Semena letniček nakoupíte v tuto dobu prakticky všude, zahradnickými centry počínaje a drogeriemi konče. Ze všech stojanů na vás působí sáčky semen známých i neznámých letniček v pestrých barvách, a protože ceny jsou příznivé, plníte nákupní košík s vidinou úžasných výsledků.
Než se pustíte do nákupních orgií, zvažte, co se hodí do vašich podmínek. Většina letniček potřebuje slunné stanoviště a kvalitní humózní půdu s dostatkem vláhy a živin. Nároky jsou dány tím, že vegetační doba letniček je poměrně krátká a rostliny žijí intenzivně jen několik měsíců.

Přečtěte si na sáčku, kdy která semena vysévat
Klasika pro balkony
Doma si můžete vypěstovat i klasické truhlíkové rostliny – muškáty, begonie či petúnie. Podmínkou úspěchu je včasný výsev v únoru. Pěstování je v bytových podmínkách poměrně náročné na teplotu, jež by měla být pro klíčení alespoň dvacet pět stupňů, potřebujete také místo pro přepichované a přesazované rostliny.
Stává se, že semena dobře vyklíčí, ale jejich další růst brzdí nedostatek světla (krátký den, podmračené počasí). Semenáčky jsou pak slabé a vytáhlé, citelný bývá i úhyn rostlinek.
Zvažte proto, není-li pro vás výhodnější koupit koncem dubna předpěstované sazenice těchto druhů, rostliny otužit a v polovině května umístit truhlíky, kam potřebujete.
Začínáme vysévat
Pro výsev letniček potřebujete truhlík, misku nebo jinou vhodnou nádobu. Zároveň se semeny lze koupit výsevní substrát, kterým naplníte truhlík asi dva centimetry pod okraj, zeminu přitlačíte a zalijete. Pak teprve rovnoměrně vysejte semena – větší v řidším sponu, drobná hustěji.

Tlačenice při klíčení: za pár dní bude potřeba rostliny rozsadit
Výsev jemně přitlačte a zasypejte slabou vrstvou zeminy nebo říčního písku. Sklo či fólie přetažená přes nádobu s výsevem vytvoří vhodné mikroklima a urychlí vzcházení semen. Teplota by se měla pohybovat od dvaceti do dvaceti pěti stupňů. Výsev kontrolujte, aby nepřeschl; jakmile vzešlé rostlinky zaschnou, už je nic nevzkřísí.
Přepichování sazenic je nutností
Vzešlé rostlinky větrejte a později odstraňte kryt, jakmile by semenáčkům bránil v růstu. Objeví-li se mezi děložními lístky první pravý list, je nejvyšší čas rostliny přepíchat = přesázet.
Maličko sazeničkám zkraťte kořeny (asi o třetinu) a rozsaďte je na vzdálenost asi tří centimetrů. Silnější sazeničky můžete nasázet do rašelinových květníků, v nichž je pak vysadíte přímo na záhon. Použít lze i sadbovače, jež se prodávají v zahradnických centrech.

Větší semena lze vysévat po dvou přímo do květníků, odpadne tak přepichování a přesazování
Úskalí pěstování v bytě
Letničky vysévané v tuto dobu trpí většinou nedostatkem světla, sazenice proto umístěte co nejblíže k oknu. Máte-li vytápěný skleník, případně světlou zimní zahradu, bude jim tam lépe.
Koncem března už sazenice otužujte častějším větráním, můžete-li umístit předpěstované sazenice do pařeniště (pod sklo), udělejte to po polovině dubna. Za teplejších slunečných dnů řádně větrejte, aby se rostliny „neuvařily“ pod sklem.
Letničky pro truhlíky
Do truhlíků si můžete předpěstovat (kromě zmíněných muškátů, begonií a petúnií) mnoho dalších zajímavých letniček. Pro slunečná místa jsou vhodné gazánie, šrucha, zářivě červené šalvěje jsou odolné i ve větru a nízké afrikány vám neúnavně pokvetou celé léto až do zámrazu.

S afrikány nikdy nic nezkazíte
Pnoucí letničky můžete předpěstovat přímo ve venkovním truhlíku z dubnových výsevů. Lichořeřišnice, hrachory a povijnice vysejte po třech čtyřech semenech k sobě a postarejte se jim o budoucí oporu, jinak nepotřebují přepichovat ani přesazovat.
Přímo na záhon
Kdo nemá možnost pěstovat sazenice v bytě, jednoduše vyseje letničky přímo na záhon kolem poloviny dubna, kdy už bývá vrchní vrstva země trochu prohřátá. Přímý výsev je výhodný pro zahrádkáře, kteří mají chatu či chalupu mimo bydliště – místo bedny se sazenicemi povezou jen pár sáčků semen.
Z letniček pro přímý výsev se nabízí černucha damašská nebo měsíček lékařský, obě velice samostatné rostliny, o něž se v příštích letech už nemusíte starat. Samy se vysemení a porostou bez problémů.

Do sucha i do nepohody se vysemení černucha – semeníky můžete usušit do podzimních aranžmá
Z přímých výsevů dobře prospívají krásenky (Cosmos), afrikány, sléz (Malva) i hrachor, který má jednu zvláštní vlastnost: nedávejte ho tam, kde byl v loňském roce – velice špatně pak klíčí a ještě hůř roste. Kopretiny, ostrožky i slunečnice se také obejdou bez předpěstování.
Rada na dosah ruky
Nemáte-li jistotu, jak kterou letničku pěstovat, podívejte se na popisky na zadní straně sáčku se semeny. Kromě počtu semen bývá uvedena odrůda a barva i návod k pěstování: doba a způsob výsevu, nutnost přepichování, vzdálenost při výsadbě a také velikost rostliny a doba kvetení.
Hledejte si nejhezčí letničky
Vyjmenovat všechny letničky opravdu nelze. Někdo má v oblibě astry, jiný hledíky, cínie nebo fialy, někomu rostou lépe sluncovky a jinému kejklířka. Vybrat si není těžké, ale vezměte do úvahy podmínky, jež můžete rostlinám nabídnout.
Po výsadbě udržujte letničkové záhony bez plevelů, okopávejte je však opatrně – rostliny většinou mělce koření a poškození snáší dost špatně. Během růstu je pravidelně přihnojujte plným hnojivem pro kvetoucí rostliny a kontrolujte hlavně nezvané návštěvníky: plži a slimáci dokáží zlikvidovat rostliny až ke kořínkům.

Ze semen loňských nocenek se už původních barev nedočkáte
Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, pokud si chcete sesbírat vlastní semena, pak počítejte s tím, že ze semen hybridů F1 nebudete mít tak atraktivní letničky jako letos. Raději si pro další jaro vyberte z novinek, jaké se určitě opět objeví.