Současný životní styl nás nutí trávit většinu dne v uzavřených prostorách. Mezi zdmi jsme až devadesát procent času. Výzkumy ukázaly, že lidé obklopení pokojovými rostlinami jsou méně náchylní k nemocem, výkonnější a odolnější vůči stresu.
Moderní život: mezi zdmi
Podle projektu Plants for People, který se před několika lety rozběhl v několika zemích západní Evropy a který se zabývá dopady tohoto životního stylu na naše zdraví a psychiku, hrají důležitou roli v prevenci fyzického i duševního stavu člověka rostliny.
Vždyť v minulosti trávil člověk většinu času venku, zabýval se lovem, rybařením nebo zemědělstvím a rostliny hrály v jeho životě zásadní roli. Nejen že označovaly místo, kde by mohla být voda, ale také skýtaly základní stavební materiál, potravu, léky nebo oblečení.

Už nejsme lovci...
Tuto pevnou vazbu s přírodou potvrzují i vědy jako environmentální psychologie a ekopsychologie zkoumající vliv prostředí na naši emoční vyrovnanost, pocit pohody a odolnost vůči stresu. Jakmile se později styl života přesunul z venku dovnitř, začali lidé pěstovat pokojové rostliny.
Archeologické nálezy prokázaly, že se pěstovaly v Pompejích už před dvěma tisíci lety. Jejich popularita v průběhu staletí neustávala, v devatenáctém století se pěstování květin stalo módní záležitostí a v šedesátých letech dvacátého století pronikly hrnkové rostliny i do kanceláří.
Open spaces: chemický koktejl s vámi zamává
Význam zeleně na pracovištích vzrostl spolu s příchodem takzvaných open spaces na začátku sedmdesátých let. Klimatizované prostory s nízkou vlhkostí vzduchu vedly k četným zdravotním potížím zaměstnanců.
Na zdraví mají nepříznivý vliv i škodlivé látky, které vylučují tiskárny, kopírky, monitory počítačů (formaldehyd, toluen, benzen a nejrůznější rozpouštědla), koberce, nátěry na zdech, laky, nábytek, různá lepidla, ale také my, lidé.

Víte, co všechno na vás "útočí"?
Každý z nás za sebou nechává stopu v podobě mýdla, šampónu, deodorantu či pracího prášku v našem oděvu. Dokonce i naše tělo produkuje izoprén, aceton, methanol a další látky. Vynásobíme-li to počtem osob v místnosti, dostaneme nezanedbatelné číslo.
Tomuto „chemickému koktejlu” jsme vystaveni den co den. V důsledku toho trpí stále více lidí bolestmi hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémy, které mnohdy ústí až v kašel a nachlazení, nejčastější příčiny pracovní neschopnosti.
Klima na pracovišti se dá samozřejmě zlepšit pomocí zvlhčovače vzduchu nebo přemístěním kancelářské techniky do jiných místností, ale zkusit můžete také jednoduchý a příjemný způsob, jaký představují pokojové rostliny.
Více než devadesát sedm procent absorbované vody uvolňují zpět do ovzduší prostřednictvím listů, a zvyšují tak vlhkost vzduchu. Koncentraci kysličníku uhličitého, prachu, imisí z kancelářských strojů a jiných škodlivých látek naopak snižují a vytvářejí celkově čistší a zdravější pracovní prostředí.
Proč pracovat v zeleni
- Rostliny snižují vyčerpání, odbourávají bolest hlavy, podráždění očí.
- Snižují stres a zlepšují náladu, zvyšují atraktivitu prostředí.
- Trvale zamezují absenci způsobené onemocněním až o šedesát šest procent.
- Absorbují škodlivé látky, pohlcují prach a špínu, tlumí hluk.
- Dodávají vzduchu vlhkost.
- Jsou ekologické, levnější než přístroje na čištění vzduchu a nezpůsobují žádný hluk.
- Podněcují k lepším výkonům – zaměstnanci, kteří pracují s počítačem, se cítí lépe a jsou produktivnější.
Kolik času strávíte v kanceláři?Duševní pohoda v zeleni
Hrnkové rostliny podporují pozitivní pracovní atmosféru a motivují nás k lepším výkonům. Je dokázáno, že přítomnost rostlin uklidňuje a pomáhá nám cítit se dobře, a to kdekoliv. Studie nově otevřeného nákupního centra například ukázala, že poté, co byly v jeho prodejních prostorách a vestibulech umístěny rostliny, lidé jej začali navštěvovat častěji. Důvod? Rostliny navozují příjemnější atmosféru, rozjasňují prostředí a zvyšují kvalitu vzduchu.

Zeleň dokáže dodat pocit klidu
Sám sobě "doktorem"
- Různé druhy rostlin mají různé pozitivní vlastnosti. Dobré „čističky vzduchu“ jsou Nephrolepis exaltata, Ficus elastica, Hedera helix a Phoenix roebelenii.
- Mezi rostliny s vysokou spotřebou vody, které napomáhají zvýšit vlhkost vzduchu, patří kapradiny, okrasné traviny (např. Cyperus), fíkusy, břečťany, filodendrony, Spathiphyllum, Sparmannia africana, Howea forsteriana a banánovníky (Musa).
Ani při práci doma byste na rostliny neměli zapomínat
- Relaxační a estetické účinky mají všechny rostliny. Do kanceláře by si měl každý pořídit ty, které v něm vyvolávají nejpříjemnější pocity. U mužů budou favority rostliny, které nevyžadují přílišnou péči – například kaktusy, tlustice nebo Zamioculcas, u žen kvetoucí sezónní rostliny, hrnkové anturie, kalanchoe nebo exotické orchideje. Hezky se vyjímá i Pachira aquatica s propleteným kmínkem.
Nezapomeňte, že každá rostlina potřebuje přiměřený prostor, dostatek světla, vody a dalších živin. Před nákupem a výběrem zeleně se poraďte s odborníkem. Ten vám podle specifik kancelářských prostor navrhne konkrétní hrnkové rostliny, doporučí jejich rozmístění a poradí s potřebnou péčí.