Období od výsadby jahodníku do rozvinutí prvního lístku je pro rostlinu zásadní. Vytváří nové kořeny, proto je důležitá půdní vlhkost. Nezapomeňte proto na pravidelnou zálivku! Foto: iStockphoto.com

Období od výsadby jahodníku do rozvinutí prvního lístku je pro rostlinu zásadní. Vytváří nové kořeny, proto je důležitá půdní vlhkost. Nezapomeňte proto na pravidelnou zálivku! | Foto: iStockphoto.com

Někdo listí hrabe, jiný ne. Pokud se do toho pustíte, nevyhazujte je a kompostujte. Získáte z něj úžasnou listovku. Foto: iStockphoto.com

Někdo listí hrabe, jiný ne. Pokud se do toho pustíte, nevyhazujte je a kompostujte. Získáte z něj úžasnou listovku. | Foto: iStockphoto.com

Úrodu pravidelně sbírejte, ať se nezkazí. Foto: iStockphoto.com

Úrodu pravidelně sbírejte, ať se nezkazí. | Foto: iStockphoto.com

Velké trsy trvalek můžete rozdělit a rozsadit, snadno si je tak namnožíte. Foto: iStockphoto.com

Velké trsy trvalek můžete rozdělit a rozsadit, snadno si je tak namnožíte. | Foto: iStockphoto.com

Ovoce k uskladnění trhejte po jednom, ať nemá otlaky. Zkazilo by se. Foto: iStockphoto.com

Ovoce k uskladnění trhejte po jednom, ať nemá otlaky. Zkazilo by se. | Foto: iStockphoto.com

Kadeřávek stále roste, neublíží mu ani mráz. Foto: iStockphoto.com

Kadeřávek stále roste, neublíží mu ani mráz. | Foto: iStockphoto.com

Pusťte se do naplánovaných výsadeb. Foto: iStockphoto.com

Pusťte se do naplánovaných výsadeb. | Foto: iStockphoto.com

Dýně, které budete chtít skladovat, trhejte, až budou mít zcela suchou stopku. Foto: iStockphoto.com

Dýně, které budete chtít skladovat, trhejte, až budou mít zcela suchou stopku. | Foto: iStockphoto.com

Za pěkných dnů se pracuje lépe, než když je chladno a prší. Využijte volných chvilek, ať máte na jaře méně práce. Foto: iStockphoto.com

Za pěkných dnů se pracuje lépe, než když je chladno a prší. Využijte volných chvilek, ať máte na jaře méně práce. | Foto: iStockphoto.com

Nádobové rostliny čeká postupně úklid do místností, kde nemrzne, a nastává tak čas na novou, podzimní výzdobu. Foto: iStockphoto.com

Nádobové rostliny čeká postupně úklid do místností, kde nemrzne, a nastává tak čas na novou, podzimní výzdobu. | Foto: iStockphoto.com

Poslední posekání trávníku nechte na konec října. Foto: iStockphoto.com

Poslední posekání trávníku nechte na konec října. | Foto: iStockphoto.com

Někdo listí hrabe, jiný ne. Pokud se do toho pustíte, nevyhazujte je a kompostujte. Získáte z něj úžasnou listovku. Foto: iStockphoto.com
Úrodu pravidelně sbírejte, ať se nezkazí. Foto: iStockphoto.com
Velké trsy trvalek můžete rozdělit a rozsadit, snadno si je tak namnožíte. Foto: iStockphoto.com
Ovoce k uskladnění trhejte po jednom, ať nemá otlaky. Zkazilo by se. Foto: iStockphoto.com
11
Fotogalerie

Podzimní zahrada: Co udělat, než přijde zima

Dali jsme pro vás dohromady seznam těch nejpodstatnějších úkolů, které je dobré zvládnout v okrasné, ovocné i zeleninové zahradě během podzimních měsíců. Postupujte podle něj a postarejte se o to, aby vaše zahrada byla včas nachystaná k zimnímu odpočinku.

Zahrada nám v září dává svou úrodu. Sbírejte, sklízejte, zpracovávejte ji. A vychutnejte si u toho krásné dny a pobyt ve své zelené oáze. Přizvěte i děti, ať vám pomohou. Říjen pak bude stejně jako listopad nejen ve znamení sklizně, ale i nových výsadeb. Včas si je naplánujte a postupně začněte připravovat zahradu na zimu, abyste vše v poklidu stihli.

Okrasná zahrada: Jak ji vylepšit, co zasadit, co sklidit a oč se postarat

 • Velký podíl má na většině zahrad trávník. Ať už jej chcete založit, nebo jen dosít prázdná místa v něm, vhodná doba nastává (s ohledem na počasí) od začátku do poloviny září. Půda je ještě dostatečně vyhřátá, takže semena dobře klíčí a do zámrazu rostlinky stihnou dostatečně zakořenit. Poslední sečení vzrostlého trávníku nechte až na konec měsíce října a nechte ho delší než obvykle.
 • Vyberte si a nakupte cibuloviny, které pokvetou na jaře. V září můžete začít s výsadbou narcisů, říjen si pak nechte na tulipány a hyacinty. Protože cibulky různých druhů se sází různě hluboko, řiďte se pravidlem, že nad cibulkou by mělo být asi dvakrát tolik půdy, jak je sama vysoká.
 • Naopak z půdy je třeba postupně vyjmout hlízy a cibuloviny rostlin, které by nepřežily mráz, jako jsou mečíky, pryskyřníky nebo kaly. Vhodný čas většinou poznáte podle žloutnutí listů, kdy rostlina ukončuje vegetaci. Totéž se týká begonií a jiřin, přičemž u begonií je se zazimováním vhodné počkat až do konce října – přijdou-li v tu dobu první přízemní mrazíky, neublíží jim to. U jiřin na ně dokonce čekáme: Teprve poté, co spálí nadzemní části rostlin, je vhodný čas hlízy vyjmout a uložit do sklepa.
 • Vysazujte dvouletky vyseté na jaře, trvalky, dřeviny listnaté i jehličnany, živé ploty. V září ještě upřednostněte rostliny kontejnerované, s vyvinutým kořenovým balem, po opadu listů už můžete sázet i prostokořenné, které pořídíte levněji. Z výsadeb odstraňte plevel, abyste si na jaře ušetřili práci, a k trvalkám i okrasným dřevinám přidejte vrstvu kompostu.
 • Pokud jste majitelem vodní plochy, odstraňujte z hladiny listí opadané ze stromů rostoucích kolem. Vodní rostliny, které během letošní sezony příliš zhoustly, protrhejte. S postupujícím časem a reálnou hrozbou mrazu nezapomeňte vylít vodu z nádrží a nádob, které by mohly při nižších teplotách popraskat.
 • Během listopadu zkontrolujte, a bude-li to třeba i opravte veškeré úvazy vyvázaných dřevin, abyste je ochránili před silným zimním větrem. Druhy, které jsou méně odolné, zakryjte chvojím a přihrňte k nim kompost či mulčovací kůru. Do zásoby si připravte netkanou textilii, abyste ji měli při ruce, když uhodí v zimě velký mráz.
 • Nádobové rostliny postupně připravujte na přesun do jejich zimoviště, kde budou chráněny před mrazem. Tyto prostory ukliďte, aby byly čisté, bez potenciálních chorobných zárodků, a umyjte v nich okna, aby se k rostlinám dostalo více světla. Rostlinám omezujte zálivku, platí, že čím chladněji je, tím méně vody potřebují. Většinu nádobovek je třeba přesunout z venku dřív, než přijde první mrazivá noc. Naopak středozemní druhy, jako jsou olivovník, oleandr, fíkovník a další, můžete venku ještě nechat. Zvládnou i teploty kolem minus pěti stupňů Celsia, které stimulují jejich kvetení v příští sezoně. Rostlinné dekorace na balkonech a truhlících vyměňte a použijte odolnější rostliny, jako jsou různé druhy trav, vřesy, vřesovce či okrasné zelí.

Ovocná zahrada: Nejdříve se zaměřte na sklizeň, potom se o ni postarejte

 • Sklízejte ovocnou úrodu: bezinky, dříny, šípky, jablka, švestky, hrušky, broskve, ořechy vlašské i lískové. Vyzkoušejte triky našich předků: Švestky v sušených kopřivách nebo v senu vydrží krásné i několik týdnů. Jablíčka a hrušky se v minulosti také balily po jednom plodu do papíru. Plody nesetřásejte, ale trhejte po jednom, aby nebyly otlačené, pokud je hodláte skladovat.
 • Ke sběru vlašských ořechů si pěstitelé někdy pomáhají klácením. Není to ale vhodné, nechte plody přirozeně maximálně dozrát, spadnou pak samy ze stromu. Postupně je sbírejte a sušte na slunci a čerstvém vzduchu. Se sběrem kdoulí a mišpulí počkejte až po mrazících, budou pak mít sladší, lepší chuť. Napadené nebo poškozené plody všech ovocných druhů či jejich části pečlivě sbírejte, protože mohou být zdrojem chorob i škůdců. Ovocné stromy přihnojte draslíkem, aby dřevo vyzrálo a lépe odolávalo vymrzání.
 • Chcete-li si namnožit bobulové ovoce, v říjnu je vhodná chvíle. Seřízněte větvičku se šesti pupeny a zasaďte ji nejlépe do pařeniště tak, aby dvě třetiny s pupeny bez listů byly pod zemí. Vysazujte ovocné stromy a keře a poté je důkladně zalévejte.

Zeleninová zahrada: Sklízejte a stále ještě vysévejte

 • Během září slízejte papriky, rajčata, cukety, lilky, patizony, malé dýně, červenou řepu, fazolky a další druhy. Prázdné záhony po nich ukliďte, aby na nich nezůstaly zbytky, na nichž mohou být škůdci nebo nějaké choroby. Zeminu vylepšete kompostem anebo uleželým hnojem a zpracujte.
 • Na uklizené záhony můžete vysít zelené hnojení nebo něco k jídlu: špenát, ředkvičky, zimní salát. Pro jarní sklizeň vysejte už teď mangold, vysaďte cibuli sazečku. S česnekem počkejte až na samý konec podzimu nebo na zimu. Zeleninu, jako je kadeřávek, růžičková kapusta, pór nebo černý kořen, můžete nechat na záhoně, ještě vyroste. Podzim je nejpřirozenějším obdobím k výsadbě jahodníků.

Doporučujeme

Články odjinud