7
Fotogalerie

Pokojové rostliny kvetoucí v zimě

V zimních dnech je každý živý květ malým zázrakem. Dopřejte si příjemný pohled na kvetoucí pokojové rostliny prakticky po celou zimu – stačí jen mít ty správné rostliny. Které?

Nejznámější a dlouhověká zimní klasika

Pokud vám nic neříká jméno Schlumbergera, pak vánoční kaktus určitě znáte jako jednu z řady v zimě kvetoucích pokojových rostlin. Někdy je v nabídce pod názvem Epiphyllum nebo Zygocactus.

Většinou se jedná o hybridy kvetoucí v barvách od bílé (vzácněji) přes odstíny růžové, červené až po fialovou. V nabídce je i odrůda ‘Gold Charm’ se žlutými květy. Původně epifyticky rostoucí kaktus se dnes pěstuje výhradně jako hrnková rostlina.

 zima_kaktus.jpg
Na starších exemplářích vánočního kaktusu se můžete dopočítat víc jak stovky květů

Není náročný a při každoročním letnění a dodržení klidového období vám bohatě pokvete již od prosince. Starší rostliny se dobře vyjímají v závěsných nádobách, kde vynikne jejich převislý růst.

Jak se o vánoční kaktus starat a jakým způsobem ho probouzet před zimou, se dozvíte podrobněji v dříve uveřejněných článcích: Jak pěstovat vánoční kaktus a Víte, jak probudit včas vánoční kaktus?

Sukulent do pokoje

Za pár korun pořídíte kolopejku – kalanchoe (Kalanchoe – Blossfeldiana), kompaktní sukulentní rostlinu s květy výrazných barev: červeně kvetoucí odrůda ‘Bali’, oranžová ‘Nugget’, růžovými květy se chlubí ‘Calypso‘, ve žluté se nabízejí hned dvě odrůdy ‘Gold – juwell‘ a ‘Fortyniner’.

Kalanchoe je nenáročná rostlina, vystačí jí teplota nad patnáct stupňů i v době květu a pokud možno světlé stanoviště. Při nedostatku světla se nevyvinou a řádně nevybarví květy, rostlina se táhne za světlem a nevypadá pěkně.  

zima_kalanchoe.jpg
Kolopejka kvete dlouho, kromě odrůd s jednoduchými květy můžete mít i rostliny plnokvěté – jejich květy jsou pěkné i ve váze nebo v aranžmá

Kvete poměrně dlouho a dá se použít i jako řezaná květina. Celá rostlina dobře snáší řez a dobře se množí řízky. Po odkvětu máte dvě možnosti: protože je ke koupi levně, můžete ji vyhodit (či darovat), nebo pěstovat dál.  

Pak je dobré sestřihnout odkvetlé výhony, zalévat, když povrch zeminy oschne, a od jara do pozdního léta ji přihnojovat každé dva týdny. Přesadit můžete podle potřeby do běžného zahradnického substrátu.

Pavlínky na okně

Krása afrických fialek (Saintpaulia) má mnoho příznivců, radost udělají svými krásnými květy i vám. Kvetou celoročně, odrůd a barevných variací je téměř nepočítaně – jednobarevné i vícebarevné, s květy jednoduchými i plnými, některé odrůdy mají i barevné listy.  

Africké fialky vyžadují celoročně světlé stanoviště (na východních oknech se jim obzvláště daří), teplotu kolem dvaceti stupňů (nad deset stupňů je minimum) a opatrnou zálivku pod listy, pokud možno měkkou vodou.

 zima_fialka.jpg
Africké fialky nevystavujte přímému slunečnímu záření, aby se jim nespálily listy

Na pěstování jsou trochu náročnější, což však vyváží bohatým kvetením prakticky po celý rok. S letněním fialek si starost dělat nemusíte, dobře prospívají v bytě i přes léto. Pozor dávejte na prudké slunce a trvalé přemokření. Péči o africké fialky po celý rok najdete v článku Africká fialka (Saintpaulia): kvetoucí potěšení i pro začátečníka

Azalky a bramboříky

Od listopadu do dubna vám pokvetou azalky, pokud je budete pěstovat na světlém či polostinném místě s teplotou kolem osmnácti stupňů. Přežijí i při teplotě vyšší, ale brzy odkvetou, případně shodí poupata (suchý vzduch jim vůbec neprospívá) a doba květu se výrazně zkrátí.  

Dají se pěstovat s úspěchem více let, jak na to se dozvíte v článku Azalky umí rozjasnit zimní dny – ale jak se o ně správně starat? Koupený kvetoucí brambořík rozhodně nedávejte do tepla! Dopřejte mu hodně světla, nevytápěnou (nepřetápěnou) místnost a opatrnou zálivku. 

Tak budete mít jistotu, že vám krásně pokvete několik týdnů. Jak zdolat různá úskalí při pěstování bramboříků najdete v článcích Bramboříky, motýli zimy či Bramboříky nejen Makro a Super

Krasavice zornice

Amarylis, Hippeastrum, hvězdník a zornice: nejde o čtyři rostliny, ale o jedinou cibulovinu známou svými nádhernými velikými „zvony“ v barvách od bílé až po temně červenou. Nejnovější odrůdy jsou vícebarevné – mají odlišnou barvu jícnu květu. 

Na jednom stvolu bývá tři až šest květů (podle odrůdy) v období od prosince do března. Správný název pro rostlinu kvetoucí v pozdní zimě je Hippeastrum. Její cibuli sázejte koncem léta do květníku, jednu třetinu až polovinu nechte nad zemí. 

zima_hippeastrum.jpg 
Amarylis se často prodává ve stádiu poupěte

Při patnácti stupních a přiměřené, postupně se zvyšující zálivce naraší listy a vytvoří se květní stvol (při vyšší teplotě pokvete dříve, ale kratší dobu). Po narašení rostlinu umístěte na světlé místo s teplotou okolo dvaceti stupňů, podle potřeby zalévejte tak, abyste zbytečně nesmáčeli cibuli. 

Po odkvětu seřízněte květní stvol a rostlinu přeneste ven k letnění na chráněné místo. Zalévejte a přihnojujte asi do poloviny léta, pak zálivku omezujte a nechte zatáhnout listy. Cibuli vyjměte, očistěte od suchých listů a nechte asi dva měsíce na chladnějším místě (třináct až patnáct stupňů postačí) odpočívat před novou výsadbou. 

Zima za oknem, květy v pokoji

V druhé polovině zimy pokvetou i tořivky (Streptocarpus), pokud mají dostatek světla. Některé begónie (skupiny Lorraine) jsou také ochotny kvést v zimě růžovými a červenými květy, navíc mívají i okrasný list: tmavě červený na rubu a s bílými skvrnami na lícní straně listů. 

zima_tořivka.jpg
Tořivky patří k nenáročným pokojovkám

Pochopitelně si můžete koupit i v tomto čase kvetoucí Gloxinii (Sinningia), jejíž hlízu po odkvětu vyjmete ze země a necháte odpočinout. Znovu vysadíte koncem léta do směsi zahradního substrátu s rašelinou, začnete zalévat (pod listy) a každé dva týdny přihnojovat. V zimě se pak dočkáte nových květů.

 zima_gloxinie.jpg
Sinningia nakvétá postupně velkými jednoduchými nebo plnými květy v několika barevných kombinacích

Hrnkové gerbery, mini-růžičky nebo orchideje, výběr kvetoucích rostlin je opravdu bohatý. Pěkná nabídka je také v sortimentu kamélií – poněkud náročnějších rostlin, nehodících se ale pro úplné začátečníky.

 zima_tlustice.jpg
Tlustice nemá nápadný květ; tím že kvete spíš výjimečně, je o to vzácnější 

Možná máte doma tlustici (Crassula), která coby starší rostlina v tuto dobu také vykvétá. Nebo pěstujete úplně jiné rostliny? Napište nám do diskuze pod článkem, jaké to jsou. Jak vidíte, není nic snazšího, než si rozjasnit zimní dny pestrobarevnou krásou pokojových rostlin.  

Doporučujeme

Články odjinud