Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i ten správný čas na přesazení pokojových rostlin. Zvlášť když vypadají poněkud „unaveně“. Pokud ztrácejí svěží barvu, padají jim listy a kořeny začínají vykukovat z květináče, pusťte se do toho dříve, než o ně přijdete. Poradíme vám, jak vybrat nejvhodnější květináč. A pro inspiraci vám přinášíme galerii květináčů a obalů, které skvěle doplní váš interiér.
Výběr květináčů i ozdobných obalů je obrovský. Od těch nejobyčejnějších plastových a hliněných, které stojí pár korun, až po designové kousky, jejichž cena dosahuje i více než deset tisíc. Pořídit je můžete v každém květinářství, největší výběr je ale samozřejmě v hobby marketech a specializovaných e-shopech na internetu.
Na velikosti záleží
Při koupi květináče či obalu na něj se řiďte několika jednoduchými pravidly. V prvé řadě je třeba zvážit potřeby rostliny, která v něm bude umístěna. Podle toho, jak je velká a vysoká, zvolte velikost a tvar. Nejdůležitější je, aby rostlina měla dostatek prostoru pro růst kořenového systému.
Nezapomeňte také, že květináč by měl mít vždy na dně odtokové otvory, kterými může přebytečná voda ze zálivky odtéct. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že oblíbenou květinu přelijete a ta během několika dnů uhyne.
Není materiál jako materiál
Neméně důležitý je i materiál použitý na výrobu. A to platí nejen u samotných květináčů, ale především u jejich dekoračních obalů. Pozor si dejte zejména na neglazované, proutěné, slaměné či jiné nádoby. Ty v případě přelití vodu nezadrží a může tak lehce dojít k poškození nábytku či podlahové krytiny. Příliš nepomůže ani igelit, kterým bývají vystlané.
Věnujte pozornost vzhledu
Dalším kritériem pro výběr obalu na květináč je, že by se měl vždy hodit na místo, kde bude umístěn. Dokonale zapadnout do interiéru. Tím posledním pak, že jeho design a velikost by měly ladit i se samotnou rostlinou. Právě obal totiž dotváří celkový vzhled květiny.
Vychytávka pro lenochy
Pokud máte s pravidelností při zalévání svých pokojových rostlin potíže, pořiďte jim květináč samozavlažovací. Jejich princip spočívá v tom, že si rostliny berou vodu podle potřeby. Je tak zajištěna stálá a rovnoměrná zálivka. Nemějte obavy, dávno už neplatí, že jsou sice funkční, ale jejich vzhled zrovna neohromí. Během posledních let zaznamenaly velký pokrok v designu, ale i v samotné technologii.
Přesazení orchideí: Video s odborníkem na exotické rostliny
Jak přesadit orchidej, jednu z nejoblíbenějších pokojových rostlin? Ve videu vám to názorně ukáže Jan Ponert, odborník na orchideje z pražské botanické zahrady. Podívejte se na jeho tipy a triky.