Skleníky vybíráme pečlivě, promyslete proto i jejich vybavení. Zahrádkáři ocení poličky a regály, různé sítě pro pěstování zeleniny. K větrání zvolíte dveře, okna střešní, boční či oboje? Rozhodněte, kolik jich bude a zda k nim pořídíte automatické otvírače.
Ať vybíráte jakýkoli typ skleníku, pamatujte na to, aby měl již v základním provedení jedno či více oken. Jejich počet je dán velikostí skleníku. Platí, že na každých 5 m2 má být 1střešní větrací okno. Pokud budete muset okna dokupovat zvlášť, zaplatíte mnoho peněz navíc. Takovému výrobku se raději vyhněte.
Ovládněte okna automaticky
Důležitým doplňkem k oknům jsou automatické otvírače, které zajistí, že se do skleníku dostane oknem čerstvý vzduch i během vaší nepřítomnosti. Bývají většinou řešeny na bázi roztažnosti kapaliny, takže není zapotřebí žádný přívod energie.
Automatické otvírače oken jsou řešeny tak, aby otvíraly okna bez potřeby jakékoli energie; foto: Limes spol. s r. o. Litomyšl
I v případě, že zůstáváte přes den doma a plánujete, že se o větrání okny sami postaráte, je dobré nainstalovat alespoň na jedno automatický otvírač. Co když budete muset někam narychlo odjet nebo se někde zdržíte? Byla by škoda, aby se rostliny přehřály a uschly.
Větrání dveřmi?
Větrání skleníku lze samozřejmě provádět i dveřmi, tato forma má však svá negativa. Pomineme to, že se nám do skleníku může dostat nějaké zvíře a rozhrabat záhonky. Podstatnější je, že otevřením dveří pouštíme chladný vzduch přímo ke kořenům rostlin, které tento krok nenesou příliš dobře.
Způsobíme jim tím podchlazení a často zbrzdíme růst. Zahrádkáři proto mezi otevřené dveře instalují různé rámečky s igelitovou výplní a podobně, což představuje práci navíc. Položme si ale otázku: Když brzy ráno odcházíme do zaměstnání – jak odhadnout, zda bude teplo či nikoli?
Boční okna: zajímavý doplněk
Někteří výrobci dodávají boční okna, jež řeší uvedené problémy. Jsou umístěna zhruba 50–70 centimetrů nad úrovní terénu, proto odvětrávají teplý vzduch pouze z vrchních vrstev. Kořeny rostlin zůstávají v relativně konstantní teplotě.
Boční okna jsou většinou výrobců dodávána k profesionálním skleníkům, jejich výhod však využije rád každý zahrádkář; foto: Limes spol. s r. o. Litomyšl
Tato okna přinášejí i něco navíc. Odborníci vypozorovali, že pokud se ve skleníku nevětrá dveřmi, nedochází tolik k promíchávání vrstev vzduchu. Při zemi se tak udržuje těžší kysličník uhličitý, který rostliny spotřebovávají. Lépe pak rostou a mají vyšší úrodu.
Boční okna lze také osadit automatickými otvírači. Skleník se pak otevře, až když je to potřeba. Tímto způsobem se vyvětrá daleko důkladněji, protože teplý vzduch střešními okny utíká mnohem lépe, pokud je odspodu nasáván dovnitř vzduch chladný.
Prodloužení dveří
Ještě se vrátím kratičce ke dveřím. Již v minulém dílu jsem nastínil možnost dveří, které jsou prodloužené směrem dolů – skleník lze dát na vyšší podezdívku, například 30 centimetrů. Když vnitřní zem necháme v úrovni vnějšího terénu, dostaneme tak skleník o mnoho vyšší.
Absenci držáků na police lze řešit dokoupením regálů; foto: Limes spol. s r. o. Litomyšl
To se hodí nejen pro osoby vysokého vzrůstu, ale i pro většinu rostlin. Tyčkové rajče či okurka hadovka vám vyroste bez problémů do dvoumetrové výšky. Navíc je vysoký skleník méně choulostivý na přehřátí. Teplo se drží nahoře a rostlinám tolik neublíží.
Poličky vs. regály
Lepší skleníky mají většinou již v základním provedení různé úchyty na poličky, což uvítáme především v jarním období, kdy máme větší množství sadby, kterou potřebujeme někam umístit. Pokud skleník takovým úchyty nedisponuje, dají se koupit regály, jež využijeme k stejnému účelu.
Pokud vámi vybraný skleník žádné držáky na police nemá nebo nedostačují svojí plochou vašim potřebám, lze to řešit dokoupením různých regálů; foto: Limes spol. s r. o. Litomyšl
V období sezony je nutné vyřešit vyvazování rostlin, jež mají tendenci padat pod tíží plodů na zem. Ve skleníku k tomu slouží různé úchytky, které nám ulehčí práci. Pro vyvazování okurek se například velice osvědčila plastová síť.
Plastová síť pro okurky
Materiál, z něhož je vyrobena, je téměř shodný s vlascem, tedy téměř nezničitelný. Unese i obrovskou zátěž okurek hadovek. Oproti různým provázkům poskytuje plastová síť výhodu, že se po ní okurky pnou prakticky samy, skoro bez naší pomoci.
Aby síť unesla maximální zátěž úrody, je vhodné ji zavěsit nikoli v několika bodech, ale tím způsobem, že skrze oka provlečeme rovnou lať nebo trubku – a tu potom zavěsíme do skleníku; foto: Limes spol. s r. o. Litomyšl
Betonářská síť pro papriky
Pro vyvazování paprik je vhodnější horizontální (ležatá) konstrukce. V tomto případě se osvědčila obyčejná betonářská „kari síť“. Položená na jakoukoli nosnou konstrukci vám zajistí, že papriky se nebudou vyvracet. Pokud nadměrně vyrostou, lze lehce přidat další patro.
Skica umístění betonářské sítě k paprikám. Když jsou rostliny nižší, stačí pouze jedna vrstva. Jakmile povyrostou, přidáte další síť. Její instalace se provádí jednoduše: na kůly zaražené do země přiděláte háčky, na které síť zavěsíte