vytisknout velikost písma Pořizujeme zahradní nábytek

Na zahradě lze sedět na všem. K dispozici bývá špalek, lavička ze zbylých prken či stará kuchyňská židle od jídelního stolu. Že to není úplně nejlepší? Máte pravdu, všechno chce svoje, i nábytek na terasu nebo balkon.

Požadavky jsou nemalé

Před koupí si musíme uvědomit, co požadujeme od zahradního nábytku, a hlavně nesmíme z těchto požadavků příliš slevovat. Stává se, že nás okouzlí cena a líbivý vzhled (především tedy cena) a za dva roky budeme litovat, že jsme se nechali svést na scestí. Lépe investovat vyšší částku za kvalitní nábytek sloužící pak dlouhá léta než za levné posezení na dvě sezony. 

Klepněte pro větší obrázek
Základem je vědět, co přesně chcete; foto: www.nabytek-forliving.cz  

Co je hlavní

Nábytek bude stát povětšinou na terase (často nezastřešené), pod pergolou, na balkoně nebo přímo pod stromy v zahradě. Proto musí být pevný a trvanlivý, odolný proti povětrnostním vlivům; měl by se snadno udržovat a být i pohledný. Pokud vyberete takový, který neladí se zahradou nebo balkonem, bude působit jako pěst na oko. Podstatné je i to, aby splňoval ergonomické požadavky a byl pohodlný a bezpečný.

Na čem budeme odpočívat

Zahradní nábytek, to nejsou jen židle a křesla; patří sem i lavice, stoly, různé druhy servírovacích stolků, taburety, lehátka, zahradní lavicové houpačky, houpací sítě nebo závěsná křesla i protivětrné stěny. Prodávají se buď jednotlivé kusy, sestavy stolu a židlí s lavicemi, nebo si libovolně můžete zkombinovat takovou sestavu, jakou potřebujete. Něco jiného vyhovuje rodině s malými dětmi, jinou potřebu má rodina, kterou často navštěvují přátelé a příbuzní.  

Kam si co dáme?

Na malý balkon si určitě nepořídíme mohutnou sestavu (ani by se tam nevešla) – tady najde uplatnění plastový nebo hliníkový nábytek, který je lehký, snadno se s ním manipuluje, má stohovatelné židle a případně malý kulatý stolek.

Pokud nebudeme nábytek používat stále, je lepší pořídit takový, který lze složit – zabere tak opravdu málo místa. Na zastřešenou terasu nebo do zimní zahrady můžeme koupit proutěný, pokud střecha chybí, poohlédneme se po materiálu odolnějším, který vydrží i nepřízeň počasí.  

Dřevo je klasika

Nábytek z tuzemského dřeva je většinou zastoupen borovicí nebo smrkem – to je případ sestav prodávaných převážně ve velkých zahradnických centrech. Cena za sestavu dvou lavic a dvou křesel se stolem se pohybuje průměrně kolem deseti tisíc (pochopitelně jsou i levnější a dražší sety).

Smrkové dřevo potřebuje důkladnou impregnaci a povrchový nátěr, právě tak jako borovice, jinak bývá napadáno dřevokaznými houbami a škůdci. Odolný i proti nepřízni počasí je dub a modřín, akátové a cedrové dřevo může být považováno za levnější náhradu teaku, který je bezkonkurenčním materiálem pro nábytek do nepohody.  

Exotika

Bambusové stolky a křesla se uplatní na krytých terasách nebo v zimní zahradě, navíc je tento nábytek lehký, stabilní a bývá i ve skládacím provedení (další tip pro balkon). Ošetření bezbarvým ochranným lakem mu zachová původní barvu, pigmentované laky v různých odstínech bambus probarví a můžete si vybrat tak, aby ladil s ostatními doplňky. 

Příhodný je i ratan (rotang), také se mu říká Tarzanova liána – pokud si pořídíte takový nábytek, můžete ho usadit i v nekryté terase, kde vydrží občasné deště. Při dlouhotrvajících srážkách bude přece jen lepší zakrýt ho fólií nebo na čas uklidit pod střechu. 

Klepněte pro větší obrázek
Teakové dřevo vás přijde na nejvíc peněz, ale vydrží dlouhá léta bez úhony

Teakový nábytek je ze všech typů nejdražší; za sestavu dvou lavic, dvou křesel a stolu dáte kolem šedesáti tisíc. Kupujete si ale kvalitu, která se nedá s ničím srovnat. Samotné dřevo obsahuje tolik rostlinných olejů, že nepotřebuje žádnou impregnaci ani povrchovou úpravu lakem, a zvládne i pobyt pod sněhovou peřinou.

Dřevo je na dotek teplé, medová barva získá časem patinu do stříbrna. Pokud chcete uchovat medový odstín dřeva, ošetřete ho jednou ročně (v suchém stavu) před začátkem sezony teakovým olejem. 

Kovový nábytek se nehodí všude

Litinové lavičky kombinované se dřevem se hodí spíše do městského parku než do zahrady rodinného domu. Staré vily s rozsáhlou zahradou bývaly takovým nábytkem osazeny, tam by se tedy dal pořídit jako vzpomínka na staré časy. Vydrží roky a je prakticky bezúdržbový. 

Klepněte pro větší obrázek
Toto polohovatelné lehátko MBC-332 pořídíte za 1 850 Kč; foto: www.spsluzby.com

Lehký hliníkový nábytek v kombinaci se skleněnou deskou stolu nebo textilním „výpletem“ židlí bude vhodný spíš k bazénu a k jednoduchým, moderním terasám a domům. Nespornou výhodou hliníku je kvalita, dlouhověkost a prakticky žádná údržba. 

Beton a umělý kámen

Nevypadá špatně, ale je těžký, nemobilní a chladný. Snadno udržovatelný nábytek, ale přece jen – ponechte parkům a veřejným prostranstvím, co k nim patří, pro rodinné posezení to není vhodný materiál. 

Dvě zvláštnosti posledních let

Jednou z nich je materiál (a nábytek) Hularo: pigmentované polyetylénové vlákno s ratanovým zabarvením. Kostra je ručně vyplétaná, čímž se cena poněkud zvyšuje. Ratanu je opravdu velice podobný, přesto podstatně levnější. Je naprosto odolný proti vodě a vlhkosti, nečistotám i UV záření, snese tedy celoroční pobyt venku. Pěkný, stálobarevný nábytek najde určitě uplatnění i v zimních zahradách.

Druhou zvláštností je eko-teak. Nábytek z tohoto materiálu je lehčí, méně robustní se stejnými vlastnostmi jako teakové dřevo. Dobrou zprávou je jeho o polovinu nižší cena a to, že se dá koupit i nás (i když zatím pouze v jediné prodejně, v nákupním centru Praha-Černý most.) Výrobce doporučuje ošetřovat nábytek jedenkrát do roka teakovým olejem, který zvýrazní kresbu dřeva.  

Pro opravdové pohodlí

Co je platná krásná židle, když se na ní nedá sedět? Před tím, než se rozhodnete pro ten který kousek, přeměřte si šířku a hloubku sedáku, vyzkoušejte sklon opěradla. Židle by měla mít šířku i hloubku sedáku čtyřicet až padesát centimetrů, výška sedáků se pohybuje mezi čtyřiceti pěti až padesáti pěti centimetry.

Opěrky rukou by měly být delší než hloubka sedáku, jinak jsou na nic a vstávání příliš neusnadní. U lavic je hloubka posezu stejná, šíře pro pohodlné posezení dvou osob je nejméně jeden metr. Pro tři osoby už je lepší šířka lavice kolem sto osmdesáti centimetrů. Lavicové houpačky mohou být o málo hlubší a širší kvůli vyššímu polstrování.  

Barevné doplňky

Pro pohodlnější posezení se dokupují různé polštáře a matrace určené na sedací a opěrnou plochu. Barvy a vzory jsou věcí vkusu každého, méně pestrosti ale neuškodí nikdy. Snad jen tam, kde mají malé děti, se v pestrém vzorku ztratí nějaká ta rozlitá limonáda nebo převržená zmrzlina.

Klepněte pro větší obrázek
Barevné ladění je zásadní; foto: www.nabytek-forliving.cz  

Se sílou polštářů raději opatrně – příliš mohutné zaberou tolik místa, že budete sedět jak na bidýlku, a pokud nemá sklon opěráku větší úhel, budou se vám polštáře kácet při každém zvednutí z lavice (nebo křesílka). Důležitá je nešpinivá úprava a možnost potahy (nebo celé polštáře) po sezoně vyprat. 

Mít přehled není na škodu

V posledních letech je nabídka zahradního nábytku tak rozsáhlá, že vybrat si ten pravý není vůbec jednoduché. Abyste měli trochu představu, co čeká vaši peněženku, podívejte se do tabulky, alespoň pro orientaci, co pro vás prodejci nachystali v běžném sortimentu. 

typ nábytku materiál váha cena s DPH
ForLiving, internetový obchod  
jednotlivé kusy:      
Alma - lavice švédská borovice 18 kg 3 590 Kč
poznámka: dvoumístná 122 cm, impregnovaná    
Ann - křeslo teak 16 kg 4 480 Kč
poznámka: šíře 59 cm, sedmipolohové    
Bodo-duo švédská borovice 30 kg 7 020 Kč
poznámka: dvoumístné křeslo s odkladním stolkem a kolečky, šíře 177 cm  
Hana - židle švédská borovice 7 kg 3 370 Kč
Mali - židle borovice 7 kg 2 582 Kč
poznámka: nutná impregnace a povrchová úprava lazurou  
Petra - křeslo švédská borovice 16 kg 4 700 Kč
poznámka: houpací křeslo      
Uli - židle borovice 6 kg 1 250 Kč
poznámka: menší židle, nutná impregnace a povrchová úprava  
sestavy:      
Goya-Sorento komaxit-kov   9 380 Kč
poznámka: 4 stohovatelné židle s područkami    
Lagos hliník   12 229 Kč
poznámka: 4 křesla, stůl se skleněnou deskou    
Marseille ocelohliník   5 706 Kč
poznámka: 4 skládací židle, kulatý stůl, sklodeska se slunečníkem 210 cm  
Simple-Quadros akát   17 016 Kč
poznámka: 4 stohovatelné židle s područkami, stůl s kovovou deskou  
Wels akát   22 932 Kč
LineExklusiv  
Clasic dřevo   10 380 Kč
poznámka: 4 křesla, stůl čtvercový 90 cm    
Donau pozink, dřevo   16 730 Kč
poznámka: 4 židle s područkami, skládací stůl, lze koupit jednotlivé kusy  
Manhattan Comfort White hliník   26 700 Kč
poznámka: třímístná lavice, 2 křesla, stůl se sklodeskou, lze koupit i jednotlivě  
Traditional 07 hularo   39 500 Kč
poznámka: 2 křesla a kulatý stůl    
SP Služby  
lehátko MBC-332 hliník   1 850 Kč
sestava HFS-010 ocelohliník   3 710 Kč
poznámka: stůl se skleněnou deskou    

Klepněte pro větší obrázek
Udělejte si radost něčím zvláštním, například dvoumístnou lavicí s odkládacím stolkem a otvorem pro slunečník za 7 020 Kč; foto: www.nabytek-forliving.cz  

Houpačky jsou v kursu

Houpačky a houpací sítě si získali oblibu už před lety, novinkou posledních let jsou závěsná textilní křesla a houpací sítě. Na houpačky (houpací lavice) dvou a třímístné se používá jako materiál dřevo nebo kov, někdy se dá sehnat i houpací lavice plastová.

K vybavení patří stříška proti slunci a u kovových houpaček to bývá vždy i polstrování. Ceny se pohybují od dvou do třiceti (a více) tisíc, nejlevnější jsou houpačky plastové a kovové, ostatní ceny se odvíjejí od druhu dřeva, z kterého je vyrobena kostra houpačky. Nosnost bývá kolem sta dvaceti až sto padesáti kilogramů – je dobré se u prodejce informovat, zvlášť pokud čekáte návštěvu nějakého tlouštíka.

Houpací sítě jsou z pevné několikavrstevné bavlny a závěsných lan, nosnost u menších sítí je sto dvacet kilo, „rodinné“ sítě unesou víc jak dvě stě kilogramů. Upevňují se mezi dva stromy, případně je možné koupit k nim zvlášť samonosnou konstrukci na zavěšení.

Ceny houpacích sítí se pohybují mezi necelými třemi až pěti tisíci (podle velikosti a vybavení – například podhlavníky), samonosná konstrukce stojí zhruba něco přes polovinu této ceny.

Závěsná křesla jsou ze stejných materiálů, jednomístná, k zavěšení na strom nebo trám. Unesou statnou dospělou osobu vážící přes metrák a zaplatíte za ně kolem dvou tisíc korun. 

Chraňte si pohodu

Klepněte pro větší obrázek
O venkovní nábytek se musíte pečlivě starat; foto: www.spsluzby.com  

Zahradní nábytek vydrží hodně, ale ne všechno. Měl by být umístěn na zpevněné ploše, nestát dlouhodobě v loužích a vyjma nábytku z výjimečných materiálů být přes zimu uskladněn. Něco můžete použít v zimní zahradě, něco uskladněte na chladném, suchém a větratelném místě. Před novým jarem prohlédněte všechny kusy, a co je potřeba, včas opravte. Tak vám pěkné posezení vydrží dlouhá léta.

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty