy – svatolina stříbřitá (Santolina chamaecyparissus). Uplatníte ji hlavně na osluněných místech, jelikož při pěstování ve stínu se rostlina vytahuje, nevyzrává a pak většinou nepřežije přezimování. Že má ráda sucho, určitě přivítají všichni, kteří nemohou zalévat dnes a denně.

Nejsou tu vaše oblíbené?

Zmínit se o všech balkonovkách by vydalo na pěkně tlustou knihu. Postrádáte možná minipetúnie (Million Bels), sporýše (Verbena), bakopu (Bacopa) nebo molici (Plectranthus).

Pro váš balkon nebo terasu vyberte cokoli z široké nabídky, vždyť jeden rok můžete mít balkon jednobarevný se všemi odstíny červené, příští rok zkusíte zas jinou variantu v modré či žluté.

Nevšední novinky

Komu nevoní afrikány, konečně si může pořídit takový, který si oblíbí. Tagetes lucida ‘HotMexican‘ je totiž nejen krásná nádobová rostlina plná ohnivě oranžových květů. Je to keřík vonící po anýzu a mařince, použitelný jako koření – kuře s ním má prý nedostižnou chuť. Dokonce tento afrikán zahání migrénu a následky bujarého večírku…

balkon 5 Kejklířka.jpg
Kejklířka se výborně hodí do truhlíků

Zkuste si dát na balkon vějířovku, vrbinu, glechomu do závěsu (má krásné skvrnité listy), k mání je kejklířka do truhlíků, hortensie do kbelíků… Věčně žíznivé netýkavky budou pěkné jak v truhlíku, tak i v květináči.

Užívejte si příjemné chvíle na rozkvetlém balkoně!

 

Doporučujeme

Články odjinud