vytisknout velikost písma Převislé dřeviny do zahrad

Sklánějí větve až k zemi jako zelený vodopád, a třebaže jejich přívlastek v odborném názvu znamená smuteční nebo převislý (pendula), jsou oživením zahrad a poutají pozornost v každé roční době.

Mezi převislými formami okrasných dřevin najdete jak listnáče, tak jehličnany. Některé dřeviny mají charakter keřů s překloněnými větvemi, jiné se pěstují jako kmenné tvary s převislou korunkou a větvemi sahajícími mnohdy až k zemi.

Větší výběr druhů je mezi listnatými dřevinami, ale i z převislých jehličnanů se pro zahrady k rodinným domům najde dostatečná nabídka.

Klepněte pro větší obrázek
Převislé formy dřevin představují výrazný zahradní prvek  

Když si stromy češou vlasy

Naše domácí bříza bílá (Betula alba) má charakter téměř převislé koruny daný od přírody. Jistě také znáte majestátní smuteční vrbu (Salix alba‘Tristis’) s větvemi skloněnými až k zemi.

Jako dítě jsem věřila tomu, že si češou vlasy ve větru, jak nám říkávala babička – vždycky si na to vzpomenu, když vidím, jak malebně se větve stromu proplétají mezi sebou.

 Klepněte pro větší obrázek
Smuteční vrby se rychle rozrostou

Do parků a velkých zahrad

Dřeviny s převislými větvemi se uplatní hlavně jako solitéry díky svému výjimečnému vzhledu. Do velkých sadových úprav a velkých zahrad se hodí listnáče, jako je převislý jilm (Ulmus montana var. pendula), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior ‘Pendula‘) nebo už zmiňovaná smuteční vrba. 

Nač nesmíte zapomenout při výsadbě dřevin

Nač nesmíte zapomenout při výsadbě dřevin

Z převislých jehličnanů se k výsadbám často používá smrk omorika (Picea omorica ‘Pendula‘), převislá je například borovice hustokvětá (Pinus densiflora ‘Pendula‘) nebo jedlovec kanadský (Tsuga canadensis ‘Pendula‘). Jalovec viržinský (Juniperus virginiana ‘Pendula‘) dorůstá do výšky deseti metrů, chce tedy opravdu prostor, aby vynikl.  

Na menší zahrádku

Že převislé dřeviny získavají stále větší oblibu, je vidět na všech nově zakládaných zahradách. Většinou jde o listnáče a jehličnany na kmínku s korunkou převisající k zemi nebo s plochou či vystoupavě přepadající korunou.

Najdou se i vyloženě malé formy dřevin vhodné do předzahrádek nebo atriových dvorků. Elegantní je například bříza převislá (Betula pendula) a její odrůdy: ‘Tristis‘ s dlouhými, obloukovitě spuštěnými větvemi a odrůda ‘Youngi‘ s korunkou spíš ploše deštníkovou.

 Klepněte pro větší obrázek
Bříza převislá: klasika trošku jinak 

Opadavý modřín (Larix decidua ‘Pendula‘) je velmi dokorativní jemnými jehlicemi i větvemi spadajícími až k zemi, právě tak jedli bělokoré (Abies alba ‘Pendula‘) splývají větve až k patě kmene.  

Péče o okrasné dřeviny: co je třeba stihnout do konce května

Péče o okrasné dřeviny: co je třeba stihnout do konce května

S barevným listem a jemnými květy

K převislé koruně mají některé listnáče ještě další okrasný prvek – barevné listy nebo zajímavá květenství. Patří sem velmi pomalu rostoucí buk lesní (Fagus sylvatica ‘Purpuera Pendula‘) s větvemi téměř vodorovnými a krásným hnědočerveným olistěním. Ten vynikne ve společnosti zakrslých jehličin nebo stálezelených zakrslých keřů.

Klepněte pro větší obrázek
Červenolistý buk nelze přehlédnout

Růžovými květy se na jaře obalí višeň chlupatá (Cerasus subhirtella ‘Pendula‘), ale můžete ji mít i s květy tmavě karmínovými (odrůda ‘Pendula Rubra‘) – dobře se kombinuje s cibulovinami v trávníku.

K zajímavým stromkům patří vrba červenokřivolaká (Salix x erythroflexuosa): převislé větve obloukovitě odstávají a částečně se stáčí. Kůra je oranžová nebo zlatožlutá a krášlí strom i po opadu listů.  

Do nepohody

Nenáročnými obyvateli zahrad jsou mahalebka obecná (Prunus mahaleb ‘Pendula‘) a dřezovec trojtrný (Gleditsia triacanthos ‘Pendula‘). Mahalebka má korunku kaskádovitou, bílé květy a na podzim ji bohatě obsypou tmavé plody. Není náročná na půdu a hlavně výborně snáší sucho.

Dřezovec snáší půdy chudé i zasolené, nevadí mu ani nadbytek vápníku a sucho. Potřebuje ale dostatek světla, aby prospíval. Často se vysazuje jako náhrada za náročnější jerlín japonský.  

Aby okrasné dřeviny nezničil mráz

Aby okrasné dřeviny nezničil mráz

Snaží se i keře

V nabídce keřů nesmíte přehlédnout převislou, stálezelenou cesmínu ostrolistou (Ilex aquifolium ‘Pendula‘) – má odstávající převislé větve, je velmi hustá a dekorativní hlavně v zimě. Převislá zlatice (Forsythia suspensa), hodně rozložitý keř s převislými větvemi, zjara bohatě kvete.

Rychle vám na zahradě poroste skalník vrbolistý (Cotoneaster salicifolius ‘Pendula‘), ten se jako většina skalníků dobře rozrůstá. Bývá pěstovaný i na kmínku, pak je tvarem hodně převislý, dlouho do podzimu je ozdobný i červenými plody.  

Než je přivezete domů

Klepněte pro větší obrázek
Převislé jehličnany najdou uplatnění i v menších zahradách

Dobře umístit tvarem výraznou rostlinu není jednoduché. Měla by kolem sebe mít dostatek prostoru, aby o samotě vynikl její zvláštní vzhled. Při nákupu se informujte i na její velikost v dospělosti, aby vám za pár let nestínila zahradu tam, kde o to nestojíte.

Tím, jak jsou převislé dřeviny nápadné, poutají pozornost, proto se vyvarujte mnohodruhových kombinací. Výsledkem je pak zmatek a chaos, který zahradu rozhodně nezkrášlí. 

Nic není složité

Výsadba převislých dřevin se neliší od výsadby ostatních okrasných stromů a keřů: jáma pro výsadbu musí být alespoň třikrát větší než průměr balu, důležitou roli hraje dobrá zemina a vydatná zálivka po výsadbě. Prospěje i nastýlka (mulč) kompostem nebo drcenou kůrou.

Klepněte pro větší obrázek
Nezapomeňte na pevnou oporu 

Sázíte-li kmenné tary převislých dřevin, bude dobré, když stromku dopřejete oporu: po vyhloubení jámy zatlučte kůl, k němuž po výsadbě stromek vyvážete. Pravidelnou zálivku potřebují nově vysazené dřeviny hlavně v prvních měsících po výsadbě – zalévejte vydatně, jinak se voda vypaří z povrchu půdy ještě dřív, než se dostane ke kořenům.  

Zdaleka to není všechno

Tento článek je stručným přehledem nabízených možností, vhledem do dané problematiky, a logicky tedy pro vás nemůže být jediným zdrojem informací. Hledejte proto dál a vybírejte, jistě si najdete takovou rostlinu, která vám poroste dlouhá léta pro potěchu oka i duše.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla