vytisknout velikost písma Podzimní zahrada: Co udělat, než přijde zima

Dali jsme pro vás dohromady seznam těch nejpodstatnějších úkolů, které je dobré zvládnout v okrasné, ovocné i zeleninové zahradě během podzimních měsíců. Postupujte podle něj a postarejte se o to, aby vaše zahrada byla včas nachystaná k zimnímu odpočinku.

Zahrada nám v září dává svou úrodu. Sbírejte, sklízejte, zpracovávejte ji. A vychutnejte si u toho krásné dny a pobyt ve své zelené oáze. Přizvěte i děti, ať vám pomohou. Říjen pak bude stejně jako listopad nejen ve znamení sklizně, ale i nových výsadeb. Včas si je naplánujte a postupně začněte připravovat zahradu na zimu, abyste vše v poklidu stihli.

Barevné listí podzimu: zahrada ve žlutých odstínech

Barevné listí podzimu: zahrada ve žlutých odstínech

Okrasná zahrada: Jak ji vylepšit, co zasadit, co sklidit a oč se postarat

 • Velký podíl má na většině zahrad trávník. Ať už jej chcete založit, nebo jen dosít prázdná místa v něm, vhodná doba nastává (s ohledem na počasí) od začátku do poloviny září. Půda je ještě dostatečně vyhřátá, takže semena dobře klíčí a do zámrazu rostlinky stihnou dostatečně zakořenit. Poslední sečení vzrostlého trávníku nechte až na konec měsíce října a nechte ho delší než obvykle.
 • Vyberte si a nakupte cibuloviny, které pokvetou na jaře. V září můžete začít s výsadbou narcisů, říjen si pak nechte na tulipány a hyacinty. Protože cibulky různých druhů se sází různě hluboko, řiďte se pravidlem, že nad cibulkou by mělo být asi dvakrát tolik půdy, jak je sama vysoká.
Co dělají cibuloviny v zimě

Co dělají cibuloviny v zimě

 • Naopak z půdy je třeba postupně vyjmout hlízy a cibuloviny rostlin, které by nepřežily mráz, jako jsou mečíky, pryskyřníky nebo kaly. Vhodný čas většinou poznáte podle žloutnutí listů, kdy rostlina ukončuje vegetaci. Totéž se týká begonií a jiřin, přičemž u begonií je se zazimováním vhodné počkat až do konce října – přijdou-li v tu dobu první přízemní mrazíky, neublíží jim to. U jiřin na ně dokonce čekáme: Teprve poté, co spálí nadzemní části rostlin, je vhodný čas hlízy vyjmout a uložit do sklepa.
 • Vysazujte dvouletky vyseté na jaře, trvalky, dřeviny listnaté i jehličnany, živé ploty. V září ještě upřednostněte rostliny kontejnerované, s vyvinutým kořenovým balem, po opadu listů už můžete sázet i prostokořenné, které pořídíte levněji. Z výsadeb odstraňte plevel, abyste si na jaře ušetřili práci, a k trvalkám i okrasným dřevinám přidejte vrstvu kompostu.
 • Pokud jste majitelem vodní plochy, odstraňujte z hladiny listí opadané ze stromů rostoucích kolem. Vodní rostliny, které během letošní sezony příliš zhoustly, protrhejte. S postupujícím časem a reálnou hrozbou mrazu nezapomeňte vylít vodu z nádrží a nádob, které by mohly při nižších teplotách popraskat.
Dešťová voda: problém i užitek

Dešťová voda: problém i užitek

 • Během listopadu zkontrolujte, a bude-li to třeba i opravte veškeré úvazy vyvázaných dřevin, abyste je ochránili před silným zimním větrem. Druhy, které jsou méně odolné, zakryjte chvojím a přihrňte k nim kompost či mulčovací kůru. Do zásoby si připravte netkanou textilii, abyste ji měli při ruce, když uhodí v zimě velký mráz.
 • Nádobové rostliny postupně připravujte na přesun do jejich zimoviště, kde budou chráněny před mrazem. Tyto prostory ukliďte, aby byly čisté, bez potenciálních chorobných zárodků, a umyjte v nich okna, aby se k rostlinám dostalo více světla. Rostlinám omezujte zálivku, platí, že čím chladněji je, tím méně vody potřebují. Většinu nádobovek je třeba přesunout z venku dřív, než přijde první mrazivá noc. Naopak středozemní druhy, jako jsou olivovník, oleandr, fíkovník a další, můžete venku ještě nechat. Zvládnou i teploty kolem minus pěti stupňů Celsia, které stimulují jejich kvetení v příští sezoně. Rostlinné dekorace na balkonech a truhlících vyměňte a použijte odolnější rostliny, jako jsou různé druhy trav, vřesy, vřesovce či okrasné zelí.
Jak připravit balkonové rostliny na zimu

Jak připravit balkonové rostliny na zimu

Ovocná zahrada: Nejdříve se zaměřte na sklizeň, potom se o ni postarejte

 • Sklízejte ovocnou úrodu: bezinky, dříny, šípky, jablka, švestky, hrušky, broskve, ořechy vlašské i lískové. Vyzkoušejte triky našich předků: Švestky v sušených kopřivách nebo v senu vydrží krásné i několik týdnů. Jablíčka a hrušky se v minulosti také balily po jednom plodu do papíru. Plody nesetřásejte, ale trhejte po jednom, aby nebyly otlačené, pokud je hodláte skladovat.
 • Ke sběru vlašských ořechů si pěstitelé někdy pomáhají klácením. Není to ale vhodné, nechte plody přirozeně maximálně dozrát, spadnou pak samy ze stromu. Postupně je sbírejte a sušte na slunci a čerstvém vzduchu. Se sběrem kdoulí a mišpulí počkejte až po mrazících, budou pak mít sladší, lepší chuť. Napadené nebo poškozené plody všech ovocných druhů či jejich části pečlivě sbírejte, protože mohou být zdrojem chorob i škůdců. Ovocné stromy přihnojte draslíkem, aby dřevo vyzrálo a lépe odolávalo vymrzání.
 • Chcete-li si namnožit bobulové ovoce, v říjnu je vhodná chvíle. Seřízněte větvičku se šesti pupeny a zasaďte ji nejlépe do pařeniště tak, aby dvě třetiny s pupeny bez listů byly pod zemí. Vysazujte ovocné stromy a keře a poté je důkladně zalévejte.
Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Zeleninová zahrada: Sklízejte a stále ještě vysévejte

 • Během září slízejte papriky, rajčata, cukety, lilky, patizony, malé dýně, červenou řepu, fazolky a další druhy. Prázdné záhony po nich ukliďte, aby na nich nezůstaly zbytky, na nichž mohou být škůdci nebo nějaké choroby. Zeminu vylepšete kompostem anebo uleželým hnojem a zpracujte.
 • Na uklizené záhony můžete vysít zelené hnojení nebo něco k jídlu: špenát, ředkvičky, zimní salát. Pro jarní sklizeň vysejte už teď mangold, vysaďte cibuli sazečku. S česnekem počkejte až na samý konec podzimu nebo na zimu. Zeleninu, jako je kadeřávek, růžičková kapusta, pór nebo černý kořen, můžete nechat na záhoně, ještě vyroste. Podzim je nejpřirozenějším obdobím k výsadbě jahodníků.
Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžete zpracovat

Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžete zpracovat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

21.  9.  2022 | |2 N/A
Kateřina Hradová
ZajímavostiUžitečná zahradaÚrodaTestyNářadí a stroje