vytisknout velikost písma Předjarní ochrana ovocných stromů. Co je třeba udělat?

Chcete-li sklidit kvalitní ovoce a zajistit si bohatou sklizeň, je třeba věnovat pozornost předjarní ochraně ovocných stromů. Zaměřte se na jádroviny a peckoviny, ale také na keře drobného ovoce.

V březnu a začátkem dubna je čas na postřik proti chorobám a škůdcům

Bohužel je skutečností, že chorob a škůdců v zahradách přibývá, a proto se většinou při pěstování ovoce neobejdete bez chemických postřiků. Aby jich bylo co nejméně a byly účinné, je potřeba začít včas a dodržovat termíny ochrany: Jedině tak máte šanci na zdravou úrodu.

K práci si vyberte den, kdy teplota dosáhne alespoň nad deset stupňů nad nulou, bude bezvětří a předpoklad, že postřik do večera na stromech oschne. Při nižších teplotách se snižuje účinnost ochrany, případný vítr roznese postřik i tam, kde není třeba, a pokud dřeviny opláchne déšť během dvou hodin, bylo stříkání zbytečné.

Přezimující škůdci jsou všude

Předjarní postřik proveďte přípravkem, který udusí většinu přezimujících živočišných škůdců. Výborný a cenově přijatelný je například postřik Agro Přezimující škůdci STOP. Ovocné dřeviny stříkejte pečlivě i po kmeni, protože za starou kůrou přezimují škůdci nejraději.

Kdo starou kůru odstranil škrabkou a poté ji spálil, má proti sobě soupeřů mnohem méně. V každém případě postupujte při postřiku pomalu a důkladně. Přípravky obsahují insekticidní složku, tedy dotykový jed, a minerální či řepkový olej bránící larvám a vajíčkům v dýchání. Čím tepleji je, tím více postřik účinkuje, neboť škůdci intenzivněji dýchají, a výrazněji se tak projeví účinek ochranného zákroku.

Nezapomeňte na jarní ošetření jádrovin!

Nezapomeňte na jarní ošetření jádrovin!

Které škůdce zničíte na ovocných stromech?

Plejáda přezimujících škůdců je opravdu bohatá. Předjarním zásahem zničíte hlavně vajíčka mšic, svilušky a štítenky, meru jabloňovou nebo píďalky, které tak rády vykusují listy. Zbavíte se také puklice a vrtule švestkové, postřikem ochráníte před červivostí i odrůdy třešní.

Později, v době rašení pupenů ovocných dřevin, bude nutný ještě jarní postřik prováděný ve stadiu myšího ouška, to znamená v době, kdy jsou listové pupeny ještě nerozvité a stříbrně plyšové. Trápí-li vás květopas, stříkejte ve stadiu zelených poupat.

K jarní ochraně ovocných dřevin můžete použít již zmíněný Agro Přezimující škůdci STOP či Biool, proti mšicím Pirimor 50wG, proti dalším škůdcům přípravky Talstar 10 EC, Vertimec, Calypso, Actara či Mospilan.

Nejčastější choroby a škůdci ovocných keřů

Nejčastější choroby a škůdci ovocných keřů

Dvě choroby, jimž nesmíte dát šanci

Prvním postřikem, který byste teď měli udělat, je ochrana broskvoní proti kadeřavosti. Pokud jste stříkali broskvoně už na podzim, tím lépe, ale předjarní postřik v žádném případě nevynechejte, jinak můžete přijít o celou úrodu.

Z přípravků je na trhu účinný Thiram Granuflo, jenž kombinuje měďnaté a sirnaté přípravky a působí proti kadeřavosti broskvoní, ale také proti plísni šedé na révě a u hrušní a jabloní proti strupovitosti. Nejpozdější termín ochrany proti kadeřavosti je doba, kdy se nalévají na broskvích pupeny, teplota při aplikaci musí být alespoň sedm stupňů nad nulou.

Velkým trápením zahrádkářů je v posledních letech americké padlí na angreštu. Není proti němu jiná ochrana než preventivní postřik krátce před květem a poté ihned po odkvětu. Před aplikací postřiku prohlédněte rostlinu a odstraňte (pokud na angreštu jsou) napadené konce výhonů s bělavým povlakem. K ochraně angreštu je vyzkoušená účinná kombinace přípravků Delan – Discus – Rubigan – Topaz nebo jednorázové ošetření přípravkem Discus.

Zopakujte si, jak přesně proti kadeřavosti postupovat

Zopakujte si, jak přesně proti kadeřavosti postupovat

Nezmeškejte brzy rašící dřeviny

Mezi prvními ovocnými stromy raší broskvoně a mandloně, také rybízy a angrešty raší leckdy už koncem března. Předjarní ochrana spočívá v postřiku některým z přípravků, jako jsou Calypso 480 SC proti květopasovi, proti sviluškám a mšicím Floramite 240 SC či Neudosan (také Biool můžete použít i na drobné ovoce).

Rané, brzy kvetoucí odrůdy meruněk nezapomeňte ošetřit proti moniliovému odumírání květů a výhonů. Stromy jsou nejvíce ohroženy v chladném a deštivém jaru, proto je potřeba prvně stříkat již na počátku kvetení (druhý postřik při odkvétání). Meruňky ohrožuje také mrtvice.

Každý postřik by měl obsahovat jinou účinnou látku, proto přípravky prostřídejte. Vhodný proti monilióze je Horizon 250 EW či Ornament 250EW, použít lze i Signum či Teldor 500 SC.

Americké padlí angreštové vs. nové rezistentní odrůdy

Americké padlí angreštové vs. nové rezistentní odrůdy

Čistota a pořádek jsou vaším spojencem

Mnohem méně jarních starostí se škůdci a chorobami budete mít při dodržování těch nejjednodušších zásad: Před zimou odkliďte mumifikované plody, brzy v předjaří proveďte řez ovocných dřevin, odstraňte nemocné a napadené výhony. Zbavte se starého listí a kmeny očištěné od staré kůry natřete vápnem.

Bílení kmenů je nejen ochranou proti vzniku mrazových desek, ale i dezinfekcí. Částečně jím potlačíte i tvoření zelených povlaků (některé druhy lišejníků a mechů) na kůře dřevin.

VIDEO TIP: Jak se zbavit škůdců? Ve videu se to dozvíte!

Postřikovač vhodný pro zahrádkáře

Postřikovač vhodný pro zahrádkáře

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory