shutterstock.com

shutterstock.com

Pojištění nemovitosti a domácnosti. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Někdo mluví o pojištění domácnosti, další zase zasvěceně hovoří o pojištění nemovitosti. A vy možná pořád váháte, jaký je mezi nimi rozdíl, jestli se jedná o jedno a totéž pojištění, nebo o dvě rozdílná – a zda je musíte mít. Tak se na to podívejme podrobněji.

Pojištění nemovitosti je základ

Nemovitost je podle občanského zákoníku jakákoliv stavba spojená se zemí pevným základem. Může to být rodinný dům, bytový dům, chalupa, chata, škola, nemocnice, ale třeba i garáž, dílna či sklep.

Vlastníte-li takový majetek, určitě víte, že má nemalou hodnotu, jíž si u něj určitě hodláte zachovat. Ale pokud dojde k požáru, záplavám, udeří do něj blesk, poničí ho vandalové a tak dále, vzniknou škody, které budete muset uhradit z vlastní kapsy. Tedy pokud nemáte pojištění nemovitosti.

Pojištění domácnosti

Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu, ale nikoliv na její „útroby“. Nepokrývá tedy škody na vybavení, nábytku, elektronice apod. Nenahradí vám ani škodu vzniklou krádeží. Od toho je tu totiž pojištění domácnosti, které má za cíl pokrývat škody na veškerém hmotném vybavení uvnitř nemovitosti. A nezáleží na tom, jestli je vaše domácnost v chatě nebo v bytě panelového domu. Pojištění nemovitosti a domácnosti jsou zkrátka dvě zcela rozdílné záležitosti.

Srovnání pojištění nemovitosti a domácnosti

Z výše uvedeného plyne, že je vhodné mít pojištění nemovitosti a domácnosti sjednané. Abyste ale na pojistném nepřepláceli a měli jistotu, že v případě krize vám pojišťovna zaplatí za vše, co se poškodilo, je potřeba pečlivě si takovou pojišťovnu vybrat.

Naštěstí existuje pro pojištění nemovitosti a domácnosti srovnání. V něm dobře uvidíte, kam se vám vyplatí jít a kam raději ne. Případně je tu také pro pojištění nemovitosti a domácnosti kalkulačka, do níž vyplníte pár základních údajů a rovnou uvidíte nejvýhodnější pojištění.

A pokud si přesto nebudete jisti, můžete se obrátit na specialisty z Top-Pojisteni.cz, kteří vám s výběrem pojišťovny i se sjednáním pojištění nemovitosti a domácnosti ochotně pomohou.

Doporučujeme

Články odjinud