Pojištění domácích zvířat: V čem spočívá, kdy se vyplatí a na kolik vás přijde

Pojištění domácích zvířat: V čem spočívá, kdy se vyplatí a na kolik vás přijde

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Jistě to platí i o kočkách. Právem proto bereme tato zvířátka jako další členy rodiny, dbáme o jejich zdraví, tělesnou a duševní pohodu a dopřáváme jim to nejlepší, co jen můžeme. Nešetříme na krmivech, veterinární péči, hračkách a dalších doplňcích. Někdy nás ale výdaje související se zdravím zvířátka mohou vyjít natolik draho, že je dobré mít sjednané pojištění domácích zvířat, které část našich nákladů pokryje. V čem spočívá, kterých druhů zvířat se týká a na kolik vás vyjde?

Pojištění psů a koček je na trhu dostupné již několik let a sjednat si je můžete hned u několika společností. Jejich produkty jsou obdobné, přičemž pojištění psů je rozšířenější – z námi zjištěných údajů nabízí pojištění domácích mazlíčků pět pojišťoven a pouze tři z nich umožňují pojistit kočky. Pokud byste si chtěli pojistit morčátko, agamu, zakrslého králíka nebo papouška, nemáte bohužel žádnou možnost.

Je pojištění vhodné i pro mého mazlíčka a kdy ho mohu pojistit?

Hlavním kritériem pro zřízení pojištění je věk zvířete. Své zvířátko můžete pojistit nejdříve ve věku 50 dnů. Rozhodující je také jeho stáří. Malá plemena psů lze nejpozději přihlásit ve věku deseti let, velké pejsky pak ve věku šesti let. U koček je maximální věk stanoven na osm let. Najdete však i pojišťovnu, kde není věk zvířátka rozhodující. Důležité je, aby mělo více než tři měsíce a žilo s vámi ve společné domácnosti. Pokud neznáte datum narození vašeho mazlíčka, postačí vám vědět alespoň rok, kdy se narodil. Žádné průkazy původu zvířátka většinou nepotřebujete.

V případě, že splníte kritérium spojené s věkem, je důležité i to, aby bylo zvířátko řádně očipované nebo tetované. Vzhledem k tomu, že tetování se po několika letech může stát nečitelným, je vhodnější čip. Některé pojišťovny vyžadují pouze a jenom čipové označení. Zvířátko musí také pravidelně docházet k veterináři a mít splněná všechna potřebná očkování. Ne vždy musíte mít lékařské smlouvy a jiná lékařská potvrzení.

Zvíře musí být v době pojištění zdrávo, nemít žádné vrozené vady nebo následky nějakého zranění. Pokud tyto podmínky splníte, bude při sjednávání pojištění stačit pouze vyplnit dotazník.

Když se něco stane: Řezná rána, jedovatý pamlsek nebo zánět spojivek

Pozření jedovaté či nebezpečné látky a předmětu, úraz následkem neočekávaných povětrnostních podmínek nebo negativní následek operace či jiné léčebné procedury – takto jsou stanovené podmínky pojištění úrazu.

V případě jakékoliv nemoci (nechronické) můžete počítat s uhrazením nákladů na lékaře, diagnostiku, léky, předoperační vyšetření a operaci. V některých případech jsou hrazené také náklady na léčení kožních nemocí, nemocí dutiny ústní či rehabilitace.

Sjednat lze také pojištění, které nabízí spoluúčast na případné graviditě zvířete a následném porodu. Tento bod má ale v produktovém balíčku pouze jedna pojišťovna. Dejte si pozor na to, že náklady spojené s kastrací zvířete a očkovací náklady vám žádná pojišťovna neuhradí.

Pokousaný pošťák, poškrábané auto

Způsobí-li váš mazlík nějakou škodu třetím osobám, můžete počítat se spoluúčastí téměř každé pojišťovny. Jde o škody na zdraví, majetku a jiné finanční škody. Tento pojistný produkt se bude hodit převážně těm, kdo vlastní větší plemeno psa nebo divokého až agresivního jedince.

I v tomto případě jsou však stanovená pravidla, na které situace nelze pojištění čerpat. Jde o škody na věcech zapůjčených či pronajatých a o škody způsobené přímo majiteli zvířete nebo jemu blízkým osobám. Ze spoluúčasti jsou vyřazeny i škody vzniklé při profesionální sportovní činnosti či výcviku stejně jako nemajetkové újmy.

