vytisknout velikost písma Připravme bazén na zimu

Letní radosti v bazénech skončily a do nekrytého bazénu už lezou jen otužilci. A majitelům nyní stále neodbytněji zní otázka: co s vodou a bazénem před zimou?
Připravme bazén na zimu

Česko opravdu není ani Kalifornie, ani Středomoří a ne každá zima tu bývá tak shovívavá jako ta loňská. Pokud zazimování bazénu nesvěříme odborné firmě, není možné věc hodit za hlavu, protože na jaře bychom se škod nedopočítali. Ve skutečnosti však jde jen o několik málo úkonů, s nimiž si hravě poradí každý. Jsou to:

  • úprava výšky hladiny
  • odstranění některých zařízení
  • chemické ošetření vody
  • ochrana proti ledu
  • zakrytí

Raději nevypouštět

Otázka vypouštění vody na zimu záleží především na doporučení výrobce bazénu, obvykle se ale preferuje ji ponechat. Tlak vody a její hmotnost zabraňují zborcení stěn i škodám způsobeným vichřicemi zejména u lehkých nadzemních konstrukcí, neuškodí ale ani většině těch zapuštěných. U bazénů s fólií je ponechání vody dokonce nutnost, pokud chceme, aby plast vydržel víc než jednu sezónu. Hladinu pouze snížíme pod úroveň vtoků a výtoků filtrace, abychom mohli vypustit vodu z potrubí, čerpadel a dalších zařízení. Tam by totiž při případném zamrznutí mohla natropit velké škody. Při té příležitosti také odstraníme skimer.

Voda stará nebo nová?

Další rozhodování spočívá v tom, jestli chceme vodu, která bazén zpevňovala během zimy, na jaře vypustit a začít se koupat v úplně nové, nebo jestli se spokojíme s tou starou. Pokud chceme "zimní" vodu dál používat, musíme před zimou její chemické úpravě věnovat mnohem větší pozornost. Některé chemické přípravky sloužící k zazimování bazénu například pění - a není asi třeba příliš zdůrazňovat, že po koupání v mydlinkách nikdo moc netouží. Proto je třeba si před zimou důkladně ověřit všechny vlastnosti použitých chemikálií. Úsporné a ekologické důvody, stejně jako klesající hladina vody v mnoha studních, ostatně nutí stále větší část uživatelů s vodou spíše šetřit. Naopak, u dobře ošetřené vody nehrozí ani při dlouhodobém používání žádné zdravotní riziko.

Zimní drogerie

Před zazimováním je vhodné důkladně vyčistit stěny pomocí speciálních přípravků. Dál je nutné dodat chemikálie, které zabrání rozvoji řas a bakterií po dobu, kdy je vypnutá filtrace. Mikroorganismy jsou překvapivě odolné a i krátká období oblevy by jim stačila k přemnožení. Najít v bazénu na jaře hnědozelenou zapáchající a možná i zdravotně závadnou břečku, po tom asi žádný majitel bazénu netouží. Na vzdory běžným představám naopak není cílem zimní úpravy vody zabránit jejímu zamrznutí. Přestože tlak mrznoucí vody na stěny je značný, dá se jeho destruktivním účinkům snadno předejít, jak bude popsáno v následujících odstavcích.

Doporučuje se také krátkodobě zvýšit dávku chloru na trojnásobek oproti běžnému dávkování. Někteří majitelé chlor ve vhodné podobě (nejlépe granule, přípravky obvykle označené jako chloršok a podobně) přidávají i během přechodných zimních oteplení

Chemické přípravky pro zimní ošetření vody:

 • očištění stěn: Azuro Clear
 • ošetření vody: Azuro Zima, Laguna Zima, Akce Zima
 • proti řasám: Algicid

Nebojte se ledu

Jak už bylo řečeno, voda se většinou nevypouští, ani neošetřuje nemrznoucími přípravky. Stačí, když na hladině necháme plout větší množství dilatačních plováků, které zabrání ledu vyvíjet ničivý tlak na stěny. Můžete je buď zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo snadno nahradit různými improvizacemi. Hodí se například kusy polystyrenu (třeba ty co bývají v krabicích, v nichž se prodává elektronika), nebo prázdné čisté pet lahve.

Když už se led udělá, rozhodně jej nerozbíjíme - ostré hrany ker mohou stěny bazénu poškodit a u těch vyložených fólií ji nenapravitelně zničit. Poněkud nebezpečná situace může nastat při častém střídání oblev a mrazů: ve spáře mezi ledem a stěnou bazénu se tvoří nový led a tlak roste. I proto je důležité neodbýt vybavení dilatačními plováky a kontrolovat, jestli je neodvála vichřice, jestli se nerozbily, nepotopily atd.

Zakrytí je důležité

Na závěr předzimní přípravy bazén zakryjeme neprůhlednou plachtou, která zabrání přístupu světla svědčícímu řasám a padání nečistot z okolí. Plachtu je třeba dobře upevnit, aby ji neoderval ani ten nejsilnější vítr. Někteří majitelé bazénů ji podkládají tak, aby se na ní nehromadila dešťová voda, ale aby mohla volně stékat do stran mimo prostor bazénu.

Až přijde jaro

S odzimováním netřeba moc spěchat, protože v našich podmínkách mohou mrazy přijít i nečekaně pozdě a v přechodném období se nejspíš stejně nekoupeme. Po odstranění plováků bránících ledu v jeho ničivé činnosti a vylovení nebo odsátí případných nečistot, které se tu i navzdory krycí plachtě mohly objevit, si nejspíš povšimneme temné čáry, která na stěně bazénu vznikla na úrovni hladiny během zimního období. Před dopuštěním vody je nutné ji odstranit - rozhodně však ne rejžáky nebo drsnou chemií na nádobí, které by mohly poškodit zejména bazény s vnitřní fólií. Na trhu pro tento účel existují speciální jemné čistící gely. Teprve pak doplníme do bazénu vodu a spustíme filtraci i další techniku. Následuje "šokové" ošetření vody zvýšenou dávkou chlóru (třeba chlorem v granulátu či malých tabletách) a prostředky na likvidaci zárodků mikroorganismů, kombinované s intenzívní filtrací.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |
Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberete?

Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberet…

Než se pustíte do nákupu nového křesla, ujasněte si, k čemu ho vlastně potřebujete. Přijde do pracovny, nebo si v něm budete číst, nebo na něm budete dokonce spát? Aktuální nabídku křesel v obchodech najdete v galerii v úvodu článku. 

8.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |