Pravidla sušení: Proč zvolit sušičku prádla

Sušičky prádla se postupem času stávají nezbytností pro ty, kteří nebydlí zrovna na venkově uprostřed čistého vzduchu, nebo třeba nevlastní prostornější balkon či lodžii stranou dopravních tepen. Anebo pokud nemají v záloze ještě sušárnu či prostornou půdu.

Ve prospěch současných sušiček prádla hovoří to, že jsou daleko úspornější a k sušenému prádlu či oblečení šetrnější než modely, které k nám na trh přišly jako první. Jejich uživatel má k dispozici také více programů, které si v bohaté nabídce může vybrat. Může si zvolit mezi rychlostí či ekonomikou provozu, v sušičkách lze ošetřit látky, které dříve nebylo radno dávat dovnitř, nebo usušit třeba mokré boty.

I nadále existují a prodávají se pračky se sušičkou, ovšem některé jejich nevýhody vedou k volbě sušičky samostatné. Hlavní dřívější argument o úspoře místa nyní odpadá se shodným designovým řešením praček a sušiček od jednoho výrobce, kdy se obě dají umístit do jedné sestavy. Nové možnosti sušiček zcela jistě dávají podnět k zamyšlení, zda si s nimi neušetřit část práce v domácnosti.

Někdy stačí regenerace

Aby nám sušička opravdu efektivně pomáhala, měli bychom si ujasnit několik důležitých pravidel. V každém případě ušetříme jak práci, tak elektrickou energii, když před sušením prádla v sušičce dodržíme doporučené otáčky odstředění prádla v pračce. Mezi prádlem odstředěným na 800 nebo 1600 ot./min je rozdíl v sušení asi půl hodiny. Levnější modely mají časovač, který sušičku jednoduše vypne po uplynutí dané doby, lepší jsou vybaveny elektronickou sondou, která dá pokyn, aby se přístroj automaticky vypnul, jakmile je prádlo uvnitř suché, či dokonce dosáhlo určitého stupně vlhkosti. Méně sofistikované modely si neporadí ani s pomačkáním prádla a musíme počítat s tím, že vše budeme žehlit.

Sušičky dražší mají programy i techniku, které pomačkání minimalizují. Pomáhá k tomu tvar bubnu, struktura jeho vnitřního povrchu a perforace i jeho nepravidelný pohyb, jež dohromady umožní lepší proudění teplého vzduchu a tím i načechrání sušeného prádla. Dobrý je také systém proti mačkání prádla, jenž po dokončení cyklu (pokud hned textil nevyndáte) prádlo čas od času s bubnem protočí a promíchá, aby se ještě více nepomačkalo. Velkou výhodou je u sušiček krátký refresh (regenerační) program, který během chvíle dokáže zbavit oblečení nepříjemného zápachu kouře či přepáleného oleje. Využívá páru, s níž textil znovu dostaneme do kondice, aniž bychom ho museli prát.

shutterstock_239154448.jpg

Pestrá paleta programů

Ze srovnání vyplývá, že nejekonomičtější provoz má sice sušička ventilační, ale u ní je potřeba počítat s určitými stavebními úpravami, takže rozumnou volbu představuje kondenzační sušička s tepelným čerpadlem. O možných úsporách nás bude informovat energetický štítek, na němž je uvedena spotřeba energie za rok při sto šedesáti sušicích cyklech ve standardním programu s poloviční náplní bavlněným prádlem. Výběr sušičky bychom měli koordinovat s modelem pračky, který buďto už máme, nebo si budeme chtít pořídit. Usnadní nám to kombinaci obou přístrojů do věže nad sebou. Výrobce s tím počítá i v návodech, jak v pračce odstřeďovat a jak potom sušit. To je docela důležité, protože seznam všech speciálních programů, které špičkové sušičky mají na repertoáru, je opravdu široký.

Začíná to automatikou (ta je tak dobrá, jak jsou příslušné senzory citlivé), pokračuje to různými druhy látek – bavlna, vlna, denim, hedvábí, popřípadě jejich konečnou úpravou (jen u některých), aby je nebylo nutné žehlit; pak existují programy na textil podle druhu, tedy například sportovní prádlo, outdoorové oblečení. Některé programy jsou označeny přímočaře jako například Na ramínko, Do prádelníku, Extra suché, Plyšové hračky, jiné si žádají podrobnější vysvětlení. Užitečným doplňkem jsou různé koše, které umožňují sušit věci, jež není radno nechat v bubnu převalovat, například boty. Ostatně všechny textilie opatřené různými cvočky a kovovými ozdobami bychom měli sušit opatrně, třeba právě v koších nebo pracích sáčcích, protože tvrdý materiál je schopen za nějaký čas poškodit buben sušičky.

Ventilační sušičky

U nich je horký vzduch s párou odváděn přes větrací trubici mimo místnost. Trubici nelze napojovat na komín ani na vzduchotechniku. Dnes je tento model využíván spíše v komerčních provozech. Mezi jejich výhody patří: jsou levnější mají nižší spotřebu elektřiny Nevýhody: napojení odvodu ventilace mimo budovu

Kondenzační sušičky s topným tělesem

V uzavřeném obvodu proudí ohřátý vzduch bubnem přes mokrý textil. Vodní páry se pak zbavuje v kondenzátoru, odkud stéká voda do sběrné nádoby. Teplo uniká volně do prostoru. Sušičku je důležité umístit do chladnější místnosti, jinak se sníží účinnost. Mezi jejich výhody patří: sušení je kratší než u typů s tepelným čerpadlem často bývají levnější Nevýhody: vyšší provozní náklady

shutterstock_349871738.jpg

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

Fungují jako obrácené chladničky. U této sušičky i u modelů s topným tělesem je nutné, aby místnost, v níž jsou umístěny, byla dobře větratelná. Mezi jejich výhody patří: podstatná úspora energie Nevýhody: kondenzátor se hůře čistí

Pračka se sušičkou

Někdy je to kvůli omezenému místu jediná volba pro menší domácnosti. Většinou ale bývá množství sušeného prádla menší než maximální náplň pračky a je nutné část vypraného prádla sušit zvlášť. Jeli porucha na jedné části, býváme zbaveni možnosti po dobu opravy využívat i tu druhou. Mezi jejich výhody patří: především úspora místa nižší cena než za dva přístroje Nevýhody: vyšší energetická náročnost

Haló, tady vaše sušička!

Do domácností se dostává technika, která se s majitelem dokáže spojit a přenést mu provozní údaje na chytrý telefon, tablet nebo počítač, popřípadě na centrální ovládací panel v domě. V případě sušičky Miele TMV840 WP SFinish&Eco, která je vybavena tepelným čerpadlem (energetická třída A+++), je možné ji propojit do systému Miele@home.

Ten umožňuje integraci domácích přístrojů do řízení inteligentních domácností a jejich ovládání pomocí chytrého telefonu. Uživatel tak může na dálku sledovat a ovládat činnost přístroje. Sušičku Miele TMV840 WP SFinish&Eco na 9 kg náplně lze ovšem ovládat i přes velký dotykový displej. Ten zobrazuje mimo jiné stav spotřeby energie i znečištění filtru. Pára a teplo, které proudí kolem bubnem nadnášeného prádla, vyhladí textilii ještě v sušičce. Doporučená cena 64 900 Kč

2v1 podle Korejců

Možná že v první chvíli nebudete vědět, co je to za techniku na fotografi i – odpovídáme, že LG Twin Wash. Je to pračka se sušičkou, vlastně dvojnásobná pračka se sušičkou. Na začátku letošního roku ji představila společnost LG a zatím ji u nás nekoupíme, ale je to dobrý příklad, jak se může léta zavedená technika změnit. Ve vrchní části je standardní pračka, která může pracovat i jako sušička, dole v jakémsi šuplíku je pračka další, jen o něco menší.

Proč? Potřebujete prát barevné a bílé prádlo nebo prát a sušit? Zatím to představuje dvojí čas, jednou barevné, jednou bílé, jednou prát, jednou sušit. U LG Twin Wash prostě to prádlo, kterého je méně, necháte prát vpračce dolní, to druhé pak vyperete nahoře. Nebo dole můžete prát a nahoře sušit. Všechna potřebná data můžete pochopitelně sledovat na rozměrném displeji či na chytrém telefonu, jímž lze také pračku se sušičkou ovládat.

Doporučujeme

Články odjinud