vytisknout velikost písma Povedená rekonstrukce podkrovního bytu v Karlíně. Také byste tak chtěli bydlet? Inspirujte se

Zveme vás na prohlídku bytu, který se nachází v klidné části pražského Karlína. V galerii najdete fotky, jak byt vypadal před rekonstrukcí a jak vypadá dnes. V činžovním domě z konce 19. století vznikla před 20 lety půdní nástavba, ta nové majitelce bytu ale nevyhovovala, byt nebyl v obyvatelném stavu a nebyl ani prostorově dobře řešený. Proto ho předělala.

Již na první obhlídce místa bylo architektce zřejmé, že bude nutné upravit tepelný komfort a dispozice bytu, zejména vyřešit nevyhovující koupelnu a toaletu, která byla zcela nevhodně umístěna pod sešikmenou střechou v komoře.

"Přesunuli jsme toaletu a tím se povedlo do atypického prostoru původní komory umístit i koš na prádlo a pračku, která původně zabírala téměř čtvrtinu plochy již tak malé koupelny," vysvětluje architekta Petra Vasquez, která tímto v nové koupelně vytvořila prostor pro umístění pohodlné vany, umyvadla i radiátoru pro sušení ručníků. Užitnou hodnotu koupelny navyšuje střešní okno jímž do místnosti proniká denní světlo, současně slouží pro odvětrání vlhkosti. Okna v bytě jsou situována směrem na sever a jih, pro lepší klima v bytě byly do obytných místností instalovány klimatizační jednotky.

Mezonet umně kombinuje historické i moderní prvky. Stal se Interiérem roku

Mezonet umně kombinuje historické i moderní prvky. Stal se Interiérem roku

Majitelka si přála mít byt v retro stylu, proto je například v předsíni spirálový radiátor s povrchově vedenými přívody v mědi, na stěnách jsou osazeny kulaté porcelánové vypínače a zásuvky a jako obkladový prvek architektka zvolila porcelánovou mozaiku.

Bílý základ interiéru svěže doplňuje teple žlutá barva, která se objevuje v celém bytě, a dubové dřevo. Dveře do koupelny a na toaletu jsou opatřeny praktickým kulatým okénkem z neprůhledného satinovaného skla, které prosvětlením propojuje obě místnosti s chodbou.

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Kuchyň prošla velkou změnou

Dalším místem, které potřebovalo úpravy, byla kuchyň, kde došlo k několika důležitým funkčním změnám. Nové uspořádání odpovídá zásadám ergonomie, kuchyně je tedy složena v pořadí zleva – lednice, pracovní plocha, dřez, pracovní plocha, varná zóna, pracovní plocha. "Přesunem varné zóny pod okno odpadla nutnost instalace digestoře, současně je kolem varné desky více prostoru pro přípravu jídla," vysvětluje důvody úprav architektka.

Dalším změnou oproti původnímu rozložení kuchyně bylo začlenění lednice do kuchyňské linky, čímž se v rohu místnosti vytvořilo místo na malý rozkládací stůl a dvě židle.

Kuchyňská linka je neutrálně bílá s dřevěnou deskou, příjemně ji oživuje žlutá mozaika a retro doplňky. Aby se celková rekonstrukce zlevnila, jsou kuchyňské skříňky z Ikey, desku na míru osadil truhlář.

10 rad, jak v pohodě zvládnout rekonstrukci domu a ušetřit

10 rad, jak v pohodě zvládnout rekonstrukci domu a ušetřit

Kombinace nového a starého

Rozpočet rekonstrukce dále optimalizuje pečlivý výběr nového nábytku, ale také zachování stávajících využitelných prvků, například korpusu velké vestavné skříně v ložnici. Pohledový bok a dveře skříně v bílé barvě byly vyrobeny nově a opatřeny koženými úchyty.

Protože jde o půdní byt, jsou v interiéru viditelné trámy, které byly poškozené. Majitelka proto zvažovala nalakovat je bílým nátěrem, ale nakonec byly na návrh architektky opláštěny dubovým obkladem, který vyřešil nevyhovující vzhled a materiálově je propojil s podlahou. Po obložení působí trámy masivnějším dojmem, což interiéru celkově prospívá.

Tohle je dům roku 2020: Podívejte se, jak je krásně propojený se zahradou

Tohle je dům roku 2020: Podívejte se, jak je krásně propojený se zahradou

Byt se hodí do Karlína

Po rekonstrukci byt poskytuje moderní standart bydlení, přičemž použitými detaily a materiály navazuje na styl původní činžovní zástavby čtvrti pražského Karlína. Majitelka bytu měla jasnou představu o výši investic do úprav interiéru a původně neplánovala stavební změny. Ale nakonec si nechala poradit a změny dispozice bytu zásadně ovlivňují jeho užitnou hodnotu. Jde zejména o dispoziční změny příček, odpadů, vybourání dveří do obytného prostoru a instalaci nové podlahy. Nakonec se ale podařilo rozpočet dodržet jen s minimálním navýšením.

"Petra Vasquez mi pomohla vytvořit místo, kde mám vše, co potřebuji, a kde je mi dobře. A jsem ráda, že se tady dobře cítí i všichni ostatní, kteří se zatím v mém bytě na kratší i delší dobu ocitli. Myslím, že je to byt, který Karlínu sluší. Navzdory své moderní podobě má totiž jeho duši," zhodnotila majitelka bytu výsledek rekonstrukce. 

Petra Vasquez Studio

Studio se zaměřuje na rezidenční interiéry, kavárny, vegan bistra a relaxační prostory. Nabízí komplexní služby ve fázi návrhu i realizace, spolupracuje se zahradními architekty a dalšími odbornými profesemi. Doplňkově navrhuje originální prostorové instalace na pomezí architektury a scénografie, ve kterých zhodnocuje mnohaleté zkušenosti z oboru světelného designu, divadla a filmu.

www.petravasquez.studio

Jak vybudovat dům z kontejneru? Podívejte se do galerie pro inspiraci

Jak vybudovat dům z kontejneru? Podívejte se do galerie pro inspiraci

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na originální dřevníky, za něž se nebudete stydět

Jak uskladnit dřevo na topení? 30 nápadů na o…

Pokud doma topíte dřevem, určitě řešíte, kam a jak uskladnit palivové dříví. Dřevo se sice dá vyskládat do nevzhledných stěn, ale proč by vám měly hyzdit pozemek? Povyšte skládání dřeva na umění a své zásoby uchovávejte tak, aby vás pohled na ně těšil. Zapojit fantazii se vyplatí i v případě, že potřebujete uskladnit jen pár polínek na grilování.

21.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Palivové dříví
Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak jí vytvořit vkusný přístřešek

Potřebujete schovat popelnici? 25 nápadů, jak…

Bez ohledu na to, jak moc máte popelnici čistou, pořád je to jen nevzhledná nádoba, která ruší při pohledu na vaši krásnou a udržovanou zahradu. Změňte to a vybudujte přístřešek, na který bude určitě hezčí pohled. Prohledali jsme Pinterest a máme pro vás ty nejlepší nápady.

15.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Popelnice
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli nechat ujít?

Masopusty 2023 v ČR: Které byste si neměli ne…

Dlouho očekávané období veselení a hodování je tu! Pokud se rádi bavíte, milujete karnevaly, průvody masek a klasické české zabijačkové pochoutky, nenechte si ujít některý z masopustů, které se budou konat! Zmapovali jsme pro vás situaci po celé České republice a našli ty nejzajímavější.

24.  1.  2023 |
Kateřina HradováJakub Švec inf
MasopustZábavaVolný čas
Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, kterou zvládnete vytvořit sami

Květináč s mozaikou: Nádherná dekorace, ktero…

Mozaikový květináč je vkusnou dekorací, ale i úžasným dárkem. Vytvoříte ji snadno z obkladaček, které vám zbyly po rekonstrukci koupelny, zužitkovat můžete i rozbité porcelánové talíře či hrnečky.

14.  1.  2023 |
Lucie Kořistová
Mozaika