vytisknout velikost písma Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Ačkoliv jaro ještě nezačalo a venku poletuje sníh, právě teď je období vhodné pro výsevy semen různých druhů zelenin, které potřebují předpěstovat. S postupným oteplováním pak budete vzrostlé sazeničky paprik, salátů či rajčat přesazovat podle jejich nároků ven do pařeniště, nevytápěného skleníku nebo přímo na záhony.

K nejčastěji předpěstovávaným druhům patří paprika, rajče a salát, vysít si však můžete daleko více různých zelenin, například celer, pór, kedlubnu, kapustu, kadeřávek, květák, brokolici, lilek či méně známou mochyni. Pokud byste to neudělali dostatečně včas a výsev plánovali přímo do záhonů, až bude prohřátá půda, sklizně byste se u mnoha (zvláště teplomilných) druhů vůbec nedočkali. Většina z nás má ale pro předpěstování sadby jen omezené podmínky: okenní parapety ve svém obydlí. Není to ideální, ale i s tím se dá vystačit. Jak tedy na to?

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Kdy vysévat rajčata, papriky a další zeleninu

Kdy optimálně semena jednotlivých druhů vysít, zjistíte snadno v návodu na obalu konkrétního sáčku, kde bývá uvedeno rozmezí dvou měsíců. Obecně platí, že už v lednu můžete začít s paprikou a celerem, v únoru přicházejí na řadu rané odrůdy salátu, kedluben a květáků, lilek, brokolice a v březnu rajčata a mochyně. Při zahájení výsevu se řiďte podle toho, jaké podmínky k předpěstování sazenic máte. Nejsou-li ideální, vhodnější je zvolit pozdější termín výsevu.

Semena nejdříve namočte na den až dva do vody. Dodáte jim tím potřebnou vláhu a nastartujete u nich proces klíčení. Semena několikrát za den promíchejte, aby se voda prokysličila, a pravidelně ji vyměňujte, abyste omezili možné hnití semen v důsledku výskytu bakterií.

Předpěstování letniček: jak na to

Předpěstování letniček: jak na to

Jak připravit výsevný substrát?

Připravte si vhodný substrát k výsevu. Buď ho můžete koupit (substrát pro výsev a množení), nebo připravit – smíchejte polovinu písku s polovinou dobře propustné, humózní půdy, případně rašeliny. Výsevní substrát propařte, nejsnadnější je to v mikrovlnné troubě: Do mikrotenového sáčku jej nasypte v poměru 5:1 pro sáček. Na substrát nalejte vodu a promněte ho, aby se voda dostala rovnoměrně do celého jeho objemu. Sáček uzavřete gumičkou tak, že nad substrátem necháte asi dvojnásobek prázdného prostoru, vložte ho do mikrovlnky na čtvrt hodiny a spusťte maximální výkon.

Zaujalo vás: Rady pro předpěstování zeleniny

Zaujalo vás: Rady pro předpěstování zeleniny

Pravidla vysévání

Vychladlým propařeným substrátem naplňte truhlíky, výsevní misky, květináče či sadbovače. Povrch urovnejte a vysejte semínka, zasypte je asi centimetrovou vrstvou substrátu, mírně utužte a postřikovačem jemně poroste odstátou vodou pokojové teploty. Nezapomeňte si přesně označit kdy, co, v jakém množství a kam jste vyseli. Oseté nádoby umístěte na světlé a teplé místo s teplotou kolem 18 až 22 stupňů Celsia do mikrotenových sáčků pro lepší mikroklima.

Sáčky denně otvírejte kvůli větrání. Výsevy udržujte přiměřeně vlhké, nepřelévejte je! Stačí zalévat, jakmile začne půda osychat. Když se objeví zelené části rostlin, větrejte častěji a déle. Poté, co sazeničkám vyrostou první pravé lístky, rozsaďte je po jedné do menších květináčků. Z nich je po čase, jakmile narostou, přesaďte do větších, bude-li to třeba, nebo rovnou na finální stanoviště. Nezapomínejte je přihnojit. Dopřejte jim dostatek světla a vhodnou teplotu, zbytečně je nepřetápějte. Chraňte je před přemokřením i průvanem a otužujte je.

Nastává čas pro předpěstování cuket: zvolte správný postup

Nastává čas pro předpěstování cuket: zvolte správný postup

Další tipy a pomůcky pro předpěstování rostlin

  • Vhodné je pořídit si plastový mini skleník s průhledným víkem, který semínkům ke klíčení poskytne lepší podmínky – větší teplo a vyšší vlhkost. Kvalitnější z nich mají na víku ventilační klapky, jimiž můžete snadno regulovat vnitřní mikroklima ve skleníčku (pravidelné větrání), a ty vůbec nejkvalitnější lze připojit do elektrické sítě, a sazenicím tak zajistit vyhřívání.
  • Problematičtější je to s nedostatkem světla, který je u nás v zimním a předjarním období běžný a bývá nejčastější příčinou vytáhlých a slabých sazenic. Existuje řešení, jímž je pořízení umělého osvětlení vhodného k pěstování rostlin. Pokud jej kupovat nehodláte, doporučuji s předpěstováním začít o něco později, než se u jednotlivých druhů rostlin běžně uvádí. S blížícím se jarem budou mít sazenice více světla a nebudou se tolik vytahovat.
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

  • Jak je to s předpěstováním okurek? Pokud se rozhodnete předpěstovat je, vhodné období nastává koncem února a v březnu. Většina zahrádkářů však upřednostňuje jejich výsev rovnou na místo, kde finálně porostou. Semínka zasetá do teplé, vlhké půdy skleníku či fóliovníku vzejdou za týden a často ve svém vývoji předběhnou předpěstované sazenice, kterým nesvědčí přesazování, po němž si musí znovu vytvářet kořeny.
  • Papriky je nejvhodnější vysévat koncem ledna a v první polovině února. Při výsevu se osvědčil perlit, v němž sazenice dobře vytváří kořeny. Neobsahuje zárodky plísní ani fytopatogenních hub, a navíc ho v podstatě nelze přelít, což bývá u paprik nejobvyklejší příčinou pěstitelského nezdaru. Nevýhoda? V perlitu můžete rostlinky nechat asi jen dva týdny, neobsahuje totiž žádné živiny. Po této době papriky přesaďte do výsevního substrátu.
Jak jsme pěstovali chilli papričky: od vyklíčení po zrání plodů

Jak jsme pěstovali chilli papričky: od vyklíčení po zrání plodů

  • Rajčata se dají vysít v půlce února či v březnu. Únorový termín je vhodný pro odrůdy určené k pěstování pro skleníky a fóliovníky, během března (dle pranostik nejlépe na svatého Josefa) vysejte odrůdy rajčat určených do volné půdy. Rajčata upřednostňují klasický substrát pro výsev a množení.
  • Papriky, rajčata a jiné náročnější zeleniny výborně klíčí v jiffech – jedná se o zakořeňovače vyrobené ze slisované rašeliny a čedičového nebo jiného vlákna. Při pořízení vypadají jako tablety, ale po důkladném namočení nabobtnají. Vysévá se do nich vždy po jednom semeni. Při následném přesazování se sazenice z jiffu nevypichuje, ale přesazuje se včetně něj, takže nedochází k žádnému poškození kořenů – podobně fungují i rašelinové květináče. Jiffy není třeba sterilizovat.
Vyzkoušeli jste už jiffy?

Vyzkoušeli jste už jiffy?

  • Nemáte-li dostatek nádob k předpěstování, použijte, co je po ruce. Kelímky od jogurtů (nezapomeňte na odtokové otvory!), papírové obaly od vajec či prázdné rulky od toaletního papíru: Ty dvakrát přeložte, ve spodní části potom v rýhách vzniklých po přeložení nastřihněte (tedy čtyřikrát) a vytvořte dno. Substrát se pak z rulek nevysype. Sazeničky zeleniny později přesazujte i s roličkami. V půdě se časem rozmočí a rozpadnou.
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

S háčkem a přízí vykouzlíte divy. Inspirace pro vaši domácnost

S háčkem a přízí vykouzlíte divy. Inspirace p…

Polštáře, deky, koberce, prostírání, košíky a spoustu dalších velkých i malých projektů můžete uháčkovat a vyzdobit jimi svou domácnost. Našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady na Pinterestu. Tak se inspirujte a pusťte se do díla.

19.  2.  2021 |
Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní: Jak ho využít v domácnosti?

Obyčejný ocet je skvělý při úklidu i na praní…

Jablečný, vinný i obyčejný kvasný – ocet je výborný pomocník v domácnosti a je jedno, jaké přídavné jméno se k němu pojí. Je ekologický, účinný a velmi levný.

19.  2.  2021 |
Geniální triky, které vám usnadní zahradničení. 28 praktických vychytávek

Geniální triky, které vám usnadní zahradničen…

Jaro se blíží a každý správný zahradník a kutil už se ho nemůže dočkat. Až to počasí dovolí, vyrazte na zahradu. Prohledali jsme Pinterest a našli pro vás super triky, které vám usnadní život a zpříjemní práce na zahradě. Další jsou zas tak geniální, že se vyplatí je znát.

26.  2.  2021 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.

10.  2.  2021 |
Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. Inspirujte se ve fotogalerii

Předzahrádka, kterou vám bude každý závidět. …

Předzahrádka má dotvářet estetický rámec a zdůraznit vstup do domu. Kromě toho předzahrádka plní izolační, dekorativní a reprezentační funkci. Naše rady vám pomohou osázet ji tak, aby nedala mnoho práce.

24.  2.  2021 |