Nebe nepočká: Odškodnění po smrti zvířete

Bohužel dříve nebo později čeká vašeho miláčka konec života. Pojištění pro případ smrti se vztahuje na situace, kdy jde o uhynutí zvířete způsobené úrazem, akutní otravou nebo nějakou nemocí. Některé pojišťovny však při vyplácení odškodnění po smrti zvířete zohledňují také jeho věk. Znamená to tedy, že pokud zvíře onemocní například ve věku svých osmi let a nemoc vede k jeho smrti, pak nemáte nárok na žádnou finanční náhradu.

Pokud dojde ke smrti způsobené graviditou, porodem či transplantací, nemáte na vyplacení pojistného nárok. Obdobná situace nastane také v případě, že vaše zvířátko uhyne při obranném zápase s jiným zvířetem či osobou.

Tento typ pojištění nenabízejí všechny pojišťovny.

Co když vám zvíře někdo ukradne nebo se samo vydá na výlet

Může se stát, že vám zvíře někdo ukradne nebo se vám prostě jen zaběhne a už se nevrátí domů. Pojišťovna vám může pomoci s náklady na hledání zvířátka, vytištěním letáků a bude se také podílet na nálezném pro toho, kdo vám miláčka dopraví zpátky domů.

Některé pojišťovny mají tuto službu jako samostatný produkt, jiné ji mají ve velkém balíčku asistenčních služeb i s dalšími službami, jako je například hospitalizace majitele zvířátka, konzultace s veterinářem či zajištění zvířecího hotelu.

Nemoc páníčka či paničky

I lidé samozřejmě potřebují nutnou lékařskou péči. Pokud se ocitnete v nemocnici a nebudete mít nikoho, kdo by se vám o zvířátko vhodně postaral, můžete se obrátit na pojišťovnu. Pomůže vám se zajištěním psího hotelu a uhradí část nákladů. Výjimkou jsou ale plánované lékařské zákroky, porod, těhotenství, dlouhodobé nemoci, hospitalizace spojená s alkoholismem či zraněním, které si majitel zvířátka způsobil sám.

Tato služba může být součástí asistenčního balíčku, které některé pojišťovny nabízejí.

Co se hodí, když se zvířetem chcete cestovat

Pokud rádi cestujete i se svým zvířetem, je pro vás jistě důležité, aby bylo pojištění platné minimálně na území celé Evropy. Většina pojišťoven nabízí své služby pojištění mazlíčků pouze na území České republiky. Najdete ale i takovou, která vám nabídne pojistku s plněním téměř po celé Evropě. Tady ale ve většině případů narazíte na to, že se spoluúčast po Evropě vztahuje jen na úraz, a nikoliv na odpovědnost za škody.

Ať už zvolíte jakoukoliv pojišťovnu, zvažte, jestli nebude lepší variantou pořídit pejskovi či kočičce samostatné cestovní pojištění. V některých případech je to lepší varianta.

Kolik stojí pojištění domácích zvířat? Nejnižší ceny se pohybují na hranici 100 Kč za měsíc

Většina pojišťoven má v nabídce hned několik produktových balíčků za různé ceny, proto nelze jednoznačně říci, kde nejlépe pojistit psa nebo kočku. V balíčcích se různí výše spoluúčasti pojišťovny a jednotlivá kritéria pro splnění nároku na vyplacení spoluúčasti. Některá pojišťovna má v balíčku zahrnutou graviditu a porod, jiná ji má striktně vyřazenou. Někde najdeme možnost pojistit si škodu třetím osobám, kterou způsobí zvíře. Jinde tato varianta není.

Základní nejnižší ceny se pohybují na hranici 100 Kč za měsíc. Najdete ale také exkluzivní varianty za 600 Kč měsíčně. Vhodné pojištění zvířete si nakonec musíte vybrat vy sami. Nikdo jiný totiž vašeho miláčka nezná lépe. Jen vy víte, jestli má sklony k soukromým výletům, má dominantní a ráznou povahu, nebo je pro vás důležité jen to, aby byl zdravý a měl na dosah tu nejlepší lékařskou péči.

Ať už jde o otravu, zánět žaludku či močového měchýře, řeznou ránu, infekční zánět nebo nějaký podkožní útvar, který se vašemu miláčkovi vytvoří pod kůží, vždy musíte vyhledat vhodného veterinárního lékaře. Ne vždy je péče lékaře finančně dostupná. Proto pro vás vhodné pojištění může být jakousi jistotou, že svému mazlíčkovi dáte vždy přesně to, co potřebuje.

Doporučujeme

Články odjinud