vytisknout velikost písma Pořiďte si fóliovník na rajčata. Zvládnete ho vyrobit i svépomocí

Máte sazenice rajčat a chcete je ochránit proti nepříznivému počasí? Není nic snazšího než je pěstovat pod fólií, kde jim neublíží déšť ani přízemní mrazíky. Postavte si fóliovník, rychle a levně.

Rajčata mají fóliáky rády

Při rozhodování, zda skleník, či fóliák lze vycházet z toho, že většina u nás pěstovaných zelenin snáší teplotu okolo 20 až 25 oC. Vyšší teploty zpravidla zhoršují poměr mezi teplotou a vzdušnou vlhkostí, což má za následek špatné opylení a snížení květní násady. Proto při výběru odrůdy k pěstování ve fóliovníku přihlédneme k jejich vlastnostem. Především volíme tyčková rajčata, která vysazujeme do dvouřádků k tyčce nebo k drátěnému vedení.

Dalším důležitým faktorem je regulace teploty ve fóliáku. Pro optimální vývin rajčat jsou vhodné teploty v rozmezí 20 až 25 °C. Proto je třeba stále hlídat, aby nedocházelo k přehřátí fóliáku za slunečných dní, a dostatečně větrat. S tím souvisí i problém se vzdušnou vlhkostí, kterou částečně ovlivníme výsadbou na černou fólii. Ta totiž zabrání, aby se vzdušná vlhkost ve fóliáku zvýšila nad 60 %. Vyšší hodnoty podporují vznik a šíření houbových chorob, především plísně bramborové, proto se fóliovník hodí na pěstování rajčat lépe než skleník. A ještě jednu výhodu má fóliák, díky mobilnosti jej můžete po sezóně rozebrat, uskladnit a každoročně přemístit, kam se vám zlíbí. Bohatá úroda rajčat je tak zajištěna. 

Rajčata: odrůdy pro letošní sezonu

Rajčata: odrůdy pro letošní sezonu

Fóliovník za pár korun

Stavbu fóliáku zvládne i méně zručný kutil. Potřebujeme jen čtyři obruče na cvičení "Hula Hop"(nebo i více podle délky fóliovníku), dále několik kousků ze staré hadice, 4 prkna,  fólii, 2 kolíčky, 8 kovových tyček, pilku, vrtačku, několik hřebíků a kladivo.

Nejdříve si vyrobíme základ pro náš fóliovník: dřevěnou ohrádku, kterou uvnitř v rozích zpevníme špalíky seříznutými do trojúhelníku. Ohrádku umístíme na záhon a ukotvíme ji zevnitř kovovými tyčkami. Čtyři tyčky budou v rozích a dvě a dvě po každé delší straně. Potom obruče rozřízneme na poloviny a zapíchneme na tyče. Jakmile je kostra hotová, vyplníme vnitřek ohrádky zeminou a zasadíme rostlinky.

Rajčata na záhony a balkony: pěstování

Rajčata na záhony a balkony: pěstování

Nyní kostru potáhneme fólií, kterou si nastříháme na potřebný rozměr a na bocích ji upevníme pomocí svazovačů na kabely. Nakonec přikryjeme i vrchní část kostry. Na půloblouky obručí fólii připevníme kousky staré hadice, kterou nařežeme na kousky a uprostřed rozřízneme.

Pořiďte si fóliovník na zahradu nebo na balkón. Zvládnete ho i svépomocí

Pořiďte si fóliovník na zahradu nebo na balkón. Zvládnete ho i svépomocí

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada