vytisknout velikost písma Před a po: Jak se vám líbí rekonstrukce starého venkovského domku? Projděte si fotky

Pojďte se podívat na proměnu starého domku, takového vlaštovčího hnízda. Jeho majitelé ho celý život různě vylepšovali, přistavovali, prostě lepili dohromady. Teď se do něj ale vrací dcera majitele s dětmi – ráda by, aby dům byl alespoň trochu moderní. Kde ale vzít peníze a energii? O proměnu se postaral pořad Jak se staví sen. Předělal kuchyň, dětské pokoje a dvě ložnice. Projděte si s námi fotografie z proměny v galerii v úvodu článku.

Těšte se na: Moderně pojatý styl Provence. 
Lesklé materiály a studené barvy – černá, šedá, bílá v pokojíčcích u dětí

(Po kliknutí na fotku se vám načte v celé velikosti.)

Zdravotní sestra Markéta se po životních peripetiích vrátila se svými dvěma dětmi do domu ke svému tatínkovi Vlastimilovi. V domě ale není dobrá energie. Padá tam na všechny tíha toho, co v domě zažili a co jim osud přichystal. Snad kromě dětských pokojů syna Pepíka, který chodí na základní školu, a dcery Lucky je všechno staré a neútulné. Markétin tatínek totiž nemá moc rád změny. Markéta tak nemá žádnou ložnici a v domě by byla třeba jedna místnost navíc, to kdyby se do domu chtěl někdy vrátit Markétin o tři roky starší bratr, který má už také rodinu a bydlí poblíž.

Vinylové dlaždice promění starou podlahu v novou. Jak je nalepit

Vinylové dlaždice promění starou podlahu v novou. Jak je nalepit

Dům patřil Markétiným prarodičům. Na domě pak pracoval Markétin tatínek v podstatě celý život. Jako zedník to uměl, a tak postupně přistavoval, nastavoval, natahoval, zateploval, lepil… Výsledkem je však dům, který je nepraktický. Jeden pokoj není vůbec obývaný. V domě majitelé řeší topení, mají staré radiátory a kotel na uhlí. Majitelé šli do pořadu Jak se staví sen s tím, že potřebují novou kuchyň, Markéta svůj pokoj a tatínkova ložnice by potřebovala zútulnit. Markéta donedávna spala s dětmi v jedné místnosti, teď spí na gauči v obýváku. Také to chtělo dům celkově zútulnit a dát mu novou energii. Markéta má ráda teplejší barvy ve stylu Provence, líbí se jí i moderní věci, ale nedokáže si to v tomto domě představit. Tatínek je na dům zvyklý. Dcera a syn mají rádi lesklé materiály a studené barvy – černá, šedá, bílá. Na ničem však netrvají. Na co všechno si designéři Kamila Douděrová a František Kobližka troufli během pěti dní?

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Jak se na proměnu dívají designéři?

„Proměna byla náročná, protože jsme si ji náročnou udělali. Neuměli jsme si dát stopku před dveřmi dětských pokojů nebo dědy. Nedokázali jsme vytvořit jen kuchyň pro Markétu. Jinak stavebně jsme nic zásadně neměnili, dům je příliš starý na to, aby unesl dispoziční změny. O to víc jsme se snažili proměnit i dětské pokoje, byť zůstaly na svém místě. Měli jsme hned nápad na Markétin svět, tedy kuchyně a ložnice pojatá v něžných, lehce venkovských motivech. Ostatní pokoje reflektují osobnost každého z lidí, pro které jsou. Upřednostnili jsme komfort, potřeby a svět každého z nich oproti jednotnému konceptu celého interiéru.

Nejkrásnější kuchyně ve stylu provence. Která se líbí vám?

Nejkrásnější kuchyně ve stylu provence. Která se líbí vám?

Problém žádný zásadní nenastal. U starého domu jsme počítali s nánosy barev, které se musely seškrábat, napenetrovat. Jen bylo zoufale málo času, pět dnů, pět pokojů. V rámci úspor finančních i časových jsme například nechali původní podlahu v pokojích, tím pádem se v nich mohlo hned začít tapetovat a následně montovat nábytek s tím, že postele a skříně jsme zanechali původní, šlo spíše o facelift, doplněný nějakým vtipem, originálním osobitým prvkem.

Povedená rekonstrukce podkrovního bytu v Karlíně. Také byste tak chtěli bydlet? Inspirujte se

Povedená rekonstrukce podkrovního bytu v Karlíně. Také byste tak chtěli bydlet? Inspirujte se

Kuchyně a ložnice pro Markétu byla navržena v něžném venkovském stylu, tak jsme ji vnímali my, její duše je zranitelná, chtěli jsme, aby pokoje pro ni byly pohlazením po duši, příjemný přístav, harmonický domov. Zvolili jsme kombinaci světlého dřeva s pudrovou a zelenkavou. Pokoj pro Lucku byl inspirovaný jí samou, tedy jejími kresbami, kterých jsme si všimli. Má obrovský talent. Jednu z kreseb jsme použili jako podklad pro fototapetu. Černobílé ladění, které je v současnosti mezi teenagery velmi v oblibě, jsme zjemnili pudrovou barvou na koberci, křesle… Pokoj pro Pepču dostal nádech a prvky rytířské komnaty. Stávající postel jsme doplnili řetězy, které mají připomínat padací most. Tapeta svými geometrickými motivy naznačuje středověkou heraldiku. Jako u Lucky vidíme krejčovskou pannu, u Pepy je jako solitér použit rytíř, resp. celá jeho zbroj. Dědova ložnička byla celkově jen inovována, přidali jsme barvu do závěsů a postele, jinak zůstala dispozičně stejně, starší lidé si hůř zvykají na změny,“ říkají designéři.

Premiérové proměny pořadu Jak se staví sen můžete vidět každé pondělí ve 21.35 na Primě.

TIP NA VIDEO: Proč hromadíme v domovech tolik věcí? Podívejte se na video a zjistěte to!

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace do domácnosti. Co vytáhnout po babičce?

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace do domácnosti. Co vytáhnout po babičce?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče