vytisknout velikost písma Podzimní péče o pokojové rostliny

Péče o pokojové rostliny se v podzimních dnech naprosto liší od letního období, kdy je nutné často zalévat, větrat a přihnojovat. Dny se zkracují a ubývá i světla.

Víte, jak se o rostliny v tomto období správně postarat? Některé doma pěstované druhy upadají před příchodem zimy do fáze, kdy vzhledem k méně příznivým světelným podmínkám zastavují růst.

Pěstitelé tento stav nazývají zimní strnulostí. Nutné je prodloužit intervaly mezi zálivkami, pravidelně kontrolovat vlhkost substrátu a hlavně nepřelévat! Budete-li některým rostlinám dopřávat velké množství vody, moc dlouho vám nevydrží. 

Klepněte pro větší obrázek
Pravidelná kontrola stavu rostlin často upozorní na problém, který by mohl vést až k jejich úhynu

Na hospodaření s vodou jsou obzvláště citlivé oblíbené dračince s kmínkem. Pokud  je budete na podzim i v zimě zavlažovat mohutnými dávkami vody, začnou postupně shazovat listy a s největší pravděpodobností uhynou. 

Fíkusy známé i neznámé. Jak je pěstovat?

Fíkusy známé i neznámé. Jak je pěstovat?

Do zimní strnulosti neupadají  často pěstované banánovníky, fíkusy, lopatkovce, toulitky nebo zamiokulkas. Uvedené druhy potřebují mít stále vlhký substrát a velmi jim prospívá pravidelné přihnojení tekutými hnojivy.

Například Lucky Bamboo je na zálivku poměrně náročnou rostlinou, a pokud jej pěstujete v substrátu jako já, určitě dobře víte, že vyžaduje velké dávky vody v pravidelných intervalech. Přemokření pro něj však může mít stejně fatální důsledky jako pro jiné pokojovky.

Klepněte pro větší obrázek
Správná podzimní péče se odrazí na celkovém stavu rostlin

Pokojové rostliny v zimním spánku nestačí přebytek vlhkosti zpracovat a výsledkem je hniloba kořenů, shazování listů a úhyn. S hnojením tekutými hnojivy to také nepřehánějte, s výjimkou  banánovníku a zamiokulkasu stačí všem rostlinám přihnojení jednou měsíčně.

Sedm rostlin k proměně domácnosti

Sedm rostlin k proměně domácnosti

Jen trochu kapiček...

Velmi důležitým činitelem pro správný zdravotní stav rostlin je odpovídající vlhkost vzduchu. V panelákovém bytě  bohužel nestačí mít jen odpařovače na radiátorech, ty ke zvýšení vlhkosti vzduchu pomohou jen částečně. 

Klepněte pro větší obrázek
Víte, co která rostlina u vás doma potřebuje?

Často pěstované dracény mají rády pod listy přistavenou misku s vodou. Přidáte-li do ní i oblázky, bude v bytě působit dekorativně. Voda se v teplém prostředí odpařuje a tím rosí listy.

Pokojové rostliny: tři nenároční spolubydlící

Pokojové rostliny: tři nenároční spolubydlící

Pokud nepomáhá ani tento krok, je nutné, abyste použili ruční rosič nebo rostliny pravidelně sprchovali vlažnou vodou, tak se dostanou do vynikající kondice.

Nebojte se nůžek 

Mučenku jedlou a další druhy rodu Passiflora ostříhejte, co nejvíce to půjde. Na rostlinách nechte alespoň dva nebo tři listy, aby měly přes co přijímat živiny. Ostříhané části mučenek částečně ponořte do vody, za pár týdnů tak získáte mnoho mladých rostlinek.

Klepněte pro větší obrázek
Dračincům prospěje časté rosení

Pozor na škůdce

V suchém a velmi teplém prostředí jsou pokojové rostliny často napadány sviluškami nebo puklicemi, které z listů sají šťávu. Na postižených listech se objevují hnědé skvrny a dochází k celkovému chřadnutí.

Nejúčinnějším postupem ochrany proti těmto škůdcům je skokové zvýšení vlhkosti vzduchu; pomozte si například tím, že rostliny jednou za týden osprchujete. Na radiátory zavěste odpařovače s vodou. Při silném napadení škůdci zakročte vhodnými biologickými či chemickými prostředky. 

Klepněte pro větší obrázek
Čím lepší podmínky rostlinám v zimě dopřejete, tím více budou vzdorovat případným škůdcům

Chemickou ochranu provádějte v otevřených prostorách, abyste se nenadýchali výparů ze spreje.

Když budete všechny tyto rady dodržovat, vaše rostliny se budou těšit velmi dobrému zdraví.

Tyhle rostliny vyčistí vzduch stejně dobře jako čistička

Tyhle rostliny vyčistí vzduch stejně dobře jako čistička

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování