Nákup jednoúčelového stroje na úklid sněhu se v posledních letech nevyplatí, protože sněhu je málo. Dobrým řešením jsou adaptéry pro zahradní techniku, jež představují méně náročnou investici.
Přemýšlejte o návratnosti financí
Pokud vlastníte zahradní traktor a chcete v zimě uklízet sníh bez námahy, na jednoúčelovou sněhovou frézu rovnou zapomeňte. Takový stroj zbytečně zatíží vaši peněženku a musíte o něj v pravidelných intervalech pečovat. A když nenapadne sníh, fréza zůstane stát v garáži nevyužitá.

Stavebnice poslouží spolehlivě po celý rok; foto: www.vari.cz
Stavebnice rovná se perfektní investice
K valné většině dnes prodávaných zahradních traktorů seženete dvoustupňovou sněhovou frézu, shrnovací radlici, zametací kartáč, a dokonce i sypací vozík pro udržování komunikací ve sjízdném stavu. Navíc při celoročním provozu stroje se vám rychleji vrátí částka vložená do nákupu a adaptéry zaberou podstatně méně místa.
Některé stavebnicové bubnové sekačky a malotraktory snadno přeměníte na výkonný zimní stroj, přičemž rozsah využitelnosti je ještě mnohem větší než u výše zmíněných zahradních traktůrků a riderů.
,,Skládačky“ jsou čím dál více oblíbené, čemuž odpovídá i možnost jednotlivé systémy kombinovat mezi sebou. Cena přípojných zařízení bývá oproti zahradním traktorům zhruba poloviční.

Mulčovač snadno přeměníte na výkonnou jednotku pro uklízení sněhu; foto: www.vari.cz
Zimní úklid bez kompromisů
Na zimní práce spojené s úklidem sněhu se zvláště dobře osvědčily jednoosé malotraktory s připojením nástavců přes krátkou kardanovou hřídel. Díky tomu, že zde nejsou použita žádná kompromisní řešení, má celý stroj velmi dlouhou životnost a nenáročnou údržbu.
Převod pohonu mezi motorem a pracovním nářadím zajišťuje odolná převodovka vybavená šnekovým převodem a předním aktivním vývodem. Při těžším nasazení je vhodná modifikace se zpětným chodem.
Hlavní výhodou oproti kultivátorům s pohonem typu řemen – řetěz je velmi rychlá přestavitelnost a univerzálnost. Na stroje se šnekovými převodovkami si vyberete z nesčetné škály různých strojů a zařízení, jež najdou uplatnění okolo domu po celý rok. Výměna pracovních adaptérů je velice rychlá a netrvá déle než jednu minutu.
Sněhová fréza pro malotraktor s odstředivou spojkou má záběr pětapadesát centimetrů a je dvoustupňová. Odhodí i těžký zledovatělý sníh a pro případ nárazu šneku na překážku je vybavena střižnými kolíky, jež zabrání poškození převodovky.
Radlice pro odhrnování sypkých hmot je určena pro všechny typy převodovek, dokonce je nabízena i k silnějším mulčovacím sekačkám. Při použití radlice nezapomínejte na montáž přídavných závaží, které zvýší hmotnost stroje a tím jeho adhezi. Na převodovky bez vývodové hřídele je zapotřebí zvláštního zapojovacího zařízení montovaného místo závěsu pro oboustranný pluh.
Posledním v zimě využitelným strojem je válcový zametací kartáč se šíří záběru jeden metr. Existuje v letním a zimním provedení. Jediný rozdíl mezi nimi je v tom, že letní provedení má sběrací box a kropicí systém včetně čerpadla.
Příslušenství traktorů a riderů
Základním prvkem pro připojení příslušenství je přední nebo zadní závěs. Pro sněhovou frézu a zametací kartáč se používá závěs pro připojení aktivních strojů.
Sněhová fréza je dvoustupňová, vybavená naklápěcím komínkem pro změnu směru odhozu hmoty. Při její koupi doporučuji traktor vybavit přídavnými závažími a řetězy na zadní kola.Záběr frézy se pohybuje okolo jednoho metru.

Rider s pohonem na všechna kola zvládne i nejnáročnější úkoly; foto: www.stiga.com
Shrnovací radlice je zdaleka nejpoužívanějším nástrojem na předním závěsu. Shrnování sněhu radlicí je vhodné pouze pro výkonnější traktory a ridery s pohonem na všechna kola. Její pracovní záběr je metr a více podle výrobce. Radlice patří mezi cenově výhodná řešení tam, kde napadne nikterak velké množství sněhu.
Čelní zametací kartáče jsou dostupné ve dvou modifikacích. První je určen pro pohon od motoru traktoru pomocí klínového řemene a je prakticky bezúdržbový.
Některé typy zahradních traktorů, vyráběných u nás, využívají k jeho pohonu samostatný jednoválcový spalovací motor umístěný nad kartáčem. Toto je druhé, náročnější provedení.
Hodí se pro častější používání. Kartáč uplatníte nejen v zimě, ale po celý rok při úklidu. V zimním období je určen k odklizení slabé vrstvy lehkého, nezmrzlého sněhu.
Se sypacím vozíkem v zimě posypete chodník a v létě ho můžete nasadit při ošetřování pěstěných trávníků. Existují i provedení s válcem, jenž je poháněn elektromotorkem.
Pokud nenapadne sníh, rider využijete i na jiné práce; foto: www.stiga.comKolik to bude stát?
Udělejte si obrázek o tom, kolik za jednotlivé stroje utratíte peněz. Pokud už některý z nich vlastníte, stačí, abyste dokoupili příslušenství, a budete vybaveni.
Stavebnicový malotraktor s odstředivou spojkou a ležatým motorem OHC, převodovka rychlost vpřed i vzad, vypínatelný náhon, šípová kola (cena 40 500 korun a více dle provedení):
- fréza sněhová dvoustupňová (19 000 korun);
- kartáč válcový zimní (24 500 korun);
- radlice čelní (4 500 korun);
- sypač nesený (20 000 korun);
- převodovka bez vývodové hřídele se třemi rychlostmi a zpátečkou (20 000 korun);
- adaptér pro zapojení radlice pro převodovku bez vývodu (2 500 korun).
Stavebnicový kultivátor s převody řemeny a sekundárním řetězem, horizontální motor OHV, dvě rychlosti vpřed a jedna vzad (26 400 korun):
- fréza sněhová dvoustupňová (19 000 korun);
- kartáč válcový (24 500 korun);
- radlice čelní (3 500 korun);
- rozmetadlo nesené (8 500 korun);
- redukce rychlosti (od 2 700 korun).
Zahradní rider s pohonem 4 x 4, dvouválcem OHV, hydropojezdem a kloubovým řízením (125 000 korun):
- fréza sněhová dvoustupňová (40 000 korun);
- kartáč válcový (45 000 korun);
- radlice čelní (10 000 korun);
- sypač nesený (38 000 korun);
- sněhové řetězy (3 000 korun).