vytisknout velikost písma Jak odradit klíšťata a držet si je od těla? Těchto šest pravidel vám pomůže!

Je vám pohled na klíště odporný? Máte problém s vytáhnutím přisátého klíštěte nebo se zkrátka bojíte nemocí, které na vás tento parazit může přenést? Zaměřte se na prevenci! Správné oblékání, repelenty nebo úprava jídelníčku – to vše může vést k tomu, že do blízkého kontaktu s klíštětem přijdete minimálně.

Odnést si ze zahrádky nebo procházky domů hned několik klíšťat je bohužel běžná praxe. Většinou si klíštěte všimnete až ve chvíli, kdy je přisáté a musíte ho nepříjemně a mnohdy i složitě vytahovat. Prevence je přitom tak jednoduchá. Snažte se dodržet několik základních pravidel a možná budete příjemně překvapení.

1. Do přírody volte správné oblečení

Pokud je to možné, snažte si do přírody obléct světlé a hladké oblečení. Klíště je na něm lépe vidět a po hladké struktuře se mu špatně šplhá. Zvolte i světlé uzavřené tenisky a nenechávejte si odkryté kotníky či celé nohy.

Jak správně vytáhnout klíště? Podívejte se na video:

2. Používejte repelent

Před aplikací repelentu si v návodu přečtěte, jak dlouho účinkuje a kdy jej znovu aplikovat. Máte-li malé děti či zvířata, ujistěte se, že vámi zvolený repelent je pro ně vhodný. 

3. Přemýšlejte o tom, kde se pohybujete

Vyhýbejte se vysoké trávě. Pokud je to možné, vždy se pohybujte po vyšlapaných cestách a zapomeňte na zarostlé louky. Možná jsou romantické, ale na klíšťata velmi bohaté. V trávě neposedávejte a neležte. Pamatujte na to, že ani deka vás před klíštětem neochrání! Psí miláčky po lese veďte na vodítku a nenechávejte je volně běhat ve vysokých trávách.

Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Které nemoci na ně mohou přenést a jak domácí mazlíky chránit?

Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Které nemoci na ně mohou přenést a jak domácí mazlíky chránit?

4. Udržujte zahradu ve stavu, která klíšťatům nevyhovuje

Klíšťata mají v oblibě trávu vysokou, proto je vhodné pravidelně ji sekat. Doporučujeme také ohraničit obvod zahrady domácími repelenty určenými právě pro tento účel.  

5. Změna jídelníčku: Přestaňte jim vonět!

Odborníci se shodli na tom, že pokud upravíme náš jídelníček, je pravděpodobné, že klíšťatům a dalšímu hmyzu přestaneme vonět a začnou se nám spíše vyhýbat. Abyste tohoto stavu dosáhli, zařaďte do svého jídelníčku více česneku, chilli papriček, cibule, orientálního koření, para ořechů, pivovarských kvasnic a vitamínu B všeobecně, luštěnin, avokáda, borůvek nebo datlí.

6. Pečlivá prohlídka po návratu domů je základ

Jakmile se vrátíte z procházky, vyklepejte pečlivě oblečení, které jste na sobě měli. Klíště by v něm mohlo zůstat uchycené a najít si vás později. Jestliže se chcete klíšťat z oblečení zbavit zaručeně, vhoďte použité oblečení na 15 minut do sušičky. Po každé procházce se prohlédněte, ideálně hned několikrát! Proč? Klíštěti totiž trvá 6–8  hodin, než se na těle přisaje.

Klíšťata jsou nejaktivnější právě teď: Jak se bránit?

Klíšťata jsou nejaktivnější právě teď: Jak se bránit?

Očkování jako prevence nakažení

Očkování klíšťata samozřejmě neodradí, ale považujeme za důležité připomenout jeho důležitou roli. I když se nemůžete nechat naočkovat proti všem nemocem, které tento parazit může přenášet, stojí za zvážení alespoň částečná ochrana prostřednictvím dostupných očkovacích vakcín. Očkovat se můžete nechat jak proti klíšťové encefalitidě, tak tularémii. Vakcína proti lymeské borrelióze je teprve ve fázi vývoje.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby