vytisknout velikost písma Přenosný generátor: hodí se i vám?

Přenosný generátor využijete na odlehlých místech s problematickým přívodem elektřiny, jako jsou zahrádkářské kolonie a chalupy v horských oblastech. Tam usnadní péči o zahradu i bydlení. Jaký model se hodí vám a za kolik jej pořídíte?
Přenosný generátor: hodí se i vám?

Nákup malé elektrocentrály se nejčastěji týká lidí, kteří upřednostňují zahradní stroje s elektrickým pohonem, ale v jejichž zahradách je problém s dodávkou elektrického proudu – buď z důvodu úplné nepřítomnosti přípojky, nebo častých kolapsů rozvodné sítě.

Poznejte, jak funguje

Přenosný generátor je stroj složený ze tří dílů. Nejdůležitější částí je hnací čtyřdobý benzinový motor, konstruovaný na použití podle zátěže. Hobby provedení jsou vybavena bezvložkovým válcem a kluzným uložením klikové hřídele.

Klepněte pro větší obrázek
Malým generátorem můžete napájet vrtačku, ale třeba i vyžínač; foto: BG Technik

Průmyslová provedení disponují naproti tomu litinovou vložkou válce, valivým ložiskem alespoň na vývodové straně motoru a profesionálně řešenou filtrací vzduchu, která dobře pracuje i ve velmi prašném prostředí.

Právě profesionální provedení má velkou výhodu, a tou je hlídání stavu oleje v klikové skříni. Jakmile hladina klesne pod bezpečnou úroveň, motor se automaticky vypne a do doplnění oleje jej není možno nastartovat.

Klepněte pro větší obrázek
Rámová provedení jsou konstrukčně nejjednodušší; foto: Vari, a. s.

Samotný generátor a motor tvoří jeden celek. Odběr elektrické energie zajišťují jedna nebo dvě zásuvky na šasi generátoru, přičemž regulaci výstupního napětí řeší kondenzátor, případně transformátor u třífázového proudu. Jedná se o velmi jednoduchou regulaci, která je již léty prověřena.

Nejjednodušší malé elektrocentrály jsou zavěšeny na malém rámu, což zaručuje dobrou manipulaci. Ty dražší mají uzavřen celý agregát do kvalitního plastového skeletu.

Vybírejte s ohledem na konkrétní podmínky

Generátor by měl zvládnout napájet i výkonnější zahradní přístroje, jako jsou drtiče zahradního odpadu, sekačky, vyžínače nebo vertikutátory. Při jeho výběru si odpovězte na následující otázky. 

  • Jak často bude stroj používán?

K pohonu nikdy nesmí sloužit sekačkové motory, jež mají životnost okolo tisíce motohodin (především s rozvodem SV pomocí bočních ventilů). Velmi dobré vlastnosti mají motory s horizontální hřídelí vybavené rozvody OHC (vačka v hlavě válce) nebo OHV (vačková hřídel v bloku motoru, ventily jsou ovládány přes tyčky a vahadla).

Především provedení OHC má výhodu ve snadné startovatelnosti, velkém točivém momentu, spolehlivosti a malé spotřebě pohonných hmot. 

  • Kolik spotřebičů bude třeba napájet?
Čím vyšší provozní výkon generátor má (kilovoltampéry, zkratka kVA), tím více toho zvládne napájet. 
  • Kde bude elektrocentrála pracovat?
Pro vlhčí prostředí (chalupy) volte z typů uzavřených v plastovém obalu. 

Klepněte pro větší obrázek
Snadná přenositelnost a malé rozměry jsou největší výhodou; foto: BG Technik

S generátorem zacházejte přesně podle návodu. Nesprávnou manipulací jej snadno zničíte a výsledkem je pak velmi drahá oprava, případně výměna stroje za úplně nový kus.

Přenosné elektrocentrály jsou vyráběny pouze v několika málo provedeních. Nejlevnější rámové typy pořídíte za cenu kolem jedenácti tisíc. Naopak ty nejdražší, které vás vyjdou téměř na čtyřicet tisíc korun, potěší hlídačem stavu oleje v motoru, počítadlem provozních hodin a dalšími komfortními prvky.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby