Předzahrada jako vizitka vašeho bydlení: Inspirujte se, jak krásná může být | Foto: iStock

Foto: iStock

Předzahrada jako vizitka vašeho bydlení: Inspirujte se, jak krásná může být

Předzahrádka je mnohdy to první, co lidé z vašeho domova vidí, a tak byste si na její úpravě měli dát záležet. Myslete především na to, aby vám její údržba nedala příliš práce, ale přitom aby vypadala efektně.

Pozemek před domem můžete vyzdobit velkými kameny. Lze je koupit všude, kde se prodává materiál pro terénní úpravy, a v různých velikostech. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv velikost, balvany částečně zahrňte do země, aby vypadaly, že je zde zanechala příroda. Kolem pak můžete nasázet květiny, traviny i malé keře.

Pokračování 2 / 21

Menší kameny vytvoří perfektní malou zahrádku, v níž vyniknou jednoduché rostliny. Kameny vedle chodníčku ale umožní i efektivní odvádění dešťové vody z něj a její zasakování do pozemku.

Pokračování 3 / 21

Pokud nepotřebujete pevnou cestu, třeba kvůli přenášení těžkých věcí, můžete si vytvořit kamennou cestičku k zahradní brance. V úvahu vezměte i to, že na předzahrádce vůbec nemusí být tráva, což vám usnadní péči o ni. 

Pokračování 4 / 21

Z drobných kamenů se dá vytvořit falešné koryto potoka. S kládami z naplaveného dřeva bude naopak předzahrádka vypadat jako někde na pláži. 

Pokračování 5 / 21

Na předzahrádku se mnoho rostlin obvykle nevejde, ale pokud vsadíte na vzrostlé druhy, bude vypadat zarostlejší. 

Pokračování 6 / 21

Moderní vzhled prostoru před domem dodají topiari: okrasně zastřižené stálezelené dřeviny, které mohou mít nejen podobu geometrických útvarů...

Pokračování 7 / 21

... ale dokonce i různých zvířat.

Pokračování 8 / 21

Pohrajte si s barvami. Bílé mramorové valounky vytvoří skvělý kontrast s vulkanickým substrátem či keramzitem. Aby linie mezi barvami byla trvalá, oddělte je plastovými skrytými obrubníky.

Pokračování 9 / 21

Můžete si pohrát s barvami i strukturami jednotlivých materiálů a na předzahrádce vytvořit originální mozaiku.

Pokračování 10 / 21

Buďte kreativní a povolte uzdu fantazii. V tomto případě to na první pohled vypadá, jako by z kameninového hrnce na zahrádce vytékal pramínek vody. Iluzi dokreslují i další dekorace.

Pokračování 11 / 21

I malá předzahrádka může mít rostliny. Do malého prostoru jsou ideální například sukulenty, jež se hodí i v případě, že nechcete prostor pravidelně zalévat. V českých podmínkách ale některé sukulenty budete muset na zimu ukrýt dovnitř.

Pokračování 12 / 21

Upravte chodníček vedoucí k domu. Nemusí být jednolitý, zajímavě vypadá, když je vytvořený z velkých pochozích dlaždic, které navíc obložíte drobnými kameny.

Pokračování 13 / 21

Jako zajímavý dekorační prvek působí i vyvýšený záhon ve tvaru hvězdy. 

Pokračování 14 / 21

Nádherné jsou kamenné květináče, které lze osázet pokaždé jinak podle ročního období. Květináče mají velkou výhodu, můžete je postavit podél chodníčku i na schody.

Pokračování 15 / 21

Udělejte ze své předzahrady klenot a dodejte jí jedinečný vzhled těmito originálními květináči, které dokážete sami vyrobit pomocí rychletvrdnoucího cementu a balónků. 

Pokračování 16 / 21

Nezapomeňte na osvětlení! Všem příchozím zajistí bezpečnost po cestě domů, ale také je efektním dekoračním prvkem. Pokud na zahradě nemáte vyvedenou elektřinu, použijte solární osvětlení.

Pokračování 17 / 21

Na předzahrádku můžete instalovat květiny v květináčích. Použijte levné, ale nebojte se jim dodat luxusnější vzhled díky lanu, které stačí jen na květináč nalepit pomocí tavné pistole. Květináč se dá obalit celý, nebo jen jeho část. Lano se snadno maluje, takže můžete přidat barevný pruh, a dodat tak květináčům šmrnc. Důležité je ale zajistit, aby velikosti květináčů odpovídaly velikosti rostlin, jež chcete vystavit.

Pokračování 18 / 21

Do předzahrádky se budou hodit i podobné gabionové květináče. I ty zvládnete vytvořit svépomocí.

Pokračování 19 / 21

Při zdobení předzahrádky využijte i ploty a zavěste na ně květináče, které bohatě osázíte.

Pokračování 20 / 21

A teď trochu z jiného soudku. V Čechách to není příliš běžné, ale i na předzahrádce jde pěstovat zeleninu. Třeba ve vyvýšených záhonech. Pořiďte si je ale jen v případě, že bydlíte v klidné ulici, kde není příliš velký automobilový provoz.

Pokračování 21 / 21

Jsou ale i lidé, kteří k pěstování zeleniny využijí každý volný kousek půdy. Máte-li rádi zeleninu z vlastní zahrádky, je tohle možná ideální předzahrádka i pro vás.

Doporučujeme

Články odjinud