vytisknout velikost písma Jak předpěstovat zeleninu? Rady, postupy a tipy na pomůcky, které vám usnadní práci

Ačkoliv jaro ještě nezačalo a venku poletuje sníh, právě teď je období vhodné pro výsevy semen různých druhů zelenin, které potřebují předpěstovat. S postupným oteplováním pak budete vzrostlé sazeničky paprik, salátů či rajčat přesazovat podle jejich nároků ven do pařeniště, nevytápěného skleníku nebo přímo na záhony.

K nejčastěji předpěstovávaným druhům patří paprika, rajče a salát, vysít si však můžete daleko více různých zelenin, například celer, pór, kedlubnu, kapustu, kadeřávek, květák, brokolici, lilek či méně známou mochyni. Pokud byste to neudělali dostatečně včas a výsev plánovali přímo do záhonů, až bude prohřátá půda, sklizně byste se u mnoha (zvláště teplomilných) druhů vůbec nedočkali. Většina z nás má ale pro předpěstování sadby jen omezené podmínky: okenní parapety ve svém obydlí. Není to ideální, ale i s tím se dá vystačit. Jak tedy na to?

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Pět rad, které vám zajistí úspěšné předpěstování rostlin

Kdy vysévat rajčata, papriky a další zeleninu

Kdy optimálně semena jednotlivých druhů vysít, zjistíte snadno v návodu na obalu konkrétního sáčku, kde bývá uvedeno rozmezí dvou měsíců. Obecně platí, že už v lednu můžete začít s paprikou a celerem, v únoru přicházejí na řadu rané odrůdy salátu, kedluben a květáků, lilek, brokolice a v březnu rajčata a mochyně. Při zahájení výsevu se řiďte podle toho, jaké podmínky k předpěstování sazenic máte. Nejsou-li ideální, vhodnější je zvolit pozdější termín výsevu.

Semena nejdříve namočte na den až dva do vody. Dodáte jim tím potřebnou vláhu a nastartujete u nich proces klíčení. Semena několikrát za den promíchejte, aby se voda prokysličila, a pravidelně ji vyměňujte, abyste omezili možné hnití semen v důsledku výskytu bakterií.

Předpěstování letniček: jak na to

Předpěstování letniček: jak na to

Jak připravit výsevný substrát?

Připravte si vhodný substrát k výsevu. Buď ho můžete koupit (substrát pro výsev a množení), nebo připravit – smíchejte polovinu písku s polovinou dobře propustné, humózní půdy, případně rašeliny. Výsevní substrát propařte, nejsnadnější je to v mikrovlnné troubě: Do mikrotenového sáčku jej nasypte v poměru 5:1 pro sáček. Na substrát nalejte vodu a promněte ho, aby se voda dostala rovnoměrně do celého jeho objemu. Sáček uzavřete gumičkou tak, že nad substrátem necháte asi dvojnásobek prázdného prostoru, vložte ho do mikrovlnky na čtvrt hodiny a spusťte maximální výkon.

Zaujalo vás: Rady pro předpěstování zeleniny

Zaujalo vás: Rady pro předpěstování zeleniny

Pravidla vysévání

Vychladlým propařeným substrátem naplňte truhlíky, výsevní misky, květináče či sadbovače. Povrch urovnejte a vysejte semínka, zasypte je asi centimetrovou vrstvou substrátu, mírně utužte a postřikovačem jemně poroste odstátou vodou pokojové teploty. Nezapomeňte si přesně označit kdy, co, v jakém množství a kam jste vyseli. Oseté nádoby umístěte na světlé a teplé místo s teplotou kolem 18 až 22 stupňů Celsia do mikrotenových sáčků pro lepší mikroklima.

Sáčky denně otvírejte kvůli větrání. Výsevy udržujte přiměřeně vlhké, nepřelévejte je! Stačí zalévat, jakmile začne půda osychat. Když se objeví zelené části rostlin, větrejte častěji a déle. Poté, co sazeničkám vyrostou první pravé lístky, rozsaďte je po jedné do menších květináčků. Z nich je po čase, jakmile narostou, přesaďte do větších, bude-li to třeba, nebo rovnou na finální stanoviště. Nezapomínejte je přihnojit. Dopřejte jim dostatek světla a vhodnou teplotu, zbytečně je nepřetápějte. Chraňte je před přemokřením i průvanem a otužujte je.

Nastává čas pro předpěstování cuket: zvolte správný postup

Nastává čas pro předpěstování cuket: zvolte správný postup

Další tipy a pomůcky pro předpěstování rostlin

  • Vhodné je pořídit si plastový mini skleník s průhledným víkem, který semínkům ke klíčení poskytne lepší podmínky – větší teplo a vyšší vlhkost. Kvalitnější z nich mají na víku ventilační klapky, jimiž můžete snadno regulovat vnitřní mikroklima ve skleníčku (pravidelné větrání), a ty vůbec nejkvalitnější lze připojit do elektrické sítě, a sazenicím tak zajistit vyhřívání.
  • Problematičtější je to s nedostatkem světla, který je u nás v zimním a předjarním období běžný a bývá nejčastější příčinou vytáhlých a slabých sazenic. Existuje řešení, jímž je pořízení umělého osvětlení vhodného k pěstování rostlin. Pokud jej kupovat nehodláte, doporučuji s předpěstováním začít o něco později, než se u jednotlivých druhů rostlin běžně uvádí. S blížícím se jarem budou mít sazenice více světla a nebudou se tolik vytahovat.
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

  • Jak je to s předpěstováním okurek? Pokud se rozhodnete předpěstovat je, vhodné období nastává koncem února a v březnu. Většina zahrádkářů však upřednostňuje jejich výsev rovnou na místo, kde finálně porostou. Semínka zasetá do teplé, vlhké půdy skleníku či fóliovníku vzejdou za týden a často ve svém vývoji předběhnou předpěstované sazenice, kterým nesvědčí přesazování, po němž si musí znovu vytvářet kořeny.
  • Papriky je nejvhodnější vysévat koncem ledna a v první polovině února. Při výsevu se osvědčil perlit, v němž sazenice dobře vytváří kořeny. Neobsahuje zárodky plísní ani fytopatogenních hub, a navíc ho v podstatě nelze přelít, což bývá u paprik nejobvyklejší příčinou pěstitelského nezdaru. Nevýhoda? V perlitu můžete rostlinky nechat asi jen dva týdny, neobsahuje totiž žádné živiny. Po této době papriky přesaďte do výsevního substrátu.
Jak jsme pěstovali chilli papričky: od vyklíčení po zrání plodů

Jak jsme pěstovali chilli papričky: od vyklíčení po zrání plodů

  • Rajčata se dají vysít v půlce února či v březnu. Únorový termín je vhodný pro odrůdy určené k pěstování pro skleníky a fóliovníky, během března (dle pranostik nejlépe na svatého Josefa) vysejte odrůdy rajčat určených do volné půdy. Rajčata upřednostňují klasický substrát pro výsev a množení.
  • Papriky, rajčata a jiné náročnější zeleniny výborně klíčí v jiffech – jedná se o zakořeňovače vyrobené ze slisované rašeliny a čedičového nebo jiného vlákna. Při pořízení vypadají jako tablety, ale po důkladném namočení nabobtnají. Vysévá se do nich vždy po jednom semeni. Při následném přesazování se sazenice z jiffu nevypichuje, ale přesazuje se včetně něj, takže nedochází k žádnému poškození kořenů – podobně fungují i rašelinové květináče. Jiffy není třeba sterilizovat.
Vyzkoušeli jste už jiffy?

Vyzkoušeli jste už jiffy?

  • Nemáte-li dostatek nádob k předpěstování, použijte, co je po ruce. Kelímky od jogurtů (nezapomeňte na odtokové otvory!), papírové obaly od vajec či prázdné rulky od toaletního papíru: Ty dvakrát přeložte, ve spodní části potom v rýhách vzniklých po přeložení nastřihněte (tedy čtyřikrát) a vytvořte dno. Substrát se pak z rulek nevysype. Sazeničky zeleniny později přesazujte i s roličkami. V půdě se časem rozmočí a rozpadnou.
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory