vytisknout velikost písma Povedená rekonstrukce podkrovního bytu v Karlíně. Také byste tak chtěli bydlet? Inspirujte se

Zveme vás na prohlídku bytu, který se nachází v klidné části pražského Karlína. V galerii najdete fotky, jak byt vypadal před rekonstrukcí a jak vypadá dnes. V činžovním domě z konce 19. století vznikla před 20 lety půdní nástavba, ta nové majitelce bytu ale nevyhovovala, byt nebyl v obyvatelném stavu a nebyl ani prostorově dobře řešený. Proto ho předělala.

Již na první obhlídce místa bylo architektce zřejmé, že bude nutné upravit tepelný komfort a dispozice bytu, zejména vyřešit nevyhovující koupelnu a toaletu, která byla zcela nevhodně umístěna pod sešikmenou střechou v komoře.

"Přesunuli jsme toaletu a tím se povedlo do atypického prostoru původní komory umístit i koš na prádlo a pračku, která původně zabírala téměř čtvrtinu plochy již tak malé koupelny," vysvětluje architekta Petra Vasquez, která tímto v nové koupelně vytvořila prostor pro umístění pohodlné vany, umyvadla i radiátoru pro sušení ručníků. Užitnou hodnotu koupelny navyšuje střešní okno jímž do místnosti proniká denní světlo, současně slouží pro odvětrání vlhkosti. Okna v bytě jsou situována směrem na sever a jih, pro lepší klima v bytě byly do obytných místností instalovány klimatizační jednotky.

Mezonet umně kombinuje historické i moderní prvky. Stal se Interiérem roku

Mezonet umně kombinuje historické i moderní prvky. Stal se Interiérem roku

Majitelka si přála mít byt v retro stylu, proto je například v předsíni spirálový radiátor s povrchově vedenými přívody v mědi, na stěnách jsou osazeny kulaté porcelánové vypínače a zásuvky a jako obkladový prvek architektka zvolila porcelánovou mozaiku.

Bílý základ interiéru svěže doplňuje teple žlutá barva, která se objevuje v celém bytě, a dubové dřevo. Dveře do koupelny a na toaletu jsou opatřeny praktickým kulatým okénkem z neprůhledného satinovaného skla, které prosvětlením propojuje obě místnosti s chodbou.

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Kuchyň prošla velkou změnou

Dalším místem, které potřebovalo úpravy, byla kuchyň, kde došlo k několika důležitým funkčním změnám. Nové uspořádání odpovídá zásadám ergonomie, kuchyně je tedy složena v pořadí zleva – lednice, pracovní plocha, dřez, pracovní plocha, varná zóna, pracovní plocha. "Přesunem varné zóny pod okno odpadla nutnost instalace digestoře, současně je kolem varné desky více prostoru pro přípravu jídla," vysvětluje důvody úprav architektka.

Dalším změnou oproti původnímu rozložení kuchyně bylo začlenění lednice do kuchyňské linky, čímž se v rohu místnosti vytvořilo místo na malý rozkládací stůl a dvě židle.

Kuchyňská linka je neutrálně bílá s dřevěnou deskou, příjemně ji oživuje žlutá mozaika a retro doplňky. Aby se celková rekonstrukce zlevnila, jsou kuchyňské skříňky z Ikey, desku na míru osadil truhlář.

10 rad, jak v pohodě zvládnout rekonstrukci domu a ušetřit

10 rad, jak v pohodě zvládnout rekonstrukci domu a ušetřit

Kombinace nového a starého

Rozpočet rekonstrukce dále optimalizuje pečlivý výběr nového nábytku, ale také zachování stávajících využitelných prvků, například korpusu velké vestavné skříně v ložnici. Pohledový bok a dveře skříně v bílé barvě byly vyrobeny nově a opatřeny koženými úchyty.

Protože jde o půdní byt, jsou v interiéru viditelné trámy, které byly poškozené. Majitelka proto zvažovala nalakovat je bílým nátěrem, ale nakonec byly na návrh architektky opláštěny dubovým obkladem, který vyřešil nevyhovující vzhled a materiálově je propojil s podlahou. Po obložení působí trámy masivnějším dojmem, což interiéru celkově prospívá.

Tohle je dům roku 2020: Podívejte se, jak je krásně propojený se zahradou

Tohle je dům roku 2020: Podívejte se, jak je krásně propojený se zahradou

Byt se hodí do Karlína

Po rekonstrukci byt poskytuje moderní standart bydlení, přičemž použitými detaily a materiály navazuje na styl původní činžovní zástavby čtvrti pražského Karlína. Majitelka bytu měla jasnou představu o výši investic do úprav interiéru a původně neplánovala stavební změny. Ale nakonec si nechala poradit a změny dispozice bytu zásadně ovlivňují jeho užitnou hodnotu. Jde zejména o dispoziční změny příček, odpadů, vybourání dveří do obytného prostoru a instalaci nové podlahy. Nakonec se ale podařilo rozpočet dodržet jen s minimálním navýšením.

"Petra Vasquez mi pomohla vytvořit místo, kde mám vše, co potřebuji, a kde je mi dobře. A jsem ráda, že se tady dobře cítí i všichni ostatní, kteří se zatím v mém bytě na kratší i delší dobu ocitli. Myslím, že je to byt, který Karlínu sluší. Navzdory své moderní podobě má totiž jeho duši," zhodnotila majitelka bytu výsledek rekonstrukce. 

Petra Vasquez Studio

Studio se zaměřuje na rezidenční interiéry, kavárny, vegan bistra a relaxační prostory. Nabízí komplexní služby ve fázi návrhu i realizace, spolupracuje se zahradními architekty a dalšími odbornými profesemi. Doplňkově navrhuje originální prostorové instalace na pomezí architektury a scénografie, ve kterých zhodnocuje mnohaleté zkušenosti z oboru světelného designu, divadla a filmu.

www.petravasquez.studio

Jak vybudovat dům z kontejneru? Podívejte se do galerie pro inspiraci

Jak vybudovat dům z kontejneru? Podívejte se do galerie pro inspiraci

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace do domácnosti. Co vytáhnout po babičce?

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace d…

Pohovku nezměníme tak jednoduše jako účes nebo letní šaty. Ale pokud chystáte rekonstrukci nebo zvažujete, že nově vymalujete, není od věci vědět, co je zrovna in. Dobrou zprávou je, že v roce 2022 vás nikdo nepomluví, pokud vytáhnete staré křeslo, lampu a kupříkladu i výšivky. Nemáte doma schovaný starý ubrus po babičce? Nebo aspoň nějakou dečku? Pro inspiraci se podívejte i na video v úvodu článku a následnou galerii.

16.  1.  2022 |
Markéta Žídková
Domácnost
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

včera |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Chcete zeleninu v zimě i bez skleníku? Vyrobte si jednoduchý tunel za pár korun

Chcete zeleninu v zimě i bez skleníku? Vyrobt…

Jednoduchá konstrukce z kovových obručí a tkaniny pomůže nejen prodloužit vegetační období, ale dokáže zeleninu udržet v bezpečí před škůdci. Výhodou je snadná manipulace a nízká pořizovací cena.

21.  1.  2022 |
Lucie Kořistová
Fóliovník
Zahradnické tipy na zimu: Co můžeme pěstovat a vysévat v lednu a v únoru i u nás doma

Zahradnické tipy na zimu: Co můžeme pěstovat …

S příchodem nového roku se dny pomalu začaly prodlužovat. A i když to bude trvat ještě dlouho, než přijde jaro, zahradníci už nemusí sedět s rukama v klíně, ale mohou spustit přípravné práce na novou zahradní sezonu.

23.  1.  2022 |
Lucie Kořistová
Sazenice
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

30.  12.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářVýživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdci