vytisknout velikost písma Pozvěte na svou zahradu krásnou včelu samotářku

S drvodělkami neboli samotářskými včelami se můžete na zahradě setkat od brzkého jara do časného podzimu, můžete je pozorovat, jak pomalu a hlasitě přelétají z květu na květ. Není třeba se bát, drvodělky jsou velmi bojácné.

Drvodělky jsou samotářské včely, které jsou hojnější v jižní Evropě, s oteplujícím se klimatem se však čím dál častěji objevují i u nás. Mají rády teplo, sucho a dostatek slunce. Nejprve se objevily na jižní Moravě, kde začaly osidlovat příhodné biotopy, nyní jsou i v Čechách. Žijí zde dva druhy těchto včelích samotářek – drvodělka fialová (Xylocopa violacea) a drvodělka potulná (Xylocopa valga). Jsou si dost podobné a od sebe je rozezná jen odborník.

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Drvodělky se podobají spíše čmelákům, protože jsou velké a navíc hlasitě bzučí. Dorůstají délky 3 centimetrů, mají zavalitý zadeček, ale na rozdíl od čmeláků jsou drvodělky černé a jejich křídla hází modré a fialové odlesky. Na těle i zadečku mají drvodělky černé chloupky. Je to největší samotářská včela – nežije ve společenstvích jako známá včela medonosná, nemá dělnice a hnízdo si buduje každá samička sama. Drvodělky nepatří mezi agresivní hmyz, dá se říct, že jsou bojácné. Jakmile vidí člověka, odlétají, z květů je často vyženou obyčejné včely i vosy.

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Drvodělky potřebují dřevo na hnízdění a potravu

Včely samotářky nenabízí žádný přímý užitek – včelí med ani vosk od nich nedostaneme. Jejich přítomnost na zahradě zaručuje opylení květů a nabízí zajímavou podívanou. Aby se u vás na zahradě drvodělky usadily, potřebují specifické podmínky, mají totiž rády přírodní zahrady, přitom ale potřebují klid a dostatek potravy.

Samička si vrtá otvory do kusů dřeva, nejlépe do dřeva odumřelých listnatých stromů s měkkým dřevem, do kterých snáší vajíčka. Nejraději má, když je dřevo již trochu ztrouchnivělé. Nejlepší dřevo nabízí jabloň a dále olše, vrba či mladý topol. Samička do dřeva vykusuje až 30 centimetrů dlouhé chodby. Do tvrdšího dřeva je možné včelám dírky předvrtat. Samotné hnízdo je jako chodbička ve dřevě, která má několik komůrek. Do nich včela nanosí potravu v podobě pylu a nektaru, kterou požírají larvy – bílí červi.

Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

Drvodělkám chutnají ovocné stromy

Aby se včelám dobře dařilo, potřebují místo, na které svítí slunce a tedy je na něm teplo a zároveň je v blízkosti dostatečný zdroj potravy – a to jak nektar pro dospělé tvora, tak pyl pro vyvíjející se plod. Protože drvodělky pochází z jižní Evropy, určitě ocení, pokud na zahradě budete pěstovat rostliny ze Středomoří, rostliny, které patří do stepní či polostepní vegetace. Podle odborníků si pochutnají na květech višně turecké, vistárie, akátu, čistce, šalvěje a na podzim bodláku.

Opylovači: od včely až po kolibříka

Opylovači: od včely až po kolibříka

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Česnek podivný: Jak si na něm pochutnat

Máte rádi jarní bylinky a zkoušíte jimi obohatit své pokrmy? Pak si nenechte ujít česnek podivný, jehož listy i pacibulky vám určitě zachutnají. Chuťově i vůní se podobají česneku medvědímu a mají stejné léčivé účinky.

10.  4.  2021 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |