Hvozdík, karafiát, slzičky, to všechno jsou označení jedné jediné rostliny, která v minulosti nechyběla snad v žádné venkovské zahrádce. Postupem času se ale ze zahrad ve velké míře vytratila a téměř jako by se po ní slehla zem. Nyní ale opět nastává období pro hvozdíky příznivé. Dejte jim šanci na návrat, potěší vás variabilitou odrůd i starosvětskou krásou svých květů.
Renesance pro hvozdíky
Hvozdík čínský (Dianthus chinensis) k nám byl dovezen z Číny a Koreje již jako kulturní rostlina. Ve své domovině je vytrvalý, naše zimy ale nepřežije, a pěstuje se proto téměř výhradně jako letnička. Tvoří nízké, kompaktní a bohatě kvetoucí trsy s čárkovitými listy.
Hvozdíky se uplatní v mísách na balkonech i v sesazovaných truhlících, kde se dobře kombinují s lobelkami, nízkými nestařci, ostruhatkou nebo převislou sterou, ale můžete je vysadit i na okraj záhonu. V zahradních centrech a květinářstvích lze od dubna pořídit plně kvetoucí rostlinky tohoto hvozdíku v široké škále barev od bílé přes růžovou a červenou až po tmavě šarlatovou.
Pokud upřednostňujete výsev ze semen, pusťte se do něj během března či dubna, při pokojové teplotě trvá předpěstování rostlin šest až osm týdnů. Po přepikýrování zajistěte rostlinám teplotu kolem patnácti stupňů ve dne a dvanácti stupňů Celsia v noci.
Rostliny snesou chladnější počasí, ven je proto můžete vysadit již v dubnu. Vyberte pro ně polostinné nebo slunečné místo s propustnou výživnou půdou s vyšším obsahem vápníku.
'Merry-go-round'; foto: Semo
Semena hvozdíku čínského jsou dostupná ve směsi, novinkou letošního roku od firmy Semo je odrůda 'Merry-go- round'. Tvoří bohatě větvené, kompaktní keříky s květem šarlatové barvy s bílým lemem, které dosahují výšky dvacet centimetrů.
- Květy hvozdíků jsou jedlé. Můžete je použít k ozdobení zákusků, zmrzliny nebo do osvěžujících letních chlazených nápojů.
Rostlinám prospějete odstraňováním odkvetlých květů, ve kterých se tvoří semena, pokvetou pak déle. Tvorba semen rostliny vysiluje. Jestli se vám některý semenáček zalíbí, namnožte si jej i vegetativně pomocí řízků.
Krátké výhony – zásadně bez květu – lehce zakoření v písčitém substrátu. Při tomto způsobu množení ale hrozí nebezpečí přenosu viróz, které se mohly na vaše hvozdíky dostat mšicemi.
Aksamitníky stále nové
Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula) je z pěstovaných aksamitníků nejoblíbenější. Jeho nízké, bohatě větvené keříky s hluboce vykrajovanými listy nesou množství středně velkých květů. K dispozici jsou odrůdy jednoduché i plnokvěté. Barevná škála zahrnuje pouze tři barvy – žlutou, oranžovou a červenou.
Odrůd, lišících se tvarem květu, odstíny základních barev, jejich kombinací nebo žíháním jsou ale stovky. V sortimentu aksamitníků se objevují stále nové a nové přírustky. Nově byly vyšlechtěny čtyři kultivary s rychlým růstem, velkými květy a neúnavným kvetením až do pozdního podzimu.
První z nich, 'Bonanza Deep Orange', má plnou, čistou, nejjasněji oranžovou barvu. Získal ocenění Fleuroselect Gold Medal, které se každoročně uděluje pouze několika skutečně nejlepším novinkám mezi letničkami, trvalkami a balkonovými květinami, jež ve svém druhu přináší něco výrazně nového a výjimečného.
'Bonanza Deep Orange' • 'Harmony Boy'; foto: Semo
'Harmony Boy' se vyznačuje uniformním habitem a dlouhou dobou kvetení. Má zajímavý květ se žlutým středem a několikavrstevným límcem mahagonových korunních plátků.
'Durango mix' patří mezi „anemonkokvěté“ aksamitníky. Rostliny jsou nízké a silně větvené, květy velké a vyrovnané v excelentní směsi barev. Kvetou bohatě a dlouho. 'Honeycomb' je dalším držitelem ocenění Fleuroselect Gold Medal pro české zahrádky. Jeho velké plné květy mají každý mahagonový plátek zlatě olemovaný, rostliny jsou silné a vyrovnané.
'Durango mix' • 'Honeycomb'; foto: Semo
Iberka jako letnička
Rod Iberis zahrnuje kolem padesáti druhů původem ze středomořské oblasti Evropy. V zahradách se občas setkáme s vytrvalou bíle kvetoucí iberkou vždyzelenou (Iberis sempervirens), ale na rozdíl od ní je iberka okoličnatá (Iberis umbellata) letničkou vyznačující se širší škálou barev.
Ojediněle se v zahradách pěstuje i iberka hořká (Iberis amara) s vyššími soukvětími a nasládlou vůní. Rostliny iberky okoličnaté mají rozvětvenou plazivou lodyhu a vzpřímené květní stvoly. Listy jsou čárkovité, centimetr až půldruhého centimetru dlouhé. Vrcholové květenství tvoří zploštělý krátký hrozen hustých květů, deštníkovitě rozložený.
Od jeho tvaru je odvozené druhové jméno rostliny umbellata, neboť umbel znamená deštník. Jednotlivé kvítky mají čtyřlaločnou korunu, svým tvarem odkazující na čeleď Brassicaceae, kam rostlina patří. Okrajové korunní lístky jsou asymetrické a paprskují.
Iberka je letničkou nenáročnou na prostředí i na pěstování. Semena můžete vyset přímo na osluněný záhon do kypré půdy v dubnu nebo květnu. Rostliny kvetou již deset týdnů po výsevu. Na záhoně dochází často k vysemeňování a iberka se objeví na stejném místě i v následujícím roce.
- Květy iberky můžete řezat do vázy. Pravidelný řez a odstraňování odkvetlých soukvětí prodlužuje dobu kvetení.
Iberka je vhodná do skalek, na okraje záhonů i do nádob na balkóny a terasy. 'Fiary mix' je výběrová směs v různých odstínech bílé, růžovém a červenofialové barvy. Rostliny jsou rychle rostoucí, dosahující výšky pětadvaceti centimetrů.