vytisknout velikost písma Podzimní zahrada: Co udělat, než přijde zima

Dali jsme pro vás dohromady seznam těch nejpodstatnějších úkolů, které je dobré zvládnout v okrasné, ovocné i zeleninové zahradě během podzimních měsíců. Postupujte podle něj a postarejte se o to, aby vaše zahrada byla včas nachystaná k zimnímu odpočinku.

Zahrada nám v září dává svou úrodu. Sbírejte, sklízejte, zpracovávejte ji. A vychutnejte si u toho krásné dny a pobyt ve své zelené oáze. Přizvěte i děti, ať vám pomohou. Říjen pak bude nejen ve znamení sklizně, ale i nových výsadeb, stejně jako listopad. Včas si je naplánujte a postupně začněte připravovat zahradu na zimu, abyste vše v poklidu stihli.

Barevné listí podzimu: zahrada ve žlutých odstínech

Barevné listí podzimu: zahrada ve žlutých odstínech

Okrasná zahrada: Jak ji vylepšit, co zasadit, co sklidit a oč se postarat

 • Velký podíl má na většině zahrad trávník. Ať už jej chcete založit nebo jen dosít prázdná místa v něm, vhodná doba nastává (s ohledem na počasí) od začátku do poloviny září. Půda je ještě dostatečně vyhřátá, takže semena dobře klíčí a do zámrazu rostlinky stihnou dostatečně zakořenit. Poslední sečení vzrostlého trávníku nechte až na konec měsíce října a nechte ho delší než obvykle.
 • Vyberte si a nakupte cibuloviny, které pokvetou na jaře. V září můžete začít s výsadbou narcisů, říjen si pak nechte na tulipány a hyacinty. Protože cibulky různých druhů se sází různě hluboko, řiďte se pravidlem, že nad cibulkou by mělo být asi dvakrát tolik půdy, jak je sama vysoká.
Co dělají cibuloviny v zimě

Co dělají cibuloviny v zimě

 • Naopak z půdy je třeba postupně vyjmout hlízy a cibuloviny rostlin, které by nepřežily mráz, jako jsou mečíky, pryskyřníky nebo kaly. Vhodný čas většinou poznáte podle žloutnutí listů, kdy rostlina ukončuje vegetaci. Totéž se týká begonií a jiřin, přičemž u begonií je se zazimováním vhodné počkat až do konce října – přijdou-li v tu dobu první přízemní mrazíky, neublíží jim to. U jiřin na ně dokonce čekáme: Teprve poté, co spálí nadzemní části rostlin, je vhodný čas hlízy vyjmout a uložit do sklepa.
 • Vysazujte dvouletky vyseté na jaře, trvalky, dřeviny listnaté i jehličnany, živé ploty. V září ještě upřednostněte rostliny kontejnerované, s vyvinutým kořenovým balem, po opadu listů už můžete sázet i prostokořenné, které pořídíte levněji. Z výsadeb odstraňte plevel, abyste si na jaře ušetřili práci, a k trvalkám i okrasným dřevinám přidejte vrstvu kompostu.
 • Pokud jste majitelem vodní plochy, odstraňujte z hladiny listí opadané ze stromů rostoucích kolem. Vodní rostliny, které během letošní sezony příliš zhoustly, protrhejte. S postupujícím časem a reálnou hrozbou mrazu nezapomeňte vylít vodu z nádrží a nádob, které by mohly při nižších teplotách popraskat.
Dešťová voda: problém i užitek

