vytisknout velikost písma Pozvánka na výlet: Flora Olomouc

Žádný milovník květin ani zahrádkář si nenechá ujít úžasnou přehlídku květin spojenou s trhy na Výstavišti Flora Olomouc. Nezapomeňte, že letošní výstava je právě přede dveřmi.

Kromě výstavy samotné nabízí město Olomouc i další možnosti, jež stojí za zhlédnutí. Páté největší město v České republice ležící přímo v srdci Moravy je právem nazýváno „perlou na zelené podušce“. Dvakrát ročně rozkvetou na olomouckém výstavišti miliony květin, zavoní a zazelenají se překrásné parky, které se rozkládají na místech kdysi sužovaných válečnými potyčkami – na městských hradbách. 

Klepněte pro větší obrázek
Víte, kam zamířit po návštěvě výstavy? foto: www.flora-ol.cz  

Olomoucké parky dýchají historií

Olomoucká pevnost je již dávnou minulostí. Kdysi se skládala z velmi silného vnitřního opevnění s moderními přičleněnými pevnůstkami, z nichž se dochovala Terezská brána z roku 1752. Staré hradby podlehly zubu času a nyní se na jejich místě rozkládá prstenec městských parků, které tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou. 


Budování parkových ploch začalo až na nátlak olomouckých měšťanů. Tehdy se původně holá plocha okolo hradeb stala překrásnou alejí s lípami a kaštany. Vznikla Rudolfova alej, první olomoucký park v prostorách dnešních Smetanových sadů, o nějž se zasloužil olomoucký arcibiskup, arcikníže Rudolf Jan Habsburský. Dnešní podoba Smetanových sadů je spojena s budováním tradice květinových výstav Flora Olomouc. 

Klepněte pro větší obrázek
Udělejte si čas na procházku hlavní alejí ve Smetanových sadech; foto: www.flora-ol.cz 

Přibyly nové pavilony, pěší lávka i cyklistické stezky, jež jsou součástí sadů dalších – Čechových. Jejich vzniku předcházelo Jánské stromořadí, které dnes tvoří základ dnešních Čechových sadů. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století vznikl park Bezručovy sady, ten navazuje na historické jádro města. Najdete zde botanickou zahradu a unikátní rozárium se sbírkou více než šesti set odrůd růží od velkokvětých, sadových, pnoucích, pokryvných až po původní botanické druhy. 

Skleníky plné pokladů

Nejvýznamnějším ze sbírkových skleníků je palmový, který byl vybudován ve Smetanových sadech. Je stále vyhledávaným cílem návštěvníků olomoucké botanické zahrady, jejíž je součástí. A není divu, vždyť kde jinde můžeme spatřit desítky druhů palem, z nichž některé zde byly přesazeny ještě z původní městské oranžérie z poloviny devatenáctého století.  

Klepněte pro větší obrázek
Okouzlí vás hmyzožravé rostliny; foto: www.flora-ol.cz 

Exotickou květenu doplňují cizokrajní živočichové a ojedinělé akvaterárium s florou a faunou řeky Amazonky. V kaktusovém skleníku objevíte při troše štěstí ostnáče z rodu Astrophytum, které pocházejí od Alberto Vojtěcha Friče, proslulého českého botanika a cestovatele. 

Subtropický skleník, nazývaný také citrusový, je vyhrazen především rostlinám z oblasti Středomoří a Malé Asie včetně mandarinek, citronů a pomerančů. Je v něm umístěna zajímavá kolekce hmyzožravých rostlin ze sbírek botanické zahrady olomoucké Univerzity Palackého.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Květ Viktorie královské je malým svátkem; foto: www.flora-ol.cz 

Vzácné druhy rostlin můžete obdivovat i v dalších sklenících – tropickém a subtropickém. V pěti vzájemně propojených bazénech rozkvétají tropické lekníny, z nichž obzvláštní přízni návštěvníků se těší největší z nich, Victoria regia. Letošní zážitek už bohužel nestihnete. Vzácná Victoria kvete pouze jednu noc a návštěvníci ji mohli spatřit již v červenci.  

Ve výstavním areálu nuda nehrozí

První výstava se v areálu nynějšího olomouckého výstaviště ve Smetanových sadech konala před devětačtyřiceti lety. Letošní letní etapa mezinárodní zahradnické výstavy Flora Olomouc se návštěvnické veřejnosti otevře právě dnes.

Po celou dobu výstavy bude návštěvníkům přístupna jak botanická zahrada výstaviště s rozáriem, tak i rozsáhlé alpinum na terase pevnostního valu. Dominujícím prvkem jsou zakrslé jehličnany, z nichž k nejzajímavějším patří borovice Pinus strobus 'Pumila', Pinus parviflora 'Adcocks Dwarf' a kalifornská Pinus aristata s pryskyřičnými výpotky na jehlicích. Tento druh, jehož domovinou jsou severoamerické Skalisté hory, reprezentuje nejstarší stromy světa, které se dožívají věku až čtyř tisíc let.

Klepněte pro větší obrázek
Růže jsou právě v květu; foto: www.flora-ol.cz 

Další ze zajímavostí je například z Dálného východu pocházející jehličnan Microbiota decussata, barvící se v zimě dobronzova. A kdyby začalo pršet, můžete navštívit jedinečný palmový skleník, kde poprvé po několika letech rozkvetla Agave filifera. Podle pracovnice skleníků Hany Tunkové je to vzácnost: „Od doby výsadby v palmovém skleníku nám ještě žádná z agáve nevykvetla.” 

Vzácnosti z kontinentu „za velkou louží“

Ano, i takové dobrodružství můžete zažít v olomoucké zahradě. Najdete je mezi Smetanovými sady v těsném sousedství tropických skleníků Flory Olomouc a železniční tratí. Tam se nachází botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kde se pěstuje asi patnáct set druhů rostlin.

Sortiment pěstovaných druhů reprezentuje velká část středoevropské květeny a značná pozornost je věnována floře severovýchodní části Severní Ameriky. Nyní v srpnu bude zajímavá expozice věnovaná prérijní americké květeně, jako jsou různé hvězdnice s bílými až fialově modrými květy, žlutě kvetoucí Verbesiny, žlutě až žlutooranžově kvetoucí Rudbeckie, nachově až purpurově kvetoucí vysoké Vernonie, fialově kvetoucí Verbena stricta a Amorpha canescens. Ze žlutě kvetoucích rostlin zaujme svou štíhlou habituální vzdušností a světlou barvou velkých květů až dva metry vysoká Ratibida pinnata.

Klepněte pro větší obrázek
Exempláře v kaktusovém skleníku vzbuzují úžas; foto: www.flora-ol.cz 

Další významnou plochou nejstarší moravské botanické zahrady je slatiniště, na němž byla shromážďěna živá sbírka květeny slatinných mokřadů. Upoutá vás zde například velký porost kriticky ohrožené přesličky Hippochaete variegata či vzrostlé keře břízy Betula humilis, která již ve volné přírodě střední Evropy zcela vymizela. 

Tip na výlet aneb Až pojedete domů

Arboretum v Bílé Lhotě je ojedinělou sbírkou vzácných dřevin. Bylo založeno před více než tři sta lety. Nejvýznamnějším majitelem zámečku s přilehlým parkem byl nadšený a uznávaný dendrolog Quido Riedl.

Klepněte pro větší obrázek    
V arboretu objevíte romantická zákoutí; foto: www.volny.cz/arboretum

Klepněte pro větší obrázek
Dýchne na vás renesance; foto: www.volny.cz/arboretum

Na ploše necelých tří hektarů působivého parku soustředil téměř pět stovek druhů a forem okrasných dřevin. Do dnešních dnů se z výsadeb Quido Riedla zachovala téměř polovina exemplářů a bylo vysazeno téměř tři sta dalších.

Klepněte pro větší obrázek     Klepněte pro větší obrázek    
Magnoliové poupě trošku jinak                    Na jaře můžete obdivovat i sazaník květnatý; foto: foto: www.volny.cz/arboretum                                          

Arboretum je pro veřejnost otevřeno denně mimo pondělí, a to od osmi do osmnácti hodin. Vstupné je spíše symbolické – pro dospělé za dvacet a pro děti za deset korun. Do Bílé Lhoty se dostanete za necelou půlhodinku. Autem je to pouhých pětadvacet kilometrů po silnici R 35.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

13.  3.  2019 |
Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok o…

Právě teď je ten pravý čas. Levandule odkvétá a správný řez ovlivní nejen její tvar a vzhled, ale i to, kolik květů a v jaké kvalitě bude napřesrok mít.

17.  7.  2018 |
Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři nenávidí a vegetariáni milují

Jak vypadá bršlice. Plevel, který zahrádkáři …

Každý zahrádkář zná tento úporný plevel a nejeden s ním bojuje celá léta. Lze se bršlice zbavit a je opravdu tak nebezpečná, jak se obecně tvrdí?

12.  3.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu: Kde a za kolik koupit truhlíky?

I balkon v paneláku můžete proměnit v zahradu…

Také každé jaro a léto litujete, že nebydlíte v rodinném domku, ale máte k dispozici jen malý balkon? Nevadí, i tak si můžete vytvořit krásnou zahrádku. Inspirujte se nabídkou truhlíků a květináčů z obchodů. Samozřejmě je můžete umístit i na terasu nebo do zahrady.

15.  3.  2019 |