Potřebujete doma vyplnit určitý prostor, například u okenního rámu, izolovat potrubí, utěsnit spáry, zateplit střešní konstrukci, přilepit sádrokarton a podobně? To jsou jen jedny z možností, kdy se vám hodí polyuretanové pěny.
Polyuretanové montážní pěny se obecně používají tam, kde potřebujete něco utěsnit, smontovat či slepit. Při práci s nimi je však potřeba větrat a co je rovněž důležité - nekouřit, protože hnacím plynem u výrobků je zpravidla propan-butan. Jakmile vytvrdnou, jsou zdravotně nezávadné, neodpařují se z nich škodlivé látky, takže je lze bez obav použít třeba i v kuchyni nebo ve spíži.
Pěnovitá PU hmota díky vzduchovým bublinkám nabízí doslova excelentní izolační parametry srovnatelné například s polystyrenem. „Právě výborná schopnost izolace je tou nejdůležitější vlastností těchto pěn. Z mnoha dalších výhod jmenujme jejich tvarovou schopnost - dokážou kopírovat otvor, kam je aplikujete, a beze zbytku ho vyplnit. Vlivem chemické reakce (u jednosložkových výrobků se vzdušnou vlhkostí) se pak z hmoty stane pěna,“ vysvětluje David Fríbert ze společnosti Henkel.
Kdy se hodí
Kromě izolace se PU pěny používají k utěsňování prostor, k montážím či k lepení. A protože skvěle přilnou k většině materiálů (kromě teflonu a polyetylenu), jejich využití nejen v domácnosti, ale i ve stavebnictví je téměř neomezené. Hodí se pro vyplnění jakýchkoli dutin, například prostoru mezi okny a stavebním otvorem, při instalaci nových zárubní, montážích v koupelně (vana, sprchový kout), při upevňování odpadů, místo malty na lepení cihel, lepení izolačních desek, připevňování parapetů, ale i na konstrukce střech a podobně. Podle svého záměru si také vyberte vhodný typ pěny, existují lepicí, studnařské, zimní, ohnivzdorné, do vlhkých prostor…
Foto: Soudal
PU pěny lze rozdělit na jednosložkové a dvousložkové. I jednosložkové samozřejmě obsahují řadu látek, ty však tvoří jeden celek. „Tuto pěnu vytlačí z tuby hnací plyn a ona pak reaguje se vzdušnou vlhkostí čili vytvrzuje. A dvousložkové? Kartuše s pěnou se skládá ze dvou částí, které je třeba před aplikací smíchat, nevyužívá se zde hnací plyn. Jakmile dojde k chemické reakci (dvousložková pěna není závislá na vzdušné vlhkosti), na směšovač přišroubujte aplikační pistoli a začněte pracovat. Tyto PU pěny jsou po vytvrzení tvarově stabilnější,“ uvádí odborník. Jde však o složitější aplikaci, proto pokud s PU pěnami nemáte zkušenost, volte raději jednosložkový výrobek. Což ostatně většina z nás také dělá.
V obchodech se běžně setkáte se dvěma variantami - PU pěny se prodávají jako trubičkové či pistolové. Trubičková pěna je kromě dózy vybavená plastovou trubičkou s uzávěrem. Před aplikací trubičku nasadíte na dózu, otočíte dnem vzhůru, protřepete a palcem vytlačujete potřebné množství hmoty, kterou ihned nanášíte (případně si pro snazší manipulaci přikupte takzvaný adaptér).
„Tato aplikace je jednorázová čili případný zbytek pěny si nelze uchovat na použití jindy,“ vysvětluje David Fríbert. Naopak verze pistolová funguje tak, že k dóze s pěnou si musíte pořídit aplikační pistoli. Tu přišroubujete na dózu a tlakem nanášíte pěnu tam, kam potřebujete. Díky pistoli lze pěnu, když najednou nespotřebujete celý obsah, využít zase někdy příště. I proto se trubičkové pěny prodávají rovněž v menších objemech (například 300, 500 ml), kdežto pistolové spíše ve větších (750, 850 i více ml).
Při výběru vhodné pěny rovněž řešte, jak dalece změní svůj objem, než vytvrdne. „Z tohoto pohledu rozlišujeme pěny nízkoexpanzní, jejichž objem se příliš nemění (maximálně o 10 až 20 procent), a vysokoexpanzní, jež svůj objem až zdvojnásobí,“ připomíná odborník. Je však třeba obecně počítat s tím, že pěny mají tendenci spojovaný či vyplňovaný materiál prohnout nebo vytlačit a mohly by znehodnotit to, co chcete opravit. U trubičkové varianty se navíc těžko odhaduje tlak potřebný k aplikaci pěny, i proto se zde raději doporučuje pracovat na etapy.
Už máte hotovo?
A vidíte, jak se například kolem okna vytvořily nadbytečné pěnové „obliny“? Nevadí, přebytky odřízněte nebo odpilujte, na dočištění se hodí i speciální přípravky. Pěnu následně lze omítnout, přeštukovat, přemalovat, použít jako další poklad pro lepení materiálů a podobně. Více však jde o estetické hledisko, nikoli podmínku nutnou k tomu, aby pěna skutečně plnila svůj účel. Je však třeba zmínit jeden faktor - PU pěny jsou pevné a přitom plastické, nevadí jim chemikálie, rozpouštědla ani barviva, avšak slunečním paprskům odolat nedokážou. Pokud byste například dopěnovali spáry u oken a následně daná místa už nijak povrchově neupravili, spolehněte se, že časem zežloutnou.
Foto: Soudal
Užitečné vlastnosti PU pěn:
- skvělá izolace
- velmi dobrá přilnavost
- objemová přizpůsobivost
- nízká hmotnost
- nízká tepelná vodivost
- rychlé vytvrzení
- odolnost spojů (nenapadají je plísně, nehnijí)
V obchodech se běžně setkáte se dvěma variantami - PU pěny se prodávají jako trubičkové či pistolové. Trubičková pěna je kromě dózy vybavená plastovou trubičkou s uzávěrem. Před aplikací trubičku nasadíte na dózu, otočíte dnem vzhůru, protřepete a palcem vytlačujete potřebné množství hmoty, kterou ihned nanášíte (případně si pro snazší manipulaci přikupte takzvaný adaptér).
Způsob aplikace souvisí s množstvím pěny
Uveďme si jako příklad PU pěnu o objemu 750 ml. Pokud by šlo o trubičkovou variantu, pak po vytvrzení získáte přibližně 35 litrů pěny, kdežto u pistolové varianty to může být až 45 litrů.
Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.