vytisknout velikost písma Praktický trend: kov na střeše

Plechová střešní krytina již dávno není určena pro užitkové stavby, u nichž je estetika až na posledním místě. Moderní kov na střeše splňuje vysoké nároky na kvalitu i vzhled.
Praktický trend: kov na střeše

V současnosti jsou střešní „kovová“ řešení zajímavým trendem. Kovové střešní krytiny jsou velmi perspektivním materiálem a společnosti, které je vyrábějí, se předhánějí nejen v technologické dokonalosti — provedením počínaje a maximální životností krytiny konče —, ale také v pestrosti nabídky, pokud jde o vzhled a estetické uplatnění kovu na střechách.

Konkurence pálené tašky

Současné střešní kovové dílce nepřipomínají mnohdy plech ani vzdáleně a svým vzhledem napodobují pálenou střešní krytinu, jíž se mnohdy plně vyrovnají i pokud jde o životnost. Do realizace stavby ale vnášejí své typické výhody, kterými jsou především snadná manipulace jak při dopravě, tak během vlastní stavby, ale i nízká hmotnost celé konstrukce. Proto jsou vhodné nejen pro realizaci nových střech, ale i pro rekonstrukce starších staveb, kdy stav krovů neumožňuje větší zatížení. V některých případech se nová krytina dokonce instaluje, aniž by se ta původní (např. eternit apod.) odstraňovala a plechové dílce se upevňují na nově zřízený rošt nad starou krytinou.

Výhody:

  • nízká hmotnost – malé zatížení krovu
  • snadná manipulace a rychlost při aplikaci
  • malé nároky na dopravu a skladování

Estetika není vedlejší

V nabídce moderních plechových krytin nacházíme typy, které mají nejen vysokou užitnou hodnotu a kvalitní protikorozívní ochranu, ale splňují i nároky na dlouhou životnost a estetický účinek. Jsou to krytiny s vícevrstvou povrchovou úpravou, obsahující kamenný granulát. Dodávají se v dílech o rozměrech 1,2 až 1,4 metru a v profilech připomínajících tvar i strukturu pálené tašky. Jsou to např. plechové krytiny evergreen nebo evertile (Evergreen system). Díky jejich technologii výroby lze vzhled střechy dobře přizpůsobit okolí. Kromě estetického účinku má povrchová úprava kamenným granulátem další klady — vykazuje velkou odolnost proti mechanickým vlivům a také na rozdíl od méně dokonalých plechových krytin tlumí zvuky dopadajícího deště.

Mědí proti mechu

Drsný povrch v sobě skrývá jisté riziko, kterým je větší zachycování prachu apod., a tedy i případné usazení mechu na povrchu střechy. Tomu lze bránit vložením měděných pásů pod hřebenáče a užitím mědi na všech oplechováních — oxidy mědi, které při dešti stékají po střeše, se mechům „nelíbí“. Kromě toho mechy tomuto typu krytiny nemohou z hlediska funkce a životnosti ublížit.

Drážková krytina

Ani nabídka plechových krytin, jež dokonale napodobují vzhled střešních tašek ale naznamená konec technologie krytiny se stojatou drážkou a její odsun do historie stavebnictví. Drážková krytina je tradičně spolehlivá technologie vhodná zvlášť pro oblasti s extrémními klimatickými podmínkami. V nabídce na českém trhu jsou právě pro toto určení materiály a technologie prověřené v podmínkách severských států (Lindab). Falcované krytiny z takových materiálů a s originální povrchovou úpravou zajišťují odolnost vůči všem povětrnostním vlivům i v horských oblastech.

Pokud jde o výhody, kterými drážková krytina oproti jiným způsobům disponuje, je to například naprostá nepropustnost vůči vnější vodě a dlouhodobá životnost — použitá technologie dvojité drážky během času totiž nepodléhá degradaci. Použité technologie umožňují podpořit trvalost způsobu spojování krytiny i mimořádně dlouhou životností materiálu. Krytiny tvoří souvislé pásy (nebo tabule) kladené od okapu k hřebeni, spojené dvojitou stojatou drážkou (falcem). Takové spojení zajišťuje nepropustnost spoje, a to i v případě déle ležící sněhové pokrývky.

Odolný povrch

Také povrchová úprava — jejíž barevná škála je velmi široká — s použitím polyesteru přispívá k dlouhodobé životnosti krytiny. Úprava navíc zajišťuje, že se na střeše nebude hromadit sníh ani při jejím nižším sklonu. Přestože je plocha střechy naprosto těsná, nehrozí nebezpečí hromadění par ve střešním plášti — použitá technologie totiž také zajišťuje provětrání střešního pláště nasávacími průduchy u okapů a větraným hřebenem.

Nejlehčí je hliník

Vedle ocelových materiálů se uplatňuje i další tradiční materiál — hliník, který v kombinaci s vyspělou technologií výroby, povrchové úpravy a montáže také dokáže vyhovět požadavkům současného stavitelství i architektury. V případě rodinného domu můžeme pořídit střešní krytinu z hliníkových falcovaných šindelů a falcovaných tašek (PREFA Aluminiumprodukte) v různých tvarech, deseti barevných variantách a se čtyřicetiletou zárukou. Tento typ krytiny patří se 2,6kg zatížením na čtvereční metr také k nejlehčím.

Nadstandard patří ke službám

Na kovové střešní krytiny dodavatelé při dodržení předepsaných technologií poskytují záruku od desíti do čtyřiceti let, deklarují však přitom jejich životnost až třikrát delší. Sami také většinou zdůrazňují pravidla pro práci s kovovými střešními krytinami. Jednou z hlavních všeobecných technologických zásad pro ocelové střešní materiály je striktní zákaz jejich úpravy brusnými kotoučovými zařízeními. Při tomto způsobu práce totiž vzniká vysoká teplota, která ruší antikorozivní úpravu těchto vyspělých materiálů.

Také upevňování krytiny na latě může být pro kvalitu díla kritickým momentem. Při ručním přibíjení nebo šroubování ocelových tašek se kladou vysoké nároky na řemeslnou zručnost pracovníků, protože hrozí poškození citlivé povrchové úpravy. Proto se doporučuje užívat pneumatické hřebíkovače. Vzhledem k tomu, že se na našem trhu pohybují vyspělé firmy z dlouhodobou „západní“ zkušeností a tradicí, není divu, že nepodceňují komunikaci s klientem. Některé firmy přímo na svých webových stránkách a ve firemních materiálech uvádějí nejen pravidla pro nakládání s jejich výrobky, ale odkazují i na zařízení a nástroje vhodné pro práci s těmito produkty.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |
Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberete?

Krásná křesla do 2000 korun: Které si vyberet…

Než se pustíte do nákupu nového křesla, ujasněte si, k čemu ho vlastně potřebujete. Přijde do pracovny, nebo si v něm budete číst, nebo na něm budete dokonce spát? Aktuální nabídku křesel v obchodech najdete v galerii v úvodu článku. 

8.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |