vytisknout velikost písma Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Ač má popenec široké využití v lidovém léčitelství i v kuchyni, v lékárně se neprodává, a tak je čas nasbírat jej právě teď.

Popenec je bylinka velmi nenáročná, jakmile se po ní začnete jednou dívat, zjistíte, že roste téměř všude – uprostřed trávníku na sídlišti ve městě, na zahradách, loukách i v lese. Drobné kvítky září modrofialově a nádherně voní.

Krása drobného popence vynikne na skromných skalkách, i když zahradníci ho v záhonech vidí spíš neradi. Přitom může posloužit i jako půdokryvná rostlina, tedy rostlina, která zakryje půdu natolik, že zabrání růstu plevele či ho potlačí. Šetří tudíž čas nutný na údržbu a pletí. Bylina je skromná, a tak si nevybírá stanoviště – roste na slunci i ve stínu, ale sluneční paprsky prospějí množství květů.

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Ve středověku byl popenec považován za zázračnou rostlinu, která chrání před morem a očarováním. I když mor a zlá kouzla už nás neohrožují, určitě se vyplatí popenec sbírat. Obsahuje totiž velké množství účinných látek, jako jsou třísloviny, draselné soli a saponiny, ale také vitaminy A a C a minerály.

Trochu jako hluchavka

Rostlina má příjemnou vůni a výraznou chuť. Kvete od konce března až do června, ale sbírat lze i později. Jen je prostě složitější ji najít. Připomíná hluchavku, je ale menší a tvoří jakési plazivé šlahouny. Kvete modrofialově, ale vzácně i růžově a bíle. Sbírá se kvetoucí nať i listy a podle bylinkářů je nejlepší rostlinu sbírat za pěkného počasí mezi 14. a 16. hodinou odpolední.

Lichořeřišnice je krásná i léčivá. Dejte si ji na chleba či vyrobte tinkturu

Lichořeřišnice je krásná i léčivá. Dejte si ji na chleba či vyrobte tinkturu

Pomůže se záněty

Popenec má protizánětlivé účinky, a tak se uplatňuje při léčbě různých zánětů. Pomůže se záněty horních cest dýchacích, kašlem, zahleněním, zánětem průdušek, bolestmi v krku, ale i se záněty vylučovacího ústrojí, jako jsou záněty močového měchýře a močových cest. Při delším užívání pomalu rozpouští močové kameny, písek v ledvinách a žlučové kameny.

Křen je zázrak: Je skvělý proti chřipce i nachlazení, zkuste křenový med, sirup či placky

Křen je zázrak: Je skvělý proti chřipce i nachlazení, zkuste křenový med, sirup či placky

Tím jeho užití nekončí, protože je možné jej užít na léčbu chudokrevnosti. Při léčbě různých vyrážek a ekzémů špatně se hojících ran a na křečové žíly je dobré použít silný bylinný odvar a místo jím potírat. Čaj z popence pak využijete v boji s nechutenstvím, protože podporuje chuť k jídlu.

Popenec obecný je znám také jako popenec břečťanolistý nebo popenec břečťanovitý, do stejné rodiny patří ještě popenec chlupatý, u něhož ale nejsou známé žádné léčivé účinky ani gastronomické využití.

Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domácí sirup, čaj či olej proti popáleninám

Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domácí sirup, čaj či olej proti popáleninám

Jak jej použít

Stejně jako u jiných bylin nejjednodušší je příprava čaje. Postačí již dvě lžičky čerstvé byliny nebo jedna lžička sušené. Bylinu zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, pak slijeme a pijeme 3x denně.

Odvar je silnější a tedy i účinnější. Lze popíjet nebo užívat zvenku na postižená místa. Dvě lžičky čerstvého popence či jednu lžičku sušeného vaříme tři minuty ve čtvrt litru vroucí vody a pak ještě 10 minut louhujeme.

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Sirup uplatníme při různých zánětech horních cest dýchacích. Připravíme jej z 20 gramů sušené nati, kterou zalijeme půl litrem vroucí vody. Krátce povaříme a pak 15 minut louhujeme. Do hotového nálevu pak vmícháme půl kila medu a lehce prohřejeme, aby se obě složky spojily. Užíváme jednu polévkovou lžíci až 4x denně a uchováváme v lednici.

Popencový olej připravíte tak, že nasekané byliny naložíte na tři týdny do nosného oleje, například slunečnicového. Po třech týdnech slijeme a uložíme do temna a sucha.

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

V kuchyni jako koření

Popenec můžeme použít čerstvý jako výraznou bylinku do salátů, másel, tvarohů a pomazánek. Nasekaný lze sypat na vaječné omelety, vařené brambory i na těstoviny. Lístky popence můžete propašovat do různých smoothie, z květů zase připravíte popencový med.

Když si jeho chuť oblíbíte, můžete nasušený popenec používat jako zelené koření při vaření. Hodí se do polévek, omáček, ale i pod maso a zeleninu. Už naše babičky přidávaly jeho nať do velikonočních nádivek.

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory