Na příkaz císaře: pěstujte!
Užití proskurníku lékařského (Althaea officinalis) zůstalo po staletí stejné. Předepisoval se při horečkách, kašli a zahlenění. Od renesance také při žaludečních potížích a bolestech zubů. Proti kašli se připravovaly čaje vyluhováním loupaných kořenů za studena a sladily se medem.
Proskurník je v České republice řazen k silně ohroženým druhům
Císař Karel Veliký dokonce rovnou předepisoval městům jeho pěstování, abatyše Hildegarda z Bingenu jej doporučovala jako lék. Současné využití proskurníku spočívá v přípravě prsních čajů a sirupů, při astmatu, černém kašli, zápalu plic či kataru průdušek.
Hodí se i při léčbě dětského průjmu, žaludečních nemocí, zánětů močových cest a střev. Studený nálev použijte jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, hltanu a dásní.
Hloh jako magický srdeční lék
Již v antickém Řecku se hloh obecný (Crataegus oxyacantha) považoval za mocně působící srdeční lék. Užíval se hlavně čaj ze sušených listů. Podle legendy byla Kristova trnová koruna uvita právě z jeho větví.
Tento trnitý keř dorůstá do výšky kolem dvou metrů, ve formě stromu bývá vysoký až osm metrů
Ve středověku se věřilo, že hloh ochrání stavení před blesky a lidi před toulavými ďábly, ale přes práh domu se nesměly nosit jeho květy, protože to přinášelo smůlu.
V současnosti se využívá hlavně tinktura, setkáte se i s tabletkami a tobolkami. Látky v něm obsažené regulují krevní oběh, snižují krevní tlak, pomáhají proti nespavosti, vedou ke zklidnění nervů.
Malé plody sloužily v dobách hladu jako potrava
Výtažky z hlohu poslouží především starším lidem k povzbuzení srdeční činnosti, ovšem také mladým, a to v případech, kdy jejich srdeční činnost zatěžoval stres či nemoc.
Když se pustíte do sběru
Kořeny proskurníku se sklízejí na podzim, kdy v nich najdete nejvíce slizu. U nás je ale ve volné přírodě proskurník částečně chráněnou rostlinou. Znamená to, že se může trhat, ale bez poškození a vyrýpávání kořenů!
Nejčastěji se sbírají listy a kořeny z pěstovaných rostlin. Listy sbírejte za suchého počasí před rozkětem od května do července. Pozor na tmavé skvrny na listech – jde o houbu rez slézovou!
Listy proskurníku sbírejte ráno
Hlohové listy s květem se sbírají v květnu až červnu, a to před plným rozkvětem. Pouze však druhy s bílými květy, jiné se nesbírají. Samostatný květ můžete trhat také před plným rozkvětem v tom samém období, tedy od května do června.
Usušte si hloh
Suší se rozložený v pěticentimetrových vrstvách na čistých podložkách v dobře větraných místech. Zralé plody sbírané od srpna do listopadu sušte v tenké vrstvě za dostatečného větrání nebo umělým teplem.
Plody hlohu se sbírají během září a října
To by nemělo přesáhnout šedesát až sedmdesát stupňů Celsia. Květ při nesprávném sušení hnědne. Pokud jste květ nebo plod málo prosušili, snadno zplesniví.
Jak zpracovat proskurník
Kořen očistěte nasucho kartáčem, rozkrojte ho na polovinu a sušte při teplotě do padesáti stupňů Celsia, nejlépe navlečený na provázku. Nemusíte jej loupat. Správně usušený kořen má bělavou barvu.
Zdravé listy sušte v sušičce do teploty padesát stupňů Celsia. I květy se nejlépe usuší při umělém teple narychlo v sušičce do padesáti stupňů Celsia. Uložte si je do čistých a uzavřených nádob. Listy, kořeny a květy občas kontrolujte, jestli nezačaly plesnivět.
Na sběr kořenů si počkáme do podzimu, listy a květy jsou na řadě právě teď
Připravte si některý z léčivých receptů
Proskurníkový čaj proti kašli
Jednu polévkovou lžíci loupaného kořene proskurníku lékařského přelijte čtvrt litrem studené vody a nechte půl hodiny vyluhovat za občasného promíchání. Na závěr hodně promíchejte a přefiltrujte přes řídké obinadlo. Pijte tři šálky denně.
Proskurníkový čaj na kloktání
Uvedený druh čaje využijte na kloktání při zánětech mandlí a ústní dutiny. Připravte si ho ze dvou lžic řezaných sušených listů nebo květů či po jedné lžíci květů a listů na dvě sklenky vody. Přelijte vařící vodou a nechte asi deset minut na plotně louhovat. Pak čaj přeceďte a teplý ho přes den popíjejte.
Nálev léčící překyselený žaludek a pálení žáhy
Připravte si stejné díly proskurníkového kořene, drceného fenyklu, heřmánkového květu, oddenku pýru a kořenu lékořice. Smíchejte. Půl hodiny před jídlem si dejte sklenku nálevu z uvedené směsi. Oddenek pýru můžete nahradit pukléřkou nebo měsíčkovým květem.
Čaj s hlohem proti nízkému krevnímu tlaku
25 gramů jmelí
25 gramů hlohu
25 gramů kopřivy
25 gramů měsíčku
Bylinky kromě jmelí smíchejte v čajovou směs. Tři čajové lžičky jmelí přelijte třemi šálky studené vody a nechte osm hodin louhovat. Ostatní bylinky přelijte třemi šálky vroucí vody a louhujte pět minut. Studené jmelí s nálevem smíchejte se směsí a přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko. Teplý čaj si dávejte třikrát denně.
Hlohová tinktura
100 gramů hlohových květů
400 gramů lékárenského etanolu
Vezměte hlohové květy a přelijte je lékárenským etanolem. Louhujte sedm dní za občasného protřepání. Osmý den přefiltrujte do menších tmavých lahviček. Uzavřete je a uschovejte v chladnu. Tinktura má velkou působnost.
Využijete ji jako srdeční a cévní lék, snižuje krevní tlak, působí antiskleroticky a léčí anginu pectoris. Zklidní vám srdeční tep a léčí i některé druhy závrtí. Působení hlohu se považuje za daleko jemnější, než jak je tomu u ostatních srdečních léků.
Hlohový salát s červenou řepou pro posílení organismu
půl litru mladých hlohových pupenů a lístků
2 větší vařené červené řepy
ocet nebo citron
sůl a pepř podle chuti
Omyté pupeny pokrájejte a promíchejte s drobně nakrájenou červenou řepou. Podle chuti přidejte ocet nebo citronovou šťávu. Osolte a opepřete. Vše dobře promíchejte a nechte v ledničce odležet.