vytisknout velikost písma Drvodělka: Jak žije tato velká, čmeláku podobná a nahlas bzučící včela samotářka?

S drvodělkami neboli samotářskými včelami se můžete na zahradě setkat od brzkého jara do časného podzimu, můžete je pozorovat, jak pomalu a hlasitě přelétají z květu na květ. Není třeba se bát, drvodělky jsou velmi bojácné.

Drvodělky se k nám dostaly z jihu: Milují slunce, teplo a sucho

Drvodělky jsou samotářské včely, které jsou hojnější v jižní Evropě, s oteplujícím se klimatem se však čím dál častěji objevují i u nás. Mají rády teplo, sucho a dostatek slunce. Nejprve se objevily na jižní Moravě, kde začaly osidlovat příhodné biotopy, nyní jsou i v Čechách. Žijí zde dva druhy těchto včelích samotářek – drvodělka fialová (Xylocopa violacea) a drvodělka potulná (Xylocopa valga). Jsou si dost podobné a od sebe je rozezná jen odborník.

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Drvodělky se podobají spíše čmelákům, protože jsou velké a navíc hlasitě bzučí. Dorůstají délky 3 centimetrů, mají zavalitý zadeček, ale na rozdíl od čmeláků jsou drvodělky černé a jejich křídla hází modré a fialové odlesky. Na těle i zadečku mají drvodělky černé chloupky. Je to největší samotářská včela – nežije ve společenstvích jako známá včela medonosná, nemá dělnice a hnízdo si buduje každá samička sama. Drvodělky nepatří mezi agresivní hmyz, dá se říct, že jsou bojácné. Jakmile vidí člověka, odlétají, z květů je často vyženou obyčejné včely i vosy.

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Drvodělky potřebují dřevo na hnízdění a potravu

Včely samotářky nenabízí žádný přímý užitek – včelí med ani vosk od nich nedostaneme. Jejich přítomnost na zahradě zaručuje opylení květů a nabízí zajímavou podívanou. Aby se u vás na zahradě drvodělky usadily, potřebují specifické podmínky, mají totiž rády přírodní zahrady, přitom ale potřebují klid a dostatek potravy.

Samička si vrtá otvory do kusů dřeva, nejlépe do dřeva odumřelých listnatých stromů s měkkým dřevem, do kterých snáší vajíčka. Nejraději má, když je dřevo již trochu ztrouchnivělé. Nejlepší dřevo nabízí jabloň a dále olše, vrba či mladý topol. Samička do dřeva vykusuje až 30 centimetrů dlouhé chodby. Do tvrdšího dřeva je možné včelám dírky předvrtat. Samotné hnízdo je jako chodbička ve dřevě, která má několik komůrek. Do nich včela nanosí potravu v podobě pylu a nektaru, kterou požírají larvy – bílí červi.

Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

Drvodělkám chutnají ovocné stromy

Aby se včelám dobře dařilo, potřebují místo, na které svítí slunce a tedy je na něm teplo a zároveň je v blízkosti dostatečný zdroj potravy – a to jak nektar pro dospělé tvora, tak pyl pro vyvíjející se plod. Protože drvodělky pochází z jižní Evropy, určitě ocení, pokud na zahradě budete pěstovat rostliny ze Středomoří, rostliny, které patří do stepní či polostepní vegetace. Podle odborníků si pochutnají na květech višně turecké, vistárie, akátu, čistce, šalvěje a na podzim bodláku.

Opylovači: od včely až po kolibříka

Opylovači: od včely až po kolibříka

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada