Poklad z Kapského květinového království: Sparmannia, pokojová lipka

Lipka africká (Sparmannia africana) je ideální pokojová rostlina do větších prostor. Vynikne jako solitér, a to nejen svou velikostí, ale i barevností a tvarem listů.

Sparmánie, pokojová nebo také africká lipka či obnitec

Rod Sparmánie zahrnuje asi sedm druhů původem z Afriky a Madagaskaru. Pouze dva druhy pocházejí z jižní Afriky, z nichž byly vyšlechtěny pokojové rostliny. V domácnosti se nejčastěji pěstují kultivary Sparmannia africana s plnými květy – 'Flore Pleno' a 'Variegata' s bělavě skvrnitými listy.

Sparmannia je hustý, od země větvený, stálezelený keř. Vysoký je tři až šest metrů, ovšem při pěstování doma se jeho růst usměrňuje řezem do přijatelných rozměrů. Listy jsou široce srdčité, na okrajích pilovité, oboustranně měkce bíle chlupaté. Dlouze stopkaté květy velké asi tři centimetry vyrůstají v okolících na konci větví nebo v paždí listů od listopadu do května.

Otevírají se postupně, zpočátku jsou květy bílé až zelenobílé a svěšené. Ve středu květu je velké množství nápadně dlouhých nitkovitých tyčinek. Díky tomu získala květina svoje jméno obnitec. Vnější tyčinky jsou žluto-fialové, vnitřní červeno-fialové. Tyčinky jsou citlivé na dotek, květ se otevře při doteku hmyzu nebo prstu.

Pokračování 2 / 6

Královna jižní Afriky

Sparmannia africana roste na vlhkých místech, na lesních okrajích, ve stržích, na skalnatých svazích a podél potoků jižního pobřeží Kapska, na území tzv. „Kapského květinového království“, odkud pochází převážná většina našich zahradních rostlin. Hlavní letní dešťové období zde trvá asi od listopadu do dubna. Zimní měsíce, říjen až květen, bývají relativně chladné a někdy zde dokonce sněží. Tomu odpovídají nároky na pěstování, které jsou velmi podobné známému mračňáku (Abutilon).

Pokračování 3 / 6

Hodně prostoru, méně světla

Sparmannia africana se svými velkými, světlezelenými, chlupatými listy je skutečnou oázou pro unavené oči. Na světle (ne však na přímém slunci) dokáže během jednoho léta vyrůst do značné výšky i šířky. V pokoji by měla stát na světlém, vzdušném a chladném místě, kde by neměl být suchý vzduch. Preferuje stanoviště u okna orientovaného na sever. Pokud rostlina trpí nedostatkem světla nebo vysokými teplotami, výhonky jsou dlouhé a listy malé.

Pokračování 4 / 6

Jak lipku pěstovat

Od března do září vyžaduje pravidelnou zálivku. Kořenový bal byste nikdy neměli nechat vyschnout. V létě vyžaduje lipka více vody, v zimě méně, proto se vždy řídíme podle teploty pokoje. Je však současně citlivá na přelití, květináč by tedy neměl nikdy stát v misce plné vody. Od jara do podzimu se doporučuje sparmánii přihnojit dvakrát týdně, v zimě se hnojí úsporně – nanejvýš každé tři týdny běžným hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Přezimuje při teplotě okolo 10 °C.

Mladé rostlinky se přesazují na jaře, později stačí už jen každé dva roky do směsi zeminy složené z jednoho dílu zahradního substrátu, dílu kompostu a dílu písku. Vždy dbáme na dostatečně velký květináč, neboť sparmánie má rozložité a bohaté kořeny, kterými nádobu rychle vyplní. A abychom zabránili jejich hnití, je dobrá drenáž nezbytností.

Pokračování 5 / 6

Množení je snadné

Rostlina kvete až ve stáří tří let, ale letorosty se nesmí do té doby stříhat. Když její rozložitost upravujeme řezem, můžeme si sparmánii namnožit z řízků. Odebíráme je pouze z odkvetlých výhonů, jinak se o květy ochudíme. Řízky rychleji zakoření zakryté sklem nebo v domácím skleníčku.

Pokračování 6 / 6

sparmania_kvet_p3145341.jpgsparmania_interier.jpgsparmania_98130_orig.jpgsparmania_list.jpg

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud