vytisknout velikost písma Poznáte rozdíl mezi petrželí a pastinákem? Ochutnejte ho, stojí za to!

Vypadá jako petržel, ale petržel to není. Chutná jako mrkev, ale mrkev to není. Co je to? Správně, je to pastinák. Receptů je na něj mraky, můžete ho upéct v troubě, udělat z něj pyré či krém nebo jsou z něj výborné chipsy. V polévce vám nahradí petržel.

Pastinák najdete i pod názvem pastiňák

Možná už se vám někdy stalo, že jste si přinesli z obchodu petržel a nakonec byli překvapeni její chutí, která se vůbec nepodobala tomu, co znáte. To proto, že jste si přinesli pastinák. Upozornit vás mohla nať, která na rozdíl od petržele u pastináku neroste po celém vršku kořene, ale vyrůstá z lehce prohloubeného středu. (Rozdíl najdete na obrázku v galerii.)

Chuť pastináku je jiná – sladší. Obsahuje totiž až třikrát více cukru než mrkev a dříve se používal i k slazení. Kromě toho má vysoký obsah vitaminu C, draslíku a látek s močopudným účinkem.

Petržel kořenová: jak ji pěstovat?

Petržel kořenová: jak ji pěstovat?


Pěstování je jednoduché

Sami si jej letos už nevypěstujete, protože semena klíčí i 21 dní, a proto se sází začátkem jara, když nastane příznivé počasí. Ale připravte se na něj na příští rok, protože jeho výhoda je, že vydrží dlouho čerstvý a oproti petrželi má více než dvojnásobné výnosy.

Jinak je ale jeho pěstování jednoduché a nepotřebuje příliš péče, takže jde o zeleninu vhodnou i pro zahradníky-začátečníky. Nejlepší je vysít jeho semena do takzvaných hrůbků, tedy dlouhých kupiček hlíny, které jsou od sebe vzdálené asi 40 centimetrů. Semena se vysazují ve dvou až třech řadách, protože pak má pastinák rovnější kořen a snáz se trhá. Až budou mít rostlinky tři až čtyři listy, je třeba je jednotit. Ve finále by jednotlivé rostliny měly být od sebe vzdáleny minimálně 15 centimetrů, aby měly dostatek prostoru.

Jak sklidit pozdní kořenovou zeleninu a jak ji správně uskladnit?

Jak sklidit pozdní kořenovou zeleninu a jak ji správně uskladnit?

Roste v téměř jakékoliv půdě, ale nejraději má hlubokou a úrodnou půdu na slunném místě. Pak je kořen krásně velký. Na stejném záhonu můžete pěstovat různé druhy salátů a ředkvičky. Salát vyroste dřív a ředkvičky před vyklíčením pastináku přesně vymezí řádek a sklidíme je současně.

Kořeny se dají sklízet už v červenci, ale lepší je počkat na dobu, kdy zaschne nať. První mrazík jim ještě zlepší chuť. Nejlepší je nechat je v záhonu a sklízet podle potřeby. Pokud to není možné, uskladníme kořeny na chladném místě a přihrneme zeminou.

I na malé zahradě, terase či v předzahrádce můžete pěstovat ovoce a zeleninu. Jak na to?

I na malé zahradě, terase či v předzahrádce můžete pěstovat ovoce a zeleninu. Jak na to?

Recepty na pastinák

Chcete-li jej vyzkoušet, máme pro vás tip na glazovaný pastinák.

Budete potřebovat:
kilo pastináku
150 gramů másla
lžičku kmínu
lžíci cukru moučka
60 mililitrů koňaku

Postup: Pastinák nakrájejte na širší plátky. V kastrůlku rozpusťte máslo, vmíchejte kmín, cukr a přidejte nakrájený pastinák. Lehce osolte. Duste asi 5 minut. Poté směs přesuňte do pekáčku, přelijte koňakem a pečte asi 15 minut při 160 stupních. Takto upravený se skvěle hodí jako příloha k masu.

Celer: pěstování od výsevu po sklizeň

Celer: pěstování od výsevu po sklizeň

Chipsy a pečený v troubě

Z pastináku můžete udělat i chutné chipsy, nakrájejte jej na zhruba půl centimetru silná kolečka a hoďte do friťáku nebo do hrnce s olejem. Abyste je pak nemuseli lovit po jednom, dejte do hrnce síto a pastinák do něj. Po osmahnutí kolečka vyklopte na talíř s ubrouskem, aby se přebytečná mastnota vsákla. 

Pastinák můžete nakrájet i na větší kousky a spolu s mrkví, dýní, batáty či další zeleninou upéct v troubě s trochou oleje, soli a bylinkami podle chuti. 

Další recepty z pastináku najdete ZDE

Bazalka: skvěle chutná, zázračně léčí

Bazalka: skvěle chutná, zázračně léčí

 

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci