Přemýšlíte o bodovkách? Poradíme vám, jak je vybrat!

Rekonstruujete byt, nebo vybíráte osvětlení do nového domova? Potřebujete místnost opticky zvětšit, nebo jen nemáte prostor na lampu a lustr se tam nehodí? Vsaďte na bodovky. Bodové osvětlení se hodí do každého interiéru, vybrat ho není snadné. Když se to ale povede, odmění se vám.

Kam se bodové osvětlení hodí?

Bodovky jsou in, nějakou najdeme snad v každé domácnosti. Může být nainstalovaná ve stropě, na chodbě, nebo třeba jako lampička. Kde všude jsou bodovky tím správným řešením?

  • Bodová světla mají své místo v obývacím pokoji, kde mohou být nainstalované po celém stropě, ale i na stěně jako lampička. Celkový design interiéru podtrhnou, můžete jimi nasvítit třeba i vitrínky.

  • Skvěle se hodí i do kuchyně. Krájet a vařit bez světla se nedá, bodovky kuchyňskou linku osvítí, navíc se snadno udržují. Můžete je zabudovat přímo do kuchyňské linky, asi nejlepší volbou jsou výklopné bodovky, u kterých si nastavíte sklon paprsku.

  • Bodová světla opatřená krytem proti vodě můžete instalovat i do koupelny.

  • Oceníte je i na chodbě a schodech. Že je potřebujete zapustit do sádrokartonu? Žádný problém, jen sáhněte po těch správných, vhodných i do sádrokartonu.

Jaké jsou výhody bodovek?

Možná se ptáte, proč jsou bodová světla tak oblíbená. Jsou malá, je třeba je správně nainstalovat. Tak proč si je všichni pořizují?

  • Bodové osvětlení opticky zvětší místnost.

  • Bodovky můžete využít jako hlavní i dekorační osvětlení.

  • Podtrhnou celkový design místnosti a nijak ho neruší.

  • Zaberou minimum prostoru.

  • Jsou cenově dostupné.

Víte, že když chcete pomocí bodovek osvítit i tmavé rohy místností, je třeba jednotlivá světla umístit asi 1 metr od sebe?

Strop.jpg

Pro jaké bodovky se rozhodnout?

Určitě si říkáte, kdyby byl jen jeden druh, všechno by bylo snazší. Máte pravdu, na druhou stranu by nepřinesly takový užitek. Nemusí vypadat všechny stejně, je třeba je vybírat podle místa, kde budou sloužit, jejich funkci a taky design. Z jakých typů bodovek můžete vybírat?

Pevné bodovky

Nainstalujete je napevno do stropu, takže už s nimi nebudete moci nijak manipulovat. Osvětlí prostor pod sebou, proto dobře vyberte místo, kam je namontujete.

Výklopné bodovky

Chcete si světlo nasměrovat na konkrétní místo? Pak sáhněte po výklopných bodovkách. Jejich polohu a nasměrování můžete měnit podle toho, jak potřebujete.

Bodová (přisazená) svítidla

Nechcete bodovky zapouštět do stropu ani nábytku? Sáhněte po přisazených bodovkách, které budou vyčnívat a hravě nahradí i lustr.

Nábytkové bodovky

Chcete osvítit vitrínku? K instalaci do nábytku jsou uzpůsobené nábytkové bodovky, ideálně s LED žárovkami. Ty vyzařují méně tepla a jsou šetrné i ke dřevu, ze kterého je nábytek vyrobený.

Doporučujeme

Články odjinud