vytisknout velikost písma Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte, ten správný čas je právě teď. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

Konec února a březen je ideálním obdobím pro domácí předpěstování sazenic plodové zeleniny, jako jsou okurky (salátové i nakládačky), rajčata, papriky, lilky, cukety a dýně. Až se totiž oteplí a půda bude připravena, vy také. I když to vyžaduje úsilí a pár hodin vašeho času, odměnou vám budou skutečně silné sazenice, které lépe odolají všem chorobám a škůdcům a budou hodně plodit. Navíc zelenina z vlastní zahrady je nejchutnější. A také výrazně ušetříte. Cena sazenic na trhu je totiž poměrně dost vysoká.

Balkóny plné zeleniny a ovoce. Takhle může příští rok vypadat i ten váš!

Balkóny plné zeleniny a ovoce. Takhle může příští rok vypadat i ten váš!

Semena rajčat i další zeleniny musí být čerstvá

Tajemství úspěchu začíná hned u semínek. Pokud máte doma nakoupené zásoby, pečlivě před výsevem překontrolujte stáří osiva podle data na obalu. S každým měsícem totiž klíčivost semen klesá. To platí i u těch, které jste někdy před lety dostali od jiných pěstitelů a uložili je na dno šuplíku. Když máte pochybnosti, pořiďte si raději semínka nová. Možná vás příjemně překvapí, jaké nové odrůdy se na pultech objevily, a navíc budete mít jistotu, že vám většina vysetých semen vyklíčí.

Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indiánů. Jak ji pěstovat?

Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indiánů. Jak ji pěstovat?

Jiffy tablety ušetří práci

Způsobů, kam osivo vysít a v čem sazeničky předpěstovat, je celá řada. Oblíbené jsou jiffy neboli zakořeňovací tablety, vyrobené ze slisované rašeliny, čedičového nebo jiného vlákna. Ty mají výhodu, že sazenice snadno přesadíte spolu se sadbovací tabletou, takže nedojde k narušení kořenového systému rostliny. Použít můžete také Agroperlit, lisované kokosové vlákno nebo speciální substráty pro předpěstování. Jako nádoby poslouží mělké misky nebo nízké truhlíky. Prodávají se i plastové „minipařníčky“.

Nádoby před použitím důkladně vyčistěte a vydezinfikujte. To samé musíte udělat se substrátem, ať už použijete zakoupený nebo vlastnoručně namíchaný. Stačí ho dát na patnáct až dvacet minut do trouby vyhřáté na sto stupňů a nechat ho propařit. Zbavíte ho všech zárodků plísní, houbových chorob a mikroorganismů. Pokud použijete Agroperlit, kokosové vlákno nebo jiffy, ušetříte si práci, jsou totiž sterilní.

Vyzkoušeli jste už jiffy?

Vyzkoušeli jste už jiffy?

Jak urychlit klíčení semínek

Abyste urychlili klíčení, semínka si předem namočte na dvanáct až osmačtyřicet hodin do vlažné vody, vyplaví se tak inhibitory klíčení. Ty brání semenu vyklíčit na jaře v půdě hned po prvním jarním dešti. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Důležité je namočená semena občas promíchat, aby se voda prokysličila.

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak hluboko sázet semínka rajčat, paprik a okurek

Pokud budete sít do substrátu, navlhčete ho, aby dobře přijímal vodu, nasypte ho do nádoby až téměř nahoru, rozmístěte semínka a překryjte je slabou vrstvou zeminy. Použijte pomůcku starých zahradníků, která říká, že semínka patří do takové hloubky, jaká je jejich výška. Vyseté osivo nezalévejte, jen roste rozprašovačem, aby se semínka nevyplavila. Zároveň ale dbejte důsledně na to, aby substrát nikdy nevyschnul. Proces klíčení by se nezvratně přerušil.

Kam umístit truhlíky

Semínka rajčat, okurek, paprik a dalších druhů teplomilné plodové zeleniny potřebují k vyklíčení pěkně vyhřáté místečko. I proto je nejlepší předpěstovat si je doma na parapetu. Ideálním místem je topení pod oknem orientovaným na jih nebo alespoň na východ. Zde budou mít semínka dostatek tepla pro rychlé vyklíčení a mladé rostlinky dostatek světla nezbytného pro fotosyntézu.

Udržujte je při teplotě okolo osmadvaceti stupňů a pohlídejte, aby neklesla pod dvaadvacet stupňů Celsia. Pro urychlení klíčení překryjte nádoby průhlednou fólií nebo tabulkou skla, kterou jednou denně odkryjte a dopřejte klíčkům čerstvý vzduch.

Raná zelenina do zahrádky

Raná zelenina do zahrádky

Kdy přesadit sazenice

Když se na stonku objeví první pravé lístky, je čas sazeničky přesadit, aby posílily. Semenáčky vysazujte do hloubky prvních listů. Použít můžete obyčejné kelímky od jogurtu, malé plastové či hliněné květináčky nebo přímo nádobky, se kterými pak sazenice zasadíte přímo na záhon a ony se následně v půdě rozpadnou.

Důležité je, aby měly zvolené nádoby perforované dno. V přemokřeném substrátu by totiž sazeničky rychle uhnily. Pomalu také můžete začít rostlinky otužovat. Když se přes den pohybují venkovní teploty mezi deseti a patnácti stupni Celsia, přeneste je na balkon nebo dejte ven za okno. Na záhony vzrostlé sazenice přesazujte až v polovině či koncem května, aby je nepoškodily případné přízemní mrazíky.

Vyznáte se v prodávaných substrátech?

Vyznáte se v prodávaných substrátech?

Vysaďte a ostříhejte růže

Vysaďte a ostříhejte růže

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory