vytisknout velikost písma Přemýšlíte o bodovkách? Poradíme vám, jak je vybrat!

Rekonstruujete byt, nebo vybíráte osvětlení do nového domova? Potřebujete místnost opticky zvětšit, nebo jen nemáte prostor na lampu a lustr se tam nehodí? Vsaďte na bodovky. Bodové osvětlení se hodí do každého interiéru, vybrat ho není snadné. Když se to ale povede, odmění se vám.
Přemýšlíte o bodovkách? Poradíme vám, jak je vybrat!

Kam se bodové osvětlení hodí?

Bodovky jsou in, nějakou najdeme snad v každé domácnosti. Může být nainstalovaná ve stropě, na chodbě, nebo třeba jako lampička. Kde všude jsou bodovky tím správným řešením?

  • Bodová světla mají své místo v obývacím pokoji, kde mohou být nainstalované po celém stropě, ale i na stěně jako lampička. Celkový design interiéru podtrhnou, můžete jimi nasvítit třeba i vitrínky.

  • Skvěle se hodí i do kuchyně. Krájet a vařit bez světla se nedá, bodovky kuchyňskou linku osvítí, navíc se snadno udržují. Můžete je zabudovat přímo do kuchyňské linky, asi nejlepší volbou jsou výklopné bodovky, u kterých si nastavíte sklon paprsku.

  • Bodová světla opatřená krytem proti vodě můžete instalovat i do koupelny.

  • Oceníte je i na chodbě a schodech. Že je potřebujete zapustit do sádrokartonu? Žádný problém, jen sáhněte po těch správných, vhodných i do sádrokartonu.

Jaké jsou výhody bodovek?

Možná se ptáte, proč jsou bodová světla tak oblíbená. Jsou malá, je třeba je správně nainstalovat. Tak proč si je všichni pořizují?

  • Bodové osvětlení opticky zvětší místnost.

  • Bodovky můžete využít jako hlavní i dekorační osvětlení.

  • Podtrhnou celkový design místnosti a nijak ho neruší.

  • Zaberou minimum prostoru.

  • Jsou cenově dostupné.

Víte, že když chcete pomocí bodovek osvítit i tmavé rohy místností, je třeba jednotlivá světla umístit asi 1 metr od sebe?

Klepněte pro větší obrázek

Pro jaké bodovky se rozhodnout?

Určitě si říkáte, kdyby byl jen jeden druh, všechno by bylo snazší. Máte pravdu, na druhou stranu by nepřinesly takový užitek. Nemusí vypadat všechny stejně, je třeba je vybírat podle místa, kde budou sloužit, jejich funkci a taky design. Z jakých typů bodovek můžete vybírat?

Pevné bodovky

Nainstalujete je napevno do stropu, takže už s nimi nebudete moci nijak manipulovat. Osvětlí prostor pod sebou, proto dobře vyberte místo, kam je namontujete.

Výklopné bodovky

Chcete si světlo nasměrovat na konkrétní místo? Pak sáhněte po výklopných bodovkách. Jejich polohu a nasměrování můžete měnit podle toho, jak potřebujete.

Bodová (přisazená) svítidla

Nechcete bodovky zapouštět do stropu ani nábytku? Sáhněte po přisazených bodovkách, které budou vyčnívat a hravě nahradí i lustr.

Nábytkové bodovky

Chcete osvítit vitrínku? K instalaci do nábytku jsou uzpůsobené nábytkové bodovky, ideálně s LED žárovkami. Ty vyzařují méně tepla a jsou šetrné i ke dřevu, ze kterého je nábytek vyrobený.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny