vytisknout velikost písma Potřebujete doma tmu? Vsaďte na zatemňovací závěsy či rolety. Jak je vybrat?

Ať už chcete doma absolutní tmu, nebo jen lehké příšeří, snadno najdete závěsy, které vaše potřeby vyplní. Jaký je mezi závěsy rozdíl?

V lidském těle probíhají stovky různých procesů, které jsou ve výsledku zodpovědné za to, jak náš organismus funguje. Podstatná část z nich je založená na přirozeném střídání světla a tmy, v každou denní dobu tělo produkuje jiné chemické látky. Pokud však ke střídání světla a tmy nedochází, organismus začne strádat, což se projevuje nejen větší únavou, ale později i obezitou, depresemi a vážnými nemocemi.

Paletovou postel zvládnete vyrobit i vy. Inspiraci najdete ve fotogalerii

Paletovou postel zvládnete vyrobit i vy. Inspiraci najdete ve fotogalerii

Pokud ale nemůžete využít přirozeného střídání světla a tmy, třeba proto, že děláte na směny, je potřeba vyřešit dostatečné odstínění denního světla, aby váš spánek byl kvalitní a tělo si mohlo odpočinout. K tomu poslouží zatemňovací závěsy či rolety.

Zatemněním oken můžete také regulovat teplotu v místnosti, což se během horkých letních dní rozhodně hodí. Kvalitní a světlo nepropustné tkaniny totiž zamezí průchodu slunečních paprsků, takže se vzduch v interiéru neohřívá. Než se pustíte do výběru těch správných zatemňovacích závěsů, změřte si velikost svých oken.

Novým králem mezi látkami je len. Jak ho použít v kuchyni, ložnici i na závěsy

Novým králem mezi látkami je len. Jak ho použít v kuchyni, ložnici i na závěsy

Můžete vybírat z několika typů závěsů

Dekorativní závěsy jsou sice pěkné, ale tmu vám doma nezařídí. Pokud opravdu potřebujete odstínit denní světlo, prozkoumejte modely závěsů, které to umožní.

Blackout model vás bude zajímat ve chvíli, kdy potřebujete zabránit úplnému pronikání světla z venku. Tedy zejména v okamžicích, kdy potřebujete spát přes den nebo když vám do oken celou noc svítí pouliční osvětlení či jiné světlo, které ani přes noc nezhasíná.

Proti hmyzu chrání okenní sítě. Jak je vybrat?

Proti hmyzu chrání okenní sítě. Jak je vybrat?

Blackout, který dokáže zcela zatemnit místnost, má na jedné straně světlo nepropustnou povrchovou úpravu, která bývá z gumy či plastu. Díky své úpravě tak jsou tyto závěsy dekorativní pouze z jedné strany, látka je tuhá a působí méně splývavým a spíše tuhým dojmem. Je třeba dobře vybrat střih závěsů.

Pokud zvolíte blackoutovou látku, dobře zaměřte okna. Byla by velká škoda, kdyby vám světlo pronikalo kolem závěsů, které jsou příliš krátké či úzké. Látka se hodí nejen na závěsy, ale například i na římské rolety.

Dimout model vás bude zajímat v okamžiku, kdy potřebujete získat v místnosti příjemné šero. U dimout závěsů se udává procentuální zastínění, čím větší číslo, tím větší tmu závěsy poskytují. Je ovšem třeba říct, že nejde o nějaké přesné měření, ale spíš subjektivní pocit. Záleží také na látce, z níž je závěs ušitý, protože světlé barvy zastiňují mnohem méně než tmavé.

Jak prát bílé ručníky a povlečení, aby zůstaly bílé

Jak prát bílé ručníky a povlečení, aby zůstaly bílé

Dimout závěsy jsou nejčastěji ušité ze tří vrstev, dvě krajní jsou dekorativní, prostřední je zastiňovací, většinou černá. Dimoutové závěsy jsou hezčí, měkčí, splývavější než blackoutové, poskytují ale menší tmu.

Chybí vám konzole? Vyzkoušejte roletu

Tvrdému spánku se nemusíte vyhýbat ani v případě, že z nějakého důvodu nemáte konzole, na které byste mohli pověsit závěsy. Zatemňovací rolety je možné sehnat v různých barvách a rozměrech, jejichž šířku si můžete navíc dále upravit podle potřeby, třeba zastřižením.

Některé rolety jsou navíc opatřeny i horními a bočními krycími lištami, které udržují tkaninu rolety napnutou a zabraňují průniku světla mezerami mezi oknem a roletou.

Při výběru látky či hotového produktu se nejprve podívejte proti světlu. Uvidíte, zda látka propouští světlo, či vůbec ne, a poznáte, zda bude vyhovovat vašim potřebám.

Jak zařídit obývací pokoj: Vsaďte na vzdušnost a praktičnost

Jak zařídit obývací pokoj: Vsaďte na vzdušnost a praktičnost

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny