Jarní období se blíží a s ním i práce, při nichž do akce zapojíme motorové pomocníky. Víte, jak se o ně ještě před sezonou postarat, abyste nebyli nemile překvapeni neplánovaným výdajem?
Probuzení ze spánku
Přípravu zahradní techniky na sezonu zvládne každý mírně zručný čtenář, jedná se hlavně o nezanedbání některých důležitých činností. Nejdříve zbavte stroj konzervační vrstvy, kterou jste na podzim vytvořili pro zabránění korozi a jiným oxidačním jevům. Zahradní technika musí být přes zimu uložena na suchém a chladném místě, jinak se riziko koroze zvyšuje.
Těšíte se na zahrádku? Věnujte chvilku technice, abyste nebyli nepříjemně zaskočeni; foto: Mountfield.cz
Péče o motor
Po odstranění konzervačních látek z celého stroje pokračujte údržbou motoru. Čtyřdobé vertikální motory, jež se používají pro pohon sekaček, traktůrků, stavebnicových systémů a podobně, mají údržbu velice jednoduchou.
Z motoru demontujte zapalovací svíčku a několikrát protočte motor přes startovací zařízení nebo elektrický startér; tím se spalovací prostor pročistí od oleje, jímž jste motor konzervovali na zimní období.
Zapalovací svíčku namontujte zpět a připojte k ní vysokonapěťový kabel, do nádrže nalijte čerstvý benzin a motor nastartujte. Nechte jej běžet alespoň dvě minuty na volnoběžné otáčky, aby došlo k prohřátí oleje, který je nutno vyměnit za nový. U motorů s olejovým filtrem zároveň vyměňte i tento filtr.
Spalovací motory vyžadují pravidelnou a poctivou údržbu; foto: Vari.cz
Posledním krokem při péči o motor je kontrola vzduchového filtru a jeho vložky. Těleso filtru musí být čisté, bez nánosů prachu a jiných nečistot. Znečištěnou vložku vyklepejte nebo vyměňte za novou.
Dvoudobé motory mají údržbu oproti čtyřdobým značně jednodušší. Do nádrže nalijte palivovou směs v doporučeném poměru, vyčistěte olejový filtr vzduchu (u některých sekačkových motorů nebo stavebnicových systémů) a motor uveďte do provozu.
Nastavujte a seřizujte
Pokud jste péči o motor úspěšně dokončili, zbývá vám ještě kontrola opotřebení celého stroje. U rotačních a bubnových sekaček, mulčovačů, riderů a zahradních traktůrků zkontrolujte nabroušení sekacích nožů.
Tupé ostří zbytečně zvyšuje odpor při sečení a zvyšuje spotřebu pohonných hmot. Při broušení nezapomeňte, že z obou stran nože musíte odebrat přibližně stejné množství materiálu, jinak budou nože nevyvážené. To by znamenalo vibrace a následné poškození ložisek unašecí nebo klikové hřídele.
Při správné péči o stroj je práce i zábavou; foto: Dakr.com
U převodovky pojezdu změřte množství mazacího oleje a v případě nedostatku jej doplňte. Převodovky u sekaček se sběracím košem a případně některé hydrostatické pohony kontrolu oleje nepotřebují, mají celoživotní náplň.
Péče nejen o řemenové převody
Důslednou kontrolu vyžadují řemenové převody. Řemeny nesmí být ani roztřepené, ani volné. Napnutí seřiďte vždy dle návodu k obsluze, přílišné napětí poškozuje ložiska, volný řemen prokluzuje a přehřívá řemenice a hřídele. U odstředivých spojek na jednoosých malotraktorech si ověřte opotřebení obložení a únavu spínacích pružin.
Před uvedením stroje do provozu ještě zkontrolujte vůli v ložiskách kol. Pokud je značná, nezbývá než ložiska nebo případně celý náboj vyměnit za nový.
Zahradní drtiče a strunové sekačky mají minimální nároky na péči. U drtiče zahradního odpadu zkontrolujte jen nabroušení řezacích nožů a správnou funkci bezpečnostního vypínače.
Strunová sekačka je velmi jednoduché zařízení, prakticky stačí, když zkontrolujete množství struny v unašecí hlavě a její poškození. Vadné díly ihned vyměňte za nové.
Co teď s frézou na sníh?
Tito pomocníci putují opačným směrem než sekačky a další stroje pro údržbu travnatých ploch a záhonů. Vzhledem k tomu, že fréza na sníh je zařízení poměrně nenáročné na údržbu a při provozu se neušpiní, její konzervace a posezonní údržba vám nebudou činit potíže.
Stačí, když celý stroj důkladně očistíte, natřete konzervačním prostředkem a do motoru nastříkáte olej přes otvor pro zapalovací svíčku v hlavě válce.
Sněhovou frézu ukliďte, teď ji nebudete potřebovat; foto: Stiga.com
Po provedení těchto úkonů namontujte zapalovací svíčku zpět na svoje místo a při odpojeném zapalovacím kabelu protočte několikrát za sebou motorem pomocí startovadla nebo elektrického startéru. Nakonec ještě vypusťte benzin z nádrže a použijte ho do sekačky nebo jiného stroje. Frézu zaparkujte na suchém místě a přikryjte ji prodyšnou látkovou plachtou.
Adaptér frézy pro stavebnicové nebo zahradní malotraktory očistěte a zakonzervujte. Pokud stavebnicový stroj používáte i v letním období, věnujte se péči o motor a pohonné ústrojí.