Dešťová voda: problém i užitek

 • Během listopadu zkontrolujte, a bude-li to třeba i opravte veškeré úvazy vyvázaných dřevin, abyste je ochránili před silným zimním větrem. Druhy, které jsou méně odolné, zakryjte chvojím a přihrňte k nim kompost či mulčovací kůru. Do zásoby si připravte netkanou textílii, abyste ji měli při ruce, když uhodí v zimě velký mráz.
 • Nádobové rostliny postupně připravujte na přesun do jejich zimoviště, kde budou chráněny před mrazem. Tyto prostory ukliďte, aby byly čisté, bez potenciálních chorobných zárodků, a umyjte v nich okna, aby se k rostlinám dostalo více světla. Rostlinám omezujte zálivku, platí, že čím chladněji je, tím méně vody potřebují. Většinu nádobovek je třeba přesunout z venku dřív, než přijde první mrazivá noc. Naopak středozemní druhy, jako jsou olivovník, oleandr, fíkovník a další, můžete venku ještě nechat. Zvládnou i teploty kolem minus pěti stupňů Celsia, které stimulují jejich kvetení v příští sezoně. Rostlinné dekorace na balkonech a truhlících vyměňte a použijte odolnější rostliny, jako jsou různé druhy trav, vřesy, vřesovce či okrasné zelí.
Jak připravit balkonové rostliny na zimu

Jak připravit balkonové rostliny na zimu

Ovocná zahrada: Nejdříve se zaměřte na sklizeň, potom se o ni postarejte

 • Sklízejte ovocnou úrodu: bezinky, dříny, šípky, jablka, švestky, hrušky, broskve, ořechy vlašské i lískové. Vyzkoušejte triky našich předků: Švestky v sušených kopřivách nebo v senu vydrží krásné i několik týdnů. Jablíčka a hrušky se v minulosti také balily po jednom plodu do papíru. Plody nesetřásejte, ale trhejte po jednom, aby nebyly otlačené, pokud je hodláte skladovat.
 • Ke sběru vlašských ořechů si pěstitelé někdy pomáhají klácením. Není to ale vhodné, nechte plody přirozeně maximálně dozrát, spadnout pak samy ze stromu. Postupně je sbírejte a sušte na slunci a čerstvém vzduchu. Se sběrem kdoulí a mišpulí počkejte až po mrazících, budou pak mít sladší, lepší chuť. Napadené nebo poškozené plody všech ovocných druhů či jejich části pečlivě sbírejte, protože mohou být zdrojem chorob i škůdců. Ovocné stromy přihnojte draslíkem, aby dřevo vyzrálo a lépe odolávalo vymrzání.
 • Chcete-li si namnožit bobulové ovoce, v říjnu je vhodná chvíle. Seřízněte větvičku se šesti pupeny a zasaďte ji nejlépe do pařeniště tak, aby dvě třetiny s pupeny bez listů byly pod zemí. Vysazujte ovocné stromy a keře a poté je důkladně zalévejte.
Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Zeleninová zahrada: Sklízejte a stále ještě vysévejte

 • Během září slízejte papriky, rajčata, cukety, lilky, patizony, malé dýně, červenou řepu, fazolky a další druhy. Prázdné záhony po nich ukliďte, aby na nich nezůstaly zbytky, na nichž mohou být škůdci nebo nějaké choroby. Zeminu vylepšete kompostem anebo uleželým hnojem a zpracujte.
 • Na uklizené záhony můžete vysít zelené hnojení nebo něco k jídlu: špenát, ředkvičky, zimní salát. Pro jarní sklizeň vysejte už teď mangold, vysaďte cibuli sazečku. S česnekem počkejte až na samý konec podzimu nebo na zimu. Zeleninu, jako je kadeřávek, růžičková kapusta, pór nebo černý kořen, můžete nechat na záhoně, ještě vyroste. Podzim je nejpřirozenějším obdobím k výsadbě jahodníků.
Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžete zpracovat

Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžete zpracovat

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v paneláku

Inspirujte se! Úžasné rekonstrukce bytů v pan…

Napadlo by vás, že tyhle fotky pocházejí z bytů v panelových domech? Nás tedy vůbec. Je vidět, že šikovnou rekonstrukcí lze ze standardizovaných bytů získat moderní domov, který bude vyhovovat potřebám svých obyvatel. Prohlédněte si v galerii v úvodu článku zdařilé rekonstrukce panelových bytů.

19.  9.  2021 |
Lucie Kořistová
Interiér roku
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před …

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

8.  9.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada