Rajčata mají fóliáky rády
Při rozhodování, zda skleník, či fóliák lze vycházet z toho, že většina u nás pěstovaných zelenin snáší teplotu okolo 20 až 25 oC. Vyšší teploty zpravidla zhoršují poměr mezi teplotou a vzdušnou vlhkostí, což má za následek špatné opylení a snížení květní násady. Proto při výběru odrůdy k pěstování ve fóliovníku přihlédneme k jejich vlastnostem. Především volíme tyčková rajčata, která vysazujeme do dvouřádků k tyčce nebo k drátěnému vedení.
Dalším důležitým faktorem je regulace teploty ve fóliáku. Pro optimální vývin rajčat jsou vhodné teploty v rozmezí 20 až 25 °C. Proto je třeba stále hlídat, aby nedocházelo k přehřátí fóliáku za slunečných dní, a dostatečně větrat. S tím souvisí i problém se vzdušnou vlhkostí, kterou částečně ovlivníme výsadbou na černou fólii. Ta totiž zabrání, aby se vzdušná vlhkost ve fóliáku zvýšila nad 60 %. Vyšší hodnoty podporují vznik a šíření houbových chorob, především plísně bramborové, proto se fóliovník hodí na pěstování rajčat lépe než skleník. A ještě jednu výhodu má fóliák, díky mobilnosti jej můžete po sezóně rozebrat, uskladnit a každoročně přemístit, kam se vám zlíbí. Bohatá úroda rajčat je tak zajištěna.
Fóliovník za pár korun
Stavbu fóliáku zvládne i méně zručný kutil. Potřebujeme jen čtyři obruče na cvičení "Hula Hop"(nebo i více podle délky fóliovníku), dále několik kousků ze staré hadice, 4 prkna, fólii, 2 kolíčky, 8 kovových tyček, pilku, vrtačku, několik hřebíků a kladivo.
Nejdříve si vyrobíme základ pro náš fóliovník: dřevěnou ohrádku, kterou uvnitř v rozích zpevníme špalíky seříznutými do trojúhelníku. Ohrádku umístíme na záhon a ukotvíme ji zevnitř kovovými tyčkami. Čtyři tyčky budou v rozích a dvě a dvě po každé delší straně. Potom obruče rozřízneme na poloviny a zapíchneme na tyče. Jakmile je kostra hotová, vyplníme vnitřek ohrádky zeminou a zasadíme rostlinky.
Nyní kostru potáhneme fólií, kterou si nastříháme na potřebný rozměr a na bocích ji upevníme pomocí svazovačů na kabely. Nakonec přikryjeme i vrchní část kostry. Na půloblouky obručí fólii připevníme kousky staré hadice, kterou nařežeme na kousky a uprostřed rozřízneme.