Tento směr vznikl zhruba v 60. letech minulého století, kdy se přemýšlelo, jak využít staré továrny, sklady a jiné prázdné průmyslové prostory k bydlení. Tomu odpovídá i strohý a praktický styl věcí, které jsou v něm použity. Přestože na někoho může interiér zařízený v industriálním stylu působit až surově, nelze mu upřít osobitost, originalitu a kreativní prvky. Kombinuje prvky minimalismu, vintage a moderny a neodmyslitelně k němu patří kov, sklo, dřevo, beton a cihly. Připomeňme si společně pár rad a tipů, které se týkají výběru světel k tomuto stylu.
Osvětlení interiéru v industriálním stylu má dvě hlavní zásady – jednoduchost a praktičnost. Je dobré mít na paměti inspiraci továrním prostředím a té se také držet. Rozhodně nešlápneme vedle, když jako hlavní osvětlení zvolíme větší jednoduché závěsné svítidlo z kovu nebo betonu v jakémkoli odstínu šedé, antracitové či černé barvy. Pokud toužíte do interiéru dostat trochu barev, můžete sáhnout třeba po umírněném odstínu petrolejové.
„Velmi efektní jsou také svítidla, která mají na vnitřní straně stínidla dekor. Zvenku tak máte dojem, že od šedé betonové polokoule nelze očekávat žádné překvapení, ale jakmile se podíváte zespodu, vykouknou na vás stylizované květy. Pokud do svítidla navíc použijete žárovku s teplým světlem, rozhodně váš interiér příjemně zútulní,“ prozradila Ivana Papíková, provozní ředitelka světelného butiku Claro.
Tam, kde je třeba osvětlit některé části prostoru více, jako například pracovní nebo jídelní stůl, stačí přidat nejrůznější menší závěsná, stojací či stolní světla. Fantazii se meze nekladou, a tak můžete zvolit svítidla inspirovaná reflektory, dílenskými světly nebo jakoukoli recyklovanou průmyslovou součástkou. Barevně je sice dobré zůstat v „továrním ladění“, ale protože se k industriálnímu stylu výborně hodí také kontrastní žlutá, jasně červená nebo oranžová, můžeme si dovolit oživit interiér svítidlem v některém z těchto odstínů. Ti méně odvážní mohou zkusit barvu mědi, mosaz nebo chrom.
„Skvěle vypadají i barevné textilní kabely s jakoukoli wolframovou žárovkou. Praktické a zajímavé je například i závěsné světlo s kovovým tělem, na nějž je možné namotávat kabel a tím libovolně měnit jeho délku. Světlo se tak ideálně hodí nejen nad jídelní či pracovní stůl, ale třeba i do koutku na čtení,“ dodává Ivana Papíková.
Kreativní můžeme být v předsíních i na chodbách. Skvěle se sem hodí jakékoli boční osvětlení na zeď, například z kovového materiálu nebo z betonu. V koupelnách je třeba dát pozor, aby světla splňovala bezpečnostní normy pro vlhké prostředí, ale i zde lze najít spoustu krásných kousků, které půjdou ruku v ruce s tímto tak trochu bohémským stylem.