vytisknout velikost písma Poznejte svět begonií zblízka, zbývají dva dny

Zítřejším dnem skončí výstava begonií, kterou v srpnu uspořádala Botanická zahrada hlavního města Prahy. Pokud si tuto akci nechcete nechat ujít, navštivte skleník fata Morgana, otevřen bude dnes i zítra od 9.00 do 19.00 hodin.

Begonie patří k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám – skoro každý už někdy begonii doma měl a pěstoval, ale málokdo asi tuší, o jak bohatou a pestrou skupinu se jedná. Tropický a subtropický rod Begonia totiž obsahuje více než 1 500 druhů a každým rokem se objevují nové.

Z tohoto bohatství se pěstuje jen malá část, odhadem asi 200 až 250 druhů a několik stovek kříženců. Výstava ve skleníku Fata Morgana nabízí k prohlédnutí alespoň část z těchto krásných rostlin, ukrývaných v šeru tropických deštných lesů a v mechovém podrostu mlžných horských pralesů.

Co o begoniích možná nevíte:

  • Jejich domovem je téměř celý svět – rostou ve Střední a Jižní Americe od severního Mexika po Bolívii a Paraguay, ve vlhčích oblastech střední a jižní Afriky, na Madagaskaru, Sokotře i Srí Lance, v jihovýchodní Asii od Indie přes Himálaj, Čínu, Malajsii, Sundské ostrovy až po Novou Guineu a tichomořské ostrovy. Jen v Austrálii žádný původní druh není.
  • V přírodě obývají velmi rozmanitá stanoviště – od temného zastíněného podrostu deštného lesa horkých tropických nížin až po suché polopouštní oblasti. Nemálo druhů se vyskytuje i v tropických a subtropických horách, kde teploty klesají až k bodu mrazu.
  • Některé druhy potřebují nedotčený primární prales, jiné obsazují narušená místa na svazích podél cest, kde mají dostatek světla a chybí konkurenční rostliny. Zvlášť jemné a citlivé druhy rostou na okrajích řek nebo v okolí vodopádů, dost begonií roste petrofyticky – na severně orientovaných kamenech a skalách ve vrstvě mechu, několik druhů i epifyticky – na stromech.
  • Begonie jsou mezi širokou veřejností známé především jako okrasné rostliny, ale několik druhů má i praktické použití. Mrazuvzdorný druh Begonia grandis se dříve využíval v čínské medicíně, z dalšího čínského druhu Begonia fimbristipula se vyrábí čaj. Řapíky středoamerického druhu Begonia nelumbifolia sbírají místní obyvatelé jako zeleninu a podobně se využívá několik dalších druhů.
  • Žvýkání čerstvých listů pomáhá obyvatelům Sokotry zahánět žízeň, nakládané je pojídají zvláště ženy a děti, které oceňují jejich citronově nakyslou chuť, zvláště v době, kdy neplodí oblíbené tamarindy. Drť z listů se přidává do mléka, aby začalo rychleji kysat. Před příchodem moderní medicíny se listy begonie užívaly i proti malárii.

Foto: Profimedia

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci