Milí čtenáři, pokud si budete chtít před úterním svátečním dnem trošku oddechnout, nabízí se skvělá příležitost v podobě pálení čarodějnic, které pořádá snad každá obec v naší zemi.
Zajímavé bude zajisté i pálení v Botanické zahradě hlavného města Prahy:
„Ropucha sedící na levém rameni čarodějnice je jednou z podob, přisvojenou ďáblem…,“ píše se v čarodějnických knihách. V Botanické zahradě hl. města Prahy se konečně poslední dubnový den ukáže, kdo a komu na ramenou sedí...
Košťata vezměte rozhodně s sebou...
Každoroční čarodějnický slet se uděje 30. dubna na venkovní expozici botanické zahrady, začínáme v patnáct hodin. „Sabaty a extáze čarodějnic a vlkodlaků se sice běžně odehrávají v tajnosti nebo jen v malých skupinkách kompliců, ale my už se nehodláme skrývat,“ odhodlaně tvrdí jedna z vysoce postavených trojských čarodějnic Lusila Trusomilná. Podle druhé, Hanimíry Svatouškové jsou do Troji zváni všichni ti, kdož chtějí za šumného zvuku kapel Luna Blue a Reskata strávit příjemný večer s posezením nebo i tancem u ohně a opékáním špekáčků. Malé i velké krasavice s bradavicí (nebo bez) mohou využít neodolatelné nabídky Salonu U Bradavice. Podle obou organizátorek nejlépe uděláte, pokud přijdete v maskách (tedy v civilu). U nezletilců je požadován doprovod minimálně jednoho staršího smrtelníka. Občerstvení zajištěno!
Určitě víte, že:
- U čarodejnic se většinou předpokládal neobvykle dlouhý život, nikdy ne nesmrtelnost.
- Čarodejnice často sloužily temným silám (třeba ďáblům), jindy jejich chování bylo motivováno vlastním prospěchem.
- Víra v čarodějnictví obsahuje přesvědčení, že existují způsoby, kterými lze ovládat druhé lidi.
- Čarodějnické procesy byly v českých zemích ojedinělé. Jediným územím, které významněji postihly, bylo Jesenicko a Šumpersko. Během 17. století zde bylo upáleno asi sto lidí.