vytisknout velikost písma Postarejte se v zimě o pokojové rostliny

Je tu období, které nemají někteří lidé moc v lásce a které příliš nesvědčí ani pokojovým rostlinám. Přesto při správné péči přečkají celou zimu bez úhony i v méně příznivých podmínkách.

Pěstovat můžete cokoliv

Sortiment pokojových rostlin je velice bohatý: v bytě můžete pěstovat rostliny kvetoucí, ozdobné listem, palmy, kaktusy, sukulenty – každý má svoje oblíbence. Mnozí jsou přímo odborníky na pěstování orchidejí nebo bonsají, jiný zas pociťuje náklonnost k masožravým rostlinám. Všechny nejspíš krásně prospívaly až do září, jenže dny se krátí a tmy přibývá, takže bez nás si většina rostlin se změněnými podmínkami neporadí. 

Klepněte pro větší obrázek
Člověk musí vědět, co dělá; například zalévání tlustice přes zimu může být dobře míněno, ale rostlině uškodí

Chybami se člověk učí?

Rostliny vydrží hodně, ale přece jen má i jejich odolnost své meze. Vyvarujete-li se nejčastějších (a opakujících se) chyb, měly by být vaše pokojové rostliny zjara v dobré kondici a vystartovat s elánem do nové sezony. Nejběžnějšími chybami při přezimování jsou:  

 • Suchý vzduch – optimální vlhkost vzduchu pro pěstování běžných pokojových rostlin je kolem šedesáti procent. Ve vytápěném bytě dosahuje sotva třiceti až čtyřiceti procent a rostliny reagují žloutnutím a zasycháním listů, ve větší míře se mohou objevit i listoví škůdci.
 • Nedostatek světla – projevuje se blednutím listů a změnami jejich barvy (hlavně u rostlin pestrolistých nebo s okrasnými velkými listy).
 • Příliš vysoká teplota pro přezimování – většině rostlin stačí v zimním období teplota mezi patnácti až dvaceti stupni. Jsou-li rostliny teplem nuceny k růstu, při nedostatku světla se vytahují a slábnou.

Klepněte pro větší obrázek
Při dobré péči třeba i vám takto vykvete diefenbachie

 • Přílišná zálivka – čím nižší teplotu pro přezimování zvolíte, tím více musíte omezit zálivku. Pochopitelně, rostliny celoročně pěstované v obývané místnosti (kde je teplota vyšší) zalévejte více, ale nikdy nenechávejte vodu v podmisce déle jak dvě hodiny. V přelité zemině zahnívají kořeny rostlin.
 • Přihnojování v zimě není vhodné vůbec. Třebaže rostliny zůstávají zelené, procházejí určitým obdobím vegetačního klidu (nebo zklidněním) a nadbytečné živiny by nespotřebovaly.
 • Přesazování rostlin nechte na jaro, v zimě jim dopřejte klid.
 • Průvan při větrání v mrazivých dnech dokáže do druhého dne rostlinu nenápadně zlikvidovat.

Klepněte pro větší obrázek
Oranžově zářící květy projasní tmavé večery

Krok za krokem 

Není nic složitého uvedené chyby odstranit. Jak na to?

 • Suchý vzduch zvlhčí pokojové fontánky umístěné v blízkosti rostlin nebo na plato nasypané drobné oblázky s vodou. Na ně postavte květníky tak, aby nestály ve vodě. Odpařovaná voda rostlinám změní mikroklima na potřebnou vyšší vlhkost. Rostliny můžete také rosit nebo jim otírat listy navlhčenou houbou (tím je zbavíte i prachu a usnadníte jim dýchání). Neroste a neotírejte však rostliny s plstnatými listy.

Klepněte pro větší obrázek
I fíkus bude rád za vyšší vlhkost vzduchu 

 • Nedostatek světla vyřešíte umístěním rostlin na okenní parapet, tak, aby se listy nedotýkaly skla. V předjaří pozor na prudké slunce, mohlo by popálit listy.
 • Příliš přetopený pokoj nesvědčí v zimě ani vám, dokonce i teplomilným rostlinám vyhovuje teplota kolem dvaceti dvou stupňů.
 • Zálivku omezte tak, aby zemina v květináči stačila na povrchu oschnout. Fíkusy reagují na přemokření žloutnutím a opadem listů.
 • Průvan při větrání v mrazivých dnech ohrožuje rostliny umístěné na parapetu. Přeneste je po tu dobu jinam.

Máte doma palmy? 

Kdo má zimní zahradu, nemá s přezimováním palem starosti. Pokud vám ale nezbývá nic jiného než přestěhovat rostliny do bytu (nebo je celoročně v bytě pěstujete), dopřejte jim dostatek rozptýleného světla.

Klepněte pro větší obrázek
Palmy jsou drahé, byla by škoda o ně přijít

Palmy mají kořeny velice citlivé na chlad, nestavte proto během zimního období pěstební nádoby přímo na dlažbu nebo studený parapet. Podložte jim dno polystyrenem, korkem nebo jiným izolačním materiálem. Čím je místnost k přezimování chladnější (některým druhům vyhovuje pět až deset stupňů), tím více omezte zálivku. Někdy stačí listy pouze rosit vlažnou vodou a raději nezalévat vůbec. 

V teplých místnostech (kolem dvaceti stupňů) je potřeba v zimě palmy mlžit. Nestavte je ani do blízkosti radiátorů, z kterých jde sálavé teplo. Náročné jsou zejména mladé palmy v prvním roce svého života – potřebují celoročně stálou teplotu, ochranu před průvanem a stejnoměrnou, mírnou zálivku. 

Tlouštíci vydrží 

Také sukulenty prochází v zimě vegetačním klidem a spokojí se s nižšími teplotami kolem patnácti stupňů. Potřebují světlo, proto je dejte na okno. Nemusíte je téměř zalévat, shodí-li listy, přestaňte se zálivkou úplně.

Klepněte pro větší obrázek
Sukulenty vám ušetří práci

Pokud bude sesychat “tělo“ rostliny, potopte květináč na pár hodin z jedné třetiny do vody, aby se zemina nasákla. To postačí sukulentu k oživení a dalšímu čekání na jaro. 

Zimní královny 

Existují pokojové rostliny, které kvetou celoročně, jiné kvetou jenom v zimě. Pěstujete-li kapskou fialku (Saintpaulia), máte jednu z nejvděčnějších rostlin. Snáší dobře suchý vzduch a při teplotě kolem osmnácti stupňů v zimě pokvete. Plstnaté listy neroste a zalévejte ji až po částečném proschnutí substrátu. 

Klepněte pro větší obrázek
Krásu květů můžete prodloužit chladnější teplotou a mírnou zálivkou

Příjemnou ozdobou bytu jsou azalky a bramboříky, které spolehlivě pokvetou od podzimu do jara. Příčinou častého neúspěchu při pěstování je příliš vysoká teplota a nevhodná zálivka. Zvlášť azalky jsou chladnomilné, výborně kvetou mezi dvojitými okny, zimní slunko jim nevadí. Potřebují stále vlhký (nepřemáčený) kořenový bal, jinak shazují poupata i listy.  

Brambořík dokáže kvést od října do dubna, pokud má teplotu kolem šestnácti stupňů. Při vyšších teplotách vám odkvete mnohem rychleji. V době květu potřebuje zálivku vlažnou vodou a spodem nádoby – voda na hlíze je příčinou hniloby srdéčka. 

Domácí ježci pospávají

Kdo má pár kaktusů pro potěšení, nemusí pořizovat na přezimování speciální skleník. Nejdůležitější je pro ně nízká teplota, jinak by pokračovaly v růstu i bez zálivky. V bytě stačí přenést kaktusy do místnosti, kde se netopí a nemrzne.  

Klepněte pro větší obrázek
Kaktusy jsou nenáročné po celý rok

Nároky na přezimování jednotlivých skupin rostlin jsou seřazeny v následující tabulce:

Skupina rostlin Jméno Teplota (°C) Zálivka
Kvetoucí
Acacia mimóza 4–6 stupňů omezená
poznámka: kvete žlutě od září do března
Acalypha akalifa 16 stupňů mírná
poznámka: kvete červeně od února
Anthurium toulitka 15–18 stupňů stálá
poznámka: kvete celoročně, zálivka vlažnou vodou
Azalea azalka 10–12 stupňů mírná, stálá
poznámka: kvete po celou zimu do jara, nesmí přeschnout kořenový bal
Cyclamen persicum brambořík do 16 stupňů mírná, stálá
poznámka: kvete celou zimu, v teple rychle odkvétá
Saintpaulia kapská fialka kolem 18 stupňů mírná
poznámka: kvete celoročně i v zimě, nerosit listy
Palmy chladnomilné
Brahea   5–10 stupňů 1x měsíčně
Chamerops   5–10 stupňů 1x měsíčně
Phoenix datlovník 5 stupňů 1x měsíčně
Trachycarpus   5–10 stupňů 1x měsíčně
Washingtonia   5–10 stupňů 1x měsíčně
Palmy teplomilnější
Chamaedorea   12–15 stupňů občasná
Palmy teplomilné
Areka areka 16–18 stupňů mírná
Howeia   18 stupňů mírná
Cocos kokos 18 stupňů omezená
poznámka: raději rosit, nesnižovat teplotu
Phoenix r. datlovník 15 stupňů mirná
poznámka: vyšší teploty jsou vhodné pro P. roebelenii
Stálezelené a okrasné listem
Aucuba variegata aukuba 6–8 stupňů omezená
Codieum kroton 16–18 stupňů mírná
Dracaena dračinec 18 stupňů mírná
Ficus benjamina fikus 15–20 stupňů mírná
Hedera břečťan 10 stupňů omezená
Monstera   20 stupňů přiměřená
Pandanus pandán 18 stupňů mírná
Scheflera šeflera 12–16 stupňů mírná
Syngonium   18 stupňů přiměřená
Sukulenty a kaktusy
Aloe aloe 5–10 stupňů bez zálivky
Crassula tlustice 10 stupňů bez zálivky
Echeveria   5–10 stupňů bez zálivky
Haworthia havortie 10–12 stupňů minimální
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika