vytisknout velikost písma Předjarní ochrana ovocných stromů

Chcete-li sklidit kvalitní ovoce a zajistit si bohatou sklizeň, je třeba věnovat pozornost předjarní ochraně ovocných stromů. Zaměřte se nejen na jádroviny a peckoviny, ale také na keře drobného ovoce, které pěstujete v zahradě.

Bohužel je skutečností, že chorob a škůdců v zahradách přibývá, a proto se většinou při pěstování ovoce neobejdete bez chemických postřiků. Aby jich bylo co nejméně a byly účinné, je potřeba začít včas a dodržovat termíny ochrany: jedině tak máte šanci na zdravou úrodu. 

V březnu je čas na postřik proti chorobám a škůdcům

Přestože v březnu bývá teplých dnů pomálu a člověku je často lépe doma za kamny, škůdci a choroby už mají zimní spánek za sebou a chystají se vyrazit do nové sezony. Proto je nutné provést právě nyní první postřiky proti nim.

K práci si vyberte den, kdy teplota dosáhne alespoň nad deset stupňů nad nulou, bude bezvětří a předpoklad, že postřik do večera na stromech oschne. Při nižších teplotách se snižuje účinnost ochrany, případný vítr roznese postřik i tam, kde není třeba, a pokud dřeviny opláchne déšť během dvou hodin, bylo stříkání zbytečné. 

Klepněte pro větší obrázek
Nejméně desetilitrový postřikovač je při ošetření stromů nutností, abyste větve i kmen doslova omyli postřikem 

Přezimující škůdci jsou všude

Předjarní postřik proveďte přípravkem, který udusí většinu živočišných škůdců. Výborný a cenově přijatelný je Oleoekol (případně Frutapon), dávkuje se sto mililitrů na deset litrů vody. Ovocné dřeviny stříkejte pečlivě i po kmeni, protože za starou kůrou přezimují škůdci nejraději.

Choroby a škůdci | Ochrana a péče | Zahrádkářův diář | Jádroviny

Nezapomeňte na jarní ošetření jádrovin!

Kdo starou kůru odstranil škrabkou a poté ji spálil, má proti sobě soupeřů mnohem méně. V každém případě postupujte při postřiku pomalu a důkladně. Přípravky obsahují insekticidní složku, tedy dotykový jed, a minerální či řepkový olej, bránící larvám a vajíčkům v dýchání. Čím tepleji je, tím více postřik účinkuje, neboť škůdci intenzivněji dýchají, a výrazněji se tak projeví účinek ochranného zákroku. 

Klepněte pro větší obrázek
Zdravé plody dávají záruku, že ovoce vydrží zimní skladování 

Které škůdce zničíte na ovocných stromech?

Plejáda přezimujících škůdců je opravdu bohatá. Předjarním zásahem zničíte hlavně vajíčka mšic, svilušky a štítenky, meru jabloňovou nebo píďalky, které tak rády vykusují listy. Zbavíte se také puklice a vrtule švestkové, postřikem ochráníte před červivostí i odrůdy třešní.

Později, v době rašení pupenů ovocných dřevin, bude nutný ještě jarní postřik prováděný ve stadiu myšího ouška, to znamená v době, kdy jsou listové pupeny ještě nerozvité a stříbrně plyšové. Trápí-li vás květopas, stříkejte ve stadiu zelených poupat.

K jarní ochraně ovocných dřevin můžete použít již zmíněný Oleoekol, proti mšicím Aztec 140 WE, proti dalším škůdcům přípravky Talstar 10 EC, Sumithion Super nebo Zolone 35. 

Klepněte pro větší obrázek
Pokud strom nepostříkáte skutečně celý, nečekejte výrazný výsledek     

Dvě choroby, jimž nesmíte dát šanci

Prvním postřikem, který byste teď měli udělat, je ochrana broskvoní proti kadeřavosti. Pokud jste stříkali broskvoně už na podzim, tím lépe, ale předjarní postřik v žádném případě nevynechejte, jinak můžete přijít o celou úrodu.

Z měďnatých přípravků je na trhu osvědčená klasika – Kuprikol 50, dále Cuproxat SC, Champion 50 WP nebo Funguran. Ze sirnatých přípravků je na kadeřavost účinná Sulka. 

Nejpozdější termín ochrany proti kadeřavosti je doba, kdy se nalévají na broskvích pupeny, teplota při aplikaci musí být alespoň sedm stupňů nad nulou.

Zahradní rostliny | Užitková zahrada | Ovoce | Choroby a škůdci | Ochrana a péče | Výživa a hnojení | Zahrádkářův diář | Peckoviny

Zopakujte si, jak přesně proti kadeřavosti postupovat

Velkým trápením zahrádkářů je v posledních letech americké padlí na angreštu. Není proti němu jiná ochrana než preventivní postřik krátce před květem a poté ihned po odkvětu.

Před aplikací postřiku prohlédněte rostlinu a odstraňte (pokud na angreštu jsou) napadené konce výhonů s bělavým povlakem. K ochraně angreštu máte na výběr přípravky Discus, Karathan LC nebo Rubigan 12 EC. 

Klepněte pro větší obrázek
Nejen padlí na drobném ovoci, ale i na okrasných rostlinách dokáže likvidovat vhodný jarní postřik 

Nezmeškejte brzy rašící dřeviny

Mezi prvními ovocnými stromy raší broskvoně a mandloně, také rybízy a angrešty raší leckdy už koncem března. Předjarní ochrana spočívá v postřiku některým z přípravků, jako je  Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 SP či Vektafid A (také Oleoekol můžete použít i na drobné ovoce).

Rané, brzy kvetoucí odrůdy meruněk nezapomeňte ošetřit proti moniliovému odumírání květů a výhonů. Stromy jsou nejvíce ohroženy v chladném a deštivém jaru, proto je potřeba prvně stříkat již na počátku kvetení (druhý postřik při odkvétání).

Každý postřik by měl obsahovat jinou účinnou látku, proto přípravky prostřídejte. Vhodný proti monilióze je Baycor 25WP, Horizon 250 EW, Ornament 250 EW (pozor, obsahuje stejnou látku jako Horizon), použít lze i Rovral Flo, Signum či Sporgon 50 WP. 

Klepněte pro větší obrázek
Výběr rezistentní odrůdy usnadní boj s americkým padlím na angreštu 

Čistota a pořádek jsou vaším spojencem

Mnohem méně jarních starostí se škůdci a chorobami budete mít při dodržování těch nejjednodušších zásad: před zimou odkliďte mumifikované plody, brzy v předjaří proveďte řez ovocných dřevin, odstraňte nemocné a napadené výhony. Zbavte se starého listí a kmeny očištěné od staré kůry natřete vápnem.

Bílení kmenů je nejen ochranou proti vzniku mrazových desek, ale i dezinfekcí. Částečně jím potlačíte i tvoření zelených povlaků (některé druhy lišejníků a mechů) na kůře dřevin.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak se zbavit rybenek rychle a účinně

Jak se zbavit rybenek rychle a účinně

Malé stříbřité potvůrky připomínající sardinky milují vlhkost. I proto je v našich bytech nejčastěji najdeme v koupelně. Nepatří však, jako žádný hmyz, mezi vítané hosty. Proto pro vás máme pár tipů, jak se jich zbavit.

12.  5.  2017 |
Vyrobte si s dětmi oceán v láhvi

Vyrobte si s dětmi oceán v láhvi

Děti jsou od přírody zvídavé. I proto milují různé pokusy a experimenty. Pokud chcete vykouzlit na jejich tváři údiv, zvědavost, nadšení a radost, zapojte je do výroby úžasného oceánu v láhvi.

13.  5.  2017 |
Nejkrásnější kuchyně z celého světa. Která se líbí vám?

Nejkrásnější kuchyně z celého světa. Která se…

Minimalistická, venkovská, industriální, romantická… Existuje spousta stylů, v jakých si můžete kuchyň zařídit. Každý má něco do sebe. Jak by měla vypadat ta vaše vysněná kuchyň?

10.  5.  2017 |
Neviditelný škůdce: Vyhlaste boj smutnicím!

Neviditelný škůdce: Vyhlaste boj smutnicím!

Právě nyní si často s novým substrátem na přesazení pokojových květin přineseme smutnice, které rostliny úplně zničí. Jak škůdce zlikvidovat?

21.  5.  2017 |
Jak vybrat správnou matraci, aby vás už záda nebolela

Jak vybrat správnou matraci, aby vás už záda …

Trápí vás nespavost či časté probouzení? Na vině může být špatná matrace. Právě ta má totiž na kvalitu spánku obrovský vliv. Poradíme vám proto, jak vybrat matraci, která bude právě pro vás ta nejvhodnější.

5.  5.  2017 |