vytisknout velikost písma Předpěstováváte si sazenice? S domácími skleníky, pařeništi a propagátory to půjde samo

Každý zahradník má rád zeleninu z vlastní zahrádky, ale vypěstovat ji ze semínka bývá pro někoho oříšek. Teď v únoru je ale ten správný čas. Když si vezmete na pomoc skleník či propagátor, budete mít silné sazenice, které dají bohatou úrodu.

Předpěstovat se vyplatí většinu druhů zeleniny. Nejčastěji se však zahradníci pouští do pěstování sazeniček rajčat, papriky, salátu a kedluben. Kromě toho je možné vyzkoušet například řapíkatý celer, kapustu, květák či brokolici. Kromě zeleniny je dobré předpěstovat si i květiny, například tagetesy, astry, cínie či karafiáty. A nezapomeňte připojit pár semínek bylinek, protože ty se vždycky hodí, vyzkoušejte bazalku, majoránku, meduňku nebo třeba tymián.

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Aby se pěstování podařilo, potřebujete kvalitní semínka i substrát. Semínka se do substrátu sázejí zhruba tak hluboko, jako jsou sama veliká, a ty drobná substrátem v podstatě jen poprašte. Pokud není na balení uvedeno jinak, sázejte semena asi centimetr od sebe. Substrát by měl být přímo určen pro předpěstování či na výsadbu, protože takový obsahuje správný poměr živin, má vhodnou propustnost a vzdušnost. Během klíčení je třeba, aby byl substrát stále vlhký, ale zalévat je třeba opatrně, aby semínka z hlíny nevyplavala. Raději substrát jen roste rozprašovačem.

Mikroklima zajistí lepší růst rostlin

A protože semínka potřebují světlo, staví se pěstební kontejnery na parapet okna. Tam ale bývá chladno, navíc pokojová teplota v mnoha bytech kolísá, proto se vyplatí použít malé skleníky, pařeniště či propagátory.

Pokud jste ještě o propagátorech neslyšeli, vězte, že jde o menší boxy, které jsou vyrobené speciálně pro předpěstování a množení rostlin. Jsou zcela uzavíratelné a díky tomu lze vyladit opravdu optimální mikroklima. Některé z nich jsou dokonce elektrické a mají vyhřívanou část, která zajistí stabilní teplotu substrátu.

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Skleníky či pařeniště můžete nejčastěji zvolit skleněné či plastové. Ačkoliv se plast zdá na první pohled neekologický, je levnější než sklo a můžete ho opakovaně používat několik let. Oba materiály zajistí stabilní mikroklima, které semenům prospívá. Je lepší, pokud má skleník či pařeniště možnost větrání, protože přebytečná vlhkost může odcházet a sazenicím pak nehrozí plísně a houby.

TIP NA VIDEO: Objevte v Praze tajnou zahradu, o které nikdo neví!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika