vytisknout velikost písma Postřikovač vhodný pro zahrádkáře

Nezbytnou pomůckou k ošetření užitkových i okrasných rostlin je postřikovač. Bude se vám hodit nejen k aplikaci léčebných látek na zvolené exempláře, ale také k přihnojování na list nebo k rosení rostlin v pokoji, skleníku či zimní zahradě.

Vybrat si můžete z několika typů postřikovačů: pro interiér, jež jsou určeny k mlžení a rosení pokojových rostlin, pro zahradu, které jsou samozřejmě větší, či pro balkonové rostiny – v tom případě vystačíte i s plastovou lahví, k níž dokoupíte za pár korun mechanický rozprašovací adaptér.  

Nezapomeňte na předjarní ochranný postřik ovocných stromů

Nezapomeňte na předjarní ochranný postřik ovocných stromů

Postřikovač podle velikosti zahrady

Než se rozhodnete, do jakého postřikovače investujete, zvažte, co všechno budete chtít stříkat: pokud máte pár ovocných stromů a keřů, nějakou okrasnou zeleň a záhony trvalek, pořiďte si postřikovač alespoň desetilitrový. 

Na menší zahrádku bude stačit postřikovač s nádobou pěti či sedmilitrovou, pro postřik balkonových rostlin bohatě vystačíte s ručním postřikovačem dvoulitrovým. Do bytu pak můžete mít ještě menší postřikovač s obsahem do jednoho litru.  

Klepněte pro větší obrázek
I ten nejjednodušší postřikovač by měl být dobře rozebíratelný a snadno čistitelný 

Jaro je nejnáročnější

Postřiky ovocných stromů v předjaří a na jaře se provádí opakovaně, zaberou tedy více času. Oceníte při nich postřikovače s dvěma popruhy, jimiž si je připevníte na záda podobně jako ruksak. Přístroje s obsahem nižším než deset litrů mívají popruh jen jeden, a to k zavěšení přes rameno.  

Prázdný přístroj váží od necelého kilogramu (u nejmenších nádrží) až do pěti kilogramů u postřikovačů s dvacetilitrovou nádrží. Plný postřikovač se při ručním pumpování pěkně pronese, zvlášť jste-li žena, a ne silák Rambo. 

Potřebujete-li postřikovač s větší nádrží, vyberte si výrobce, jenž nabízí pro postřikovače podvozek na kolečkách pro snazší manipulaci při práci. Kvalitní přístroj vydrží roky a výdej navíc vás ušetří bolesti zad.  

Klepněte pro větší obrázek
Plastový postřikovač je lehký, ovládací rukojeť i popruhy umožňují práci jak pravákům, tak levákům 

Pro sadaře a vinaře něco motorového

S velkou okrasnou zahradou, ovocným sadem či kusem vinohradu se už bez pořádného postřikovače neobejdete. Postřikovač s dvacetilitrovou nádrží a motorovým pohonem by mohl být ten pravý.  

Dvoutaktní motory mají nízkou spotřebu, postřikovače jsou opatřeny nastavovacím ventilem, jímž upravujete provozní tlak. Manometrem jej můžete upravovat během práce, a provádět tak postřik v pravidelných dávkách.

Speciální motorové rosiče s dvoutaktním motorem a většinou patnáctilitrovou nádrží jsou vhodné právě pro velké plochy – vodorovný dosah postřiku je u těchto přístrojů deset až dvanáct metrů. 

Jen pár květináčů na balkoně?

Ani letničky v truhlících nebývají ušetřeny chorob a škůdců, proto by neměl ve vybavení pro balkon chybět malý ruční postřikovač. Může být tlakový – s pístem, jímž napumpujete nádržku, a pak pohodlně rozprašujete každým zmáčknutím páčky postřik. 

Mechanický rozprašovač mívá obsah do jednoho litru. Patří do kategorie nejlevnějších postřikovačů: ty neznačkové pořídíte už za padesát korun (i méně).  

Tlakové ruční postřikovače mívají nastavitelný proud vycházející z trysky: od střiku až po jemné mlžení, takže se hodí i k zálivce nejjemnějších výsevů a rosení pokojových květin. Většinou je pořídíte do dvou set korun.

Klepněte pro větší obrázek
Směrově nastavitelná tryska je výhodná také u malých postřikovačů 

Značkový postřikovač se vyplatí

Kdo chce ušetřit, většinou zjistí, že nejlevnější a jednoduchý postřikovač není to pravé. A protože zahrádkář (natož zahradník) většinou nezůstane jen u jednoho přístroje, měl by si dopřát kvalitní materiál i vybavení. 

Dobrý postřikovač s nerez trubkami (ani plastové trubky nejsou výjimkou) a vyměnitelnými tryskami už skýtá určitý komfort při ošetření rostlin. Zajímejte se při koupi, zda je možné také doplnit výbavu o nastavitelné trubky či hadice. 

Jiný typ trysek užijete při postřiku fungicidy, jiný na postřiky proti škůdcům; při postřiku herbicidy budete potřebovat trysku s krytem, nechcete si přece zničit všechno zelené. Důležitá je i délka hadice (trubek), abyste nemuseli s postřikovačem balancovat na žebříku.  

Klepněte pro větší obrázek
Rychlouzávěr je standardní výbavou všech větších postřikovačů 

Náhradní díly

Nic nevydrží věčně… U postřikovačů, jejichž životnost se počítá na léta, je třeba po čase vyměnit těsnění. Někdy se opotřebuje pérko rychlouzávěru, jindy je potřeba vyměnit trysku. Zajímejte se proto při koupi, jaká je dostupnost náhradních dílů. 

Dobrý a dražší postřikovač mívá doplňující sadu těsnění a trysek, běžně by měly být k dostání. Pokud vám prodejce tvrdí, že není problém koupit například těsnění, a přitom není schopen vám ho prodat zároveň s postřikovačem, nevěřte jeho slibům. 

Doplňky (a náhradní díly) k postřikovačům se většinou pohybují v cenových relacích od pár desítek korun do několika stokorun. Postřikovače bez možnosti servisu a opravy se sice mohou zdát výhodně levné, leč opak je pravdou.   

Klepněte pro větší obrázek
Ztracené sítko by neměl být problém dokoupit 

V tabulkách jsou uvedeny jen některé typy postřikovačů (výrobců je celá řada); snažila jsem se vybrat takové, k nimž jsou dostupné jak náhradní díly, tak doplňky.

Klepněte pro větší obrázek
Měděné trysky jsou odolné proti chemikáliím, přesto je potřeba je důkladně čistit po každém použití 

Rozhodně je lepší vybírat postřikovač buď v zahradnických centrech, nebo přímo u prodejce určité značky než v prodejně potřeb pro domácnost.